Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (516) Data wydania: 20.02.02

Raciborzanie w Bundeslidze

Pan Andreas Rim, nasz ziomek mieszkający od lat w Norymberdze, przesłał nam bardzo ciekawe wiadomości dotyczące piłkarzy z Raciborza i ziemi raciborskiej, którzy grali lub grają obecnie w klubach piłkarskich całych Niemiec. Wśród nich jest wiele interesujących postaci.
 
Najbardziej znanym w chwili obecnej piłkarzem wywodzącym się z ziemi raciborskiej jest Darius Kampa. Ten znakomity bramkarz urodził się 16 stycznia 1977 roku w Raciborzu. Pierwszym jego klubem był zespół młodzieżowy OSiR Racibórz, gdzie młody Darius grał i trenował do roku 1987. Trenerem zespołu był jego ojciec Franz Kampa, który był sam dobrym piłkarzem (grał m.in. w drugoligowym „Piaście” Gliwice). Następnie rodzina Kampa wyjechała do Niemiec. Od roku 1988 Darius trenował w klubie FC Augsburg. Tam też święcił swe pierwsze duże sukcesy. Został powołany do kadry olimpijskiej i kadry młodzieżowej (U 21) Niemiec.W lecie 1988 roku 21-letni bramkarz przeszedł do 1 FC Nürnberg. Trzeba przyznać, że wybór nie był łatwy. Kilka renomowanych klubów starało się bowiem go pozyskać, m.in. Bayer Leverkusen, Hamburger SV, Lazio Roma i Bayern München. Wybór był jednak słuszny. W roku 2001 został bowiem w swym klubie bramkarzem numer jeden, stając się godnym następcą byłego, długoletniego reprezentacyjnego bramkarza Niemiec- Andreasa Köpke. W sezonie 2000/2001 popularny „Klub” wywalczył po raz kolejny awans do Bundesligi. W sezonie bieżącym Darius broni bardzo dobrze i miejmy nadzieją, że drużyna utrzyma się w lidze. Trzeba dodać, że Kampa jest w Raciborzu szalenie popularny. Wielu sympatyków piłkarstwa i nie tylko trzyma za niego kciuki, śledząc regularnie jego kolejne występy w bramce pierwszej drużyny FC Nürnberg.
 
Kampa nie jest jedynym piłkarzem z ziemi raciborskiej, który zapisał się na stałe w annałach piłkarstwa polskiego, a także niemieckiego. Wartych przypomnienia i przybliżenia postaci jest więcej. Znany piłkarz, obecnie trener- Franz Smuda, grał w latach 1979-1982 w drugoligowym Sp Vgg Fürth. Klaus Zaczyk, ur 25.5.1945, zawodnik wielu znakomitych klubów- Hamburger SV, Karlsruher SV, FC Nürnberg ( w latach 1968/69), był też powołany do piłkarskiej kadry Niemiec. Arthur Białas ur. 21.11.1930 r., grał w drużynach „Empor” Rostock i „Stahl” Eisenhüttenstadt, a roku 1962 był królem strzelców ligi NRD. Powołany do kadry piłkarskiej NRD, gdzie rozegrał w roku 1961 jeden oficjalny mecz międzypaństwowy. Karl Siemko, urodzony 29.10.1920, grał w Hannover 96 i 1FC Nürnberg (1945/46). Hans Plawky, rocznik 1926, gracz 1860 München i Spvgg Fürt, w roku 1951 Mistrz Niemiec Południowych (Süddeutscher Meister). Warto dodać, że w tym czasie I ligi niemieckiej (Bundesligi) jeszcze nie było. Z młodszej generacji raciborzan warto wymienić Franza Sulskiego. Urodzony w 1964 roku jest wychowankiem LZS Tworków, bramkarz Górnika Zabrze, od 1990 roku był w kadrze „TSV Bayer” Leverkusen.
 
Jednym z bardziej znanych i cenionych trenerów niemieckich w okresie powojennym jest urodzony 2 lutego 1919 roku w Schillersdorf (w dawnym powiecie raciborskim, obecnie Silherovice w Czechach) Georg Gawlitzek. W pamiętnym roku 1954, w którym to reprezentacja Niemiec zdobyła po raz pierwszy mistrzostwo świata był on asystentem trenera kadry niemieckiej - Seppa Herbergera. W swej długoletniej karierze trenerskiej prowadził też wiele znanych drużyn, m.in. Schalke 04, Hamburger SV, „TB” Berlin, „Herta” Berlin.
 
