Niedziela, 31 maja 2020

imieniny: Anieli, Marietty, Petroneli

RSS

W skrócie

13.03.2018 00:00 red.

Region

Kultura

Ognisko i saksofon

22 marca (czwartek) w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbędzie się „Koncert Wiosenny”. W dawnej siedzibie Piastów wystąpią uczniowie Raciborskiego Ogniska Muzycznego oraz Kwartet Saksofonowy. Początek wydarzenia o godz. 17.30, wstęp wolny.

Historia

Cichociemni na Wschodzie

Od 27 marca na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu będzie można oglądać nową wystawę plenerową poświęconą Cichociemnym aresztowanym przez Sowietów i zesłanym na Wschód pt. „Cichociemni na Wschodzie”. – Wystawa opracowana została także na podstawie materiałów zebranych przez Fundację im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej – mówi Andrzej Tomczyk, który jest autorem biografii poświęconej por. Eugeniuszowi Chylińskiemu, cichociemnemu, który po wojnie zamieszkał w naszym powiecie, a spoczął w Raciborzu. W marcu ukaże się biografia por. „Freza”, autorstwa Tomczyka.

Patriotyzm

Msza dla Ojczyzny

Stowarzyszenie „Dobro Ojczyzny” w porozumieniu z „Bractwem św. Józefa” ze względu na dzień święta swego patrona organizuje 17 marca (sobota), o godz. 15.30, w Kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (farny) w Raciborzu, mszę św. w intencji Ojczyzny, Bractwa św. Józefa i św. pamięci marszałka Józefa Piłsudzkiego. Po mszy odbędzie się konferencja dla członków Bractwa, która zakończy się o godz.17.00.

Uroczystość

Tablica rodłaków

80 rocznica uchwalenia Prawd Polaków oraz 85 rocznica Sakry Biskupiej Abp. J. Gawliny będzie dla raciborskich Rodłaków okazją do uroczystości w mieście. W niedzielę 18 marca o godz. 11.10 zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica Prawd Polaków. Pojawi się na budynku DK „Strzecha”. Następnie, o godz. 12.00. zostanie odprawiona koncelebrowana msza św. pod przewodnictwem biskupa Jana M. Kopca. – Po mszy przejdziemy pod pomnik arcybiskupa aby złożyć tam wieńce i kwiaty – zapowiada Kazimierz Głowacki z Rodła.

Zdrowie

Wanna do porodu

Raciborski szpital oferuje przyszłym mamom skorzystanie z nowoczesnej i jedynej w Polsce wanny porodowej z hydromasażem. Remont przeszła także sala porodowa i łazienka. Koszt zakupu urządzenia i modernizacji sali wyniósł 180 tysięcy złotych. – Wanna jest przeznaczona do porodów w wodzie, ale jest bardzo chętnie wykorzystywana przez rodzące w pierwszym okresie porodu do łagodzenia bólu i podniesienia komfortu – informuje Anna Nowak położna oddziału. 80 tys. zł przekazała na zakup wanny Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu, która uzyskała środki w ramach 1% podatku. Dołożyły się także SM Nowoczesna oraz PUK Empol. W 2017 roku na świat przyszły w raciborskiej lecznicy 1452 niemowlaki.

Edukacja

Nabory do szkół

Oto plany naborowe szkół średnich w Raciborzu zatwierdzone przez zarząd powiatu: I LO – 5 oddziałów, Liceum plastyczne – 1, II LO – 5. CKZiU 1: technikum 10 oddziałów; branżowa szkoła 1 stopnia – 5; LO dla dorosłych – 1; policealna dla dorosłych – 1 (florysta). CKZiU 2: technikum – 6; branżowa – 4; policealna dla dorosłych – 3; LO dla dorosłych – 1

Ekologia

Gaz wygrał z węglem

Z analizy urzędu miasta w Raciborzu dotyczącej wniosków mieszkańców, którzy chcą uzyskać dotacje do wymiany źródeł ciepła wynika, że 70% z nich zamierza zainstalować piec gazowy. To przełom w sposobie ogrzewania w Raciborzu. Dotąd większość wniosków dotyczyła pieców węglowych. Bardzo małe zainteresowanie odnotowano przyłączami do sieci ciepłowniczej. O takie dotacje wnioskowało tylko dwóch raciborzan.

 • Numer: 11 (1343)
 • Data wydania: 13.03.18
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 9 (1341)
 • Data wydania: 27.02.18
 • Numer: 10 (1342)
 • Data wydania: 06.03.18
 • Numer: 11 (1343)
 • Data wydania: 13.03.18
 • Numer: 12 (1344)
 • Data wydania: 20.03.18
 • Numer: 13 (1345)
 • Data wydania: 27.03.18