Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (854) Data wydania: 26.08.08

Szlaban na dziewiątki

Zespół ratowników, który od lat jest w czołówce na ogólnopolskich zawodach, nowoczesne pomieszczenie dyspozytora i wypadkowa karetka mercedes – pogotowiu z Kuźni brakuje tylko numeru.

Pogotowie z Kuźni Raciborskiej walczy o przydzielenie ogólnokrajowego numeru ratunkowego, złożonego z trzech dziewiątek. Teraz mieszkańcy muszą na klawiaturach telefonu wybierać aż dziesięć cyfr. Nie wszyscy pamiętają tak długi numer.

Przez siedem dni w tygodniu, dwadzieścia cztery godziny na dobę, nad zdrowiem mieszkańców Kuźni Raciborskiej czuwają pracownicy prywatnej firmy medycznej. O tym, że załoga karetki nie narzeka na brak zajęć, świadczą statystyki – ponad półtora tysiąca wyjazdów rocznie. – Jeździmy do wszystkiego. Prowadzimy transporty karetką reanimacyjną, wozimy ludzi na badania czy do porodu – wylicza Jarosław Madowicz, dyrektor stacji pogotowia ratunkowego Mawo-Med w Kuźni Raciborskiej.

Numer długi jak wąż

Sęk w tym, że aby wezwać karetkę, mieszkańcy gminy muszą wybrać na klawiaturze telefonu stosunkowo skomplikowany numer, łącznie z popularnym „032”. – Okoliczności, w których trzeba wezwać karetkę, to zazwyczaj dość dramatyczne sytuacje. Osoby wzywające pomoc są często roztrzęsione i zdenerwowane. Jedyny numer, jaki im przychodzi do głowy, to tradycyjne „dziewiątki”, czyli ogólnopolski numer ratunkowy – wyjaśnia Madowicz.
 
Teraz, gdy mieszkańcy gminy wybiorą na telefonie 999, w zależności od miejsca zgłosi się pogotowie w Rybniku, Raciborzu, a nawet, Gliwicach. Dyspozytorzy nie mają fizycznej możliwości połączenia z dyspozytorem w Kuźni Raciborskiej, dlatego sami przyjmują zgłoszenie i przekazują je Mawo-Med-owi albo podają właściwy, dziesięciocyfrowy numer do pogotowia w Kuźni. – Zdarza się, że osoby dzwoniące po karetkę nie mają gdzie zapisać tego numeru lub mają puste konto na komórce. To wszystko sprawia, że pomoc do poszkodowanego może dotrzeć później – mówi Aldona Wieczorek, ratowniczka, która jeździ w zespole karetki.

Nic na szybko

Jak się okazuje, na przeszkodzie w przydzieleniu pogotowiu z Kuźni Raciborskiej powszechnie znanego numeru stoją procedury. O ile urzędnicy twierdzą, że na takim ułatwieniu skorzystają wszyscy, o tyle nie do końca wiadomo, jak mają wyglądać procedury przy takich zmianach. Wiadomo, że ostateczną decyzję podejmuje Urząd Kontroli Elektronicznej. W chwili obecnej zespół prawników zastanawia się, czy władze powiatu powinny opiniować zaistniałą sytuację czy też jest to zadaniem wojewody. Sam starosta Adam Hajduk do sprawy podchodzi z rezerwą. – Trzeba uważać, by nie popsuć obsługi medycznej mieszkańców naszego powiatu. Muszę mieć pewność, że dana osoba dodzwoni się tam, gdzie chce, a wiadomo jak jest z komórkami. Z drugiej strony trwają prace nad powiatowymi centrami powiadamiania – mówi starosta. – W najbliższym czasie planujemy kolejne spotkanie z kierownictwem pogotowia, gdzie wszystko powinno się wyjaśnić – dodaje.

Upragnione cyfry

Pogotowie z Kuźni Raciborskiej walczy o trzy dziewiątki już kolejny rok. Aby wszytsko działało sprawnie, przydzielenie numeru musi respektować każdy z operatorów komórkowych. Za pogotowie trzymają kciuki również mieszkańcy Kuźni. – Mamy ten dziesięciocyfrowy numer gdzieś zapisany w domu. Tak to go nie pamiętam i nie noszę przy sobie. Jakby coś się stało na ulicy, to pewnie dzwoniłabym pod 999 – mówi Krystyna Szczepanek, która mieszka w gminie.

Adrian Czarnota