Nie sposób wymienić wszystkich piłkarzy Raciborszczyzny, którzy grają lub grali w klubach niemieckich. Wymieńmy tych bardziej znanych: Achim Bugdol- piłkarz polskiej kadry młodzieżowej, gracz Ladsberg, P. Boczek Augsburg, Georg Wojtyna, gracz 2- ligowej „Unii” Racibórz, następnie Augsburga, A. Rim i J. Rim - Nürnberg, J. Gerlich - Hildesheim, A. Starzynski - Münster, Christian Gruschka, gracz I-ligowej „Odry” Opole, później Bochum, H. Morawietz- Idstein, B. Schirmoch - Wertingen, H. Polaczek - Hagen, A. Reinhart - Nürnberg, J. Rusin - Philippsburg, B. Fröhlich - Augsburg, A. Michalski- Kiefersfelden, J. Muschol - Ludwigshafen, M. Adamczyk - München, R. Plura - Fürth, H. Hoffman - Augsburg, H. Stochowiak - Friedberg, H. Kurzidem - Bonn, J. Jermarkowicz - Hameln, wspomniany już Franz Kampa- „Piast” Gliwice i Augsburg, P. Wranik - Herborn, Reinhold Kittel - I liga „Unia Racibórz, Schwabach, G. Bulik - Königsbrunn, Georg Schmidt i Paul Nowak - I liga „Odra” Opole i B. Dortmund, E. Bogdan - Oberhausen, G. Ondera - Meerbusch, W. Zimmermann - Kriens, Mirosław Gruschka- „Odra” Opole, Oberhausen, T. Gerlich - Hildescheim, R. Grzonka - Sigmaringen, H. Artemiak - Wasserburg, Christian Sulski - I liga „Górnik” Zabrze, później Bremen.
 
Tradycją stają się powoli coroczne mecze piłkarskie pomiędzy reprezentacją mieszkających poza granicami kraju, głównie w w Niemczech, raciborzan a „Unią” Racibórz. Pierwsze spotkanie, zakończone wynikiem 2:2, rozegrano w 1994 roku. Ostatnie zaś podczas Światowego Zjazdu Raciborzan 21 lipca 2001 roku.
 
Warto też wspomnieć, że w Norymberdze działa klub piłkarski o nazwie DJK Langwasser. Jego zawodnikami są prawie wyłącznie piłkarze ze Śląska. Kilka lat temu drużyna walczyła nawet o awans do Landesligi (III liga niemiecka). Trzon drużyny tworzą: K. Kansy - dawniej „Małapanew” Ozimek, L. Kopreck - „Budowlani” Strzelce Opolskie, K. Morczinek - Ozimek, M. Chaładyn. GKS Katowice i „Śląsk” Wrocław, R. Kriebus - Bytom, R. Kokott - „Odra” Opole, A. Rim - „Unia” Racibórz, K. Kawa- „Włókniarz” Kietrz, J. Reinhardt - Reńska Wieś, W. Morczinek- Ozimek. W zespole grali też do niedawna m. in: R. Morczinek - „Odra” Opole i GKS Katowice, Z Majewski- „Piast” Gliwice, P. Rózanski - „Piast” Gliwice, W. Pordzik - „Odra” Opole, H. Pieczyk - GKS Tychy, K. Jakubowski GKS Mikołów, Cz. Sobota - GKS Mikołów, A. Szolz - „Górnik” Zabrze, Szweda - „Metal” Kluczborki J. Bek- także „Metal” Kluczbork.
 
O tym, że piłka nożna była i jest wśród raciborzan niezwykle popularna świadczy fakt, że wielu z nich grało i gra w piłkę nadal. Honorowy Obywatel Miasta Raciborza Herbert Hupka był w latach swej młodości
piłkarzem dwóch najbardziej znanych przedwojennych klubów naszego miasta - Ratibor 03 oraz „Preussen” 06 Ratibor. A miłość do „Fussbalu” pozostała mu do dzisiaj.

Piotr Sput