Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (721) Data wydania: 07.02.06

Otwarci na świat

Co roku przybywa uczestników Warsztatów Teatralnych Tfurcy, prowadzonych w Strzesze przez grupę artystyczną z Krakowa. Decyduje o tym fakt, że dzięki nim młodzi ludzie odkrywają w sobie nowy potencjał.
Warsztaty odbywają się już piąty rok z rzędu. Uczestniczy w nich 40 osób. Program objął pracę z ciałem i ruch sceniczny, zagadnienia związane z budową maski i zadaniami aktorskimi w masce, pracę z głosem oraz naukę słowiańskich pieśni ludowych z wykorzystaniem techniki „białego śpiewu”. Nie zabrakło też części teoretycznej - wprowadzenia do analizy dzieła filmowego. Przyjeżdżamy do Raciborza chętnie. Jest tu dobra atmosfera pracy, można wyczuć, że młodym ludziom chce się coś robić. Działa to na zasadzie wymiany energii - udziela się ta chęć również nam. Przyjęliśmy taką formułę, aby łączyć teorię z praktyką. Chcemy zaszczepić wiedzę, przekazując ją w przystępny sposób, nawet w postaci anegdoty, poruszać ważne tematy - mówiliśmy o historii teatru, o Kantorze, Grotowskim - mówi Dawid Kozłowski z grupy o przekornej nazwie Tfurcy. Co roku uczestnicy warsztatów piszą na ostatnich zajęciach, co im się podobało, a co nie. Są i krytyczne uwagi, chociaż większość pisze, że coś one dla nich znaczyły. „Nie zdawałam sobie sprawy, że mogę śpiewać, coś zrobić ze swoim ciałem, przekroczyłam  barierę własnej nieśmiałości” - pisze jedna z uczestniczek.
 
Warsztatom towarzyszyły dwa spektakle teatralne „What a bloody story” i „Jasełka” w reż. Grażyny Tabor, w wykonaniu Tetraedru z Raciborza. Odnosi on coraz większe sukcesy, a część aktorów co roku bierze udział w „Tfurcach”, rozwijając swe umiejętności.
 
Zuzanna Kuriańska, 18 lat
O warsztatach dowiedziałam się od mojej polonistki. Przyszłam, bo chciałam przeżyć coś nowego. Odniosłam bardzo dobre wrażenie. Sądzę, że dzięki tym zajęciom będę bardziej otwarta na ludzi. Z przyjemnością wykonuję różne ćwiczenia zadane nam przez Tfurców, pomagające przełamać bariery wewnętrzne.
 
Marta Glenz, 16 lat
Odbieram osobiście te warsztaty w ten sposób, że nie tyle odkrywają talenty, co pomagają je wydobyć na zewnątrz, pozbyć się nieśmiałości. Cieszę się, że mogę w nich uczestniczyć.
 
Dagmara Żabska
absolwentka teatrologii w Krakowie i Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice, współpracowała z Odin Theatre, niemieckimi i polskimi teatrami lalkowymi.
 
Dawid Kozłowski
absolwent teatrologii w Krakowie, asystent na ASP i w dziale multimediów w Katedrze Sztuki Wizualnej w Krakowie. W tym roku prowadził warsztat "Wybrane zagadnienia filmu amatorskiego i wprowadzenie do analizy dzieła filmowego".
 
Katarzyna Tadeusz
absolwentka Akademii w Gardzienicach, występowała w grupach „Orkiestra Antyczna” i „Chorea”, specjalizuje się w ludowych pieśniach bałkańskich i słowiańskich. „Uczę uczestników pieśni bułgarskiej „Dilmano, dilbero”, pełnej ekspresji i cieszę się widząc, jak świetnie sobie radzą” - mówi.
 
Jolanta Denejko
studiuje reżyserię w PWST w Krakowie, wcześniej działała w Studium Teatralnym w Warszawie.
 
(e)