Jak segregować śmieci?
Część 6
PRZETERMINOWANE LEKI
Przeterminowane leki uznawane są za odpady szczególnie groźne dla środowiska. Składają się z szeregu związków chemicznych, po terminie przydatności stanowią potencjalne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia ludzi, szczególnie dzieci. Pomimo upływu czasu zachowują dużą aktywność biologiczną i chemiczną. Należy pamiętać, że leki o silnym działaniu znajdują się w wykazie trucizn.
Przeterminowane leki zbierane są w specjalnych pojemnikach w aptekach, a następnie poddawane są termicznej utylizacji. Można wrzucać do nich zarówno pastylki, drażetki, maści, jak i leki płynne, aerozole jak również końcówki iniekcyjne z aparatów podawania leków oraz inhalatory wziewne.
- Apteki, do których można oddać przeterminowane leki:
- Apteka „Książęca”, ul. Książęca 12 tel. 415 25 57
- Apteka „Centrum”, ul. Wojska Polskiego 15 tel. 415 10 09
- Apteka „Pod Różami”, ul. Ogrodowa 40 tel. 415 27 53
- Apteka „Św. Mikołaja”, ul. Londzina 36 tel. 415 89 38
- Apteka „Pod Różami – śródmiejska”, ul. Długa 21tel. 415 38 64
- Apteka „Pod Różami”, ul. Opawska 33 tel. 415 49 51
- Apteka „Mediq”, ul. Opawska 45 tel. 414 95 77
- Apteka „Przy Rondzie”, ul. Opawska 89 tel. 415 25 80
- Apteka „Na Katowickiej”, ul. Katowicka 4 tel. 417 63 12
- Apteka „ABC-Ocicka”, ul. Ocicka 51A tel. 415 56 20
Leki należy wrzucać do specjalnego czerwonego pojemnika. Jeśli pojemnik nie jest widoczny oddaj dostarczone odpady farmaceucie.
Przeterminowane leki można również oddać do PSZOK.
TERMOMETRY RTĘCIOWE
Rtęć, srebrna substancