Czwartek, 20 czerwca 2019

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

EKONOWINY: Ekologia na raciborskim zamku

09.04.2019 00:00 red

26 kwietnia na Zamku Piastowskim zorganizowane zostało spotkanie na temat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. Program jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jest to element rządowej strategii walki ze zjawiskiem niskiej emisji.

Spotkanie poprowadził zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski. Oprócz zainteresowanych udziałem w programie mieszkańców wzięli w nim udział także prezydent miasta Racibórz Dariusz Polowy, posłanka na sejm Izabela Kloc, zastępca prezydenta Dominik Konieczny, wicestarosta Marek Kurpis, radni miejscy i powiatowi, pracownicy urzędu miasta oraz mieszkańcy zainteresowani kwestiami ekologicznymi.

Spotkanie otworzył Dariusz Polowy wskazując jak istotną kwestią dla mieszkańców jest jakość powietrza i konieczność jego ochrony. Głos zabrała również posłanka Izabela Kloc, która zauważyła, że problem ochrony atmosfery jest problemem, który ma wymiar ponadlokalny i wymaga kompleksowych i długofalowych działań. W dalszej części spotkania zaprezentowany został przez ekspertów z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska schemat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. Urzędnicy z WFOŚiGW wskazali, że mieszkańcy mogą skorzystać z dwóch form wsparcia w postaci dotacji i pożyczki. Eksperci poinformowali, że wachlarz możliwości, jakie oferuje program, jest całkiem spory, ponieważ oprócz dofinansowania na wymianę źródła można starać się również o pieniądze na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż instalacji odnawialnych źródeł energii w postaci kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych.

Istotnym novum w programie jest to, że można go łączyć z innymi programami na rzecz ograniczenia niskiej emisji (np. gminnymi). Po prezentacji programu mieszkańcy mieli szansę zadawać pytania zarówno zastępcy prezesa, jak i jego pracownikom. Dotyczyły one rozmaitych kwestii związanych zarówno ze szczegółami projektu (np. czy można uzyskać dofinansowanie na wymianę starego kotła gazowego), jak i kwestii zasadniczych (dopuszczenia dofinansowania do wymiany starych źródeł ciepła na piece węglowe).

Tuż po zakończeniu serii pytań z sali głos zabrał Prezydent Dariusz Polowy, który podziękował za udział i zauważył, że jednym z ważniejszych sposobów walki ze zjawiskiem niskiej emisji jest gazyfikacja miasta.

Następnie mieszkańcy mogli skorzystać z osobistych konsultacji z doradcami z Wojewódzkiego Funduszu. Eksperci z WFOŚiGW udzielali odpowiedzi dopóki, dopóty nie wyszedł ostatni zainteresowany.

(eco)

 • Numer: 15 (1399)
 • Data wydania: 09.04.19
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 13 (1397)
 • Data wydania: 26.03.19
 • Numer: 14 (1398)
 • Data wydania: 02.04.19
 • Numer: 15 (1399)
 • Data wydania: 09.04.19
 • Numer: 16 (1400)
 • Data wydania: 16.04.19
 • Numer: 17 (1401)
 • Data wydania: 23.04.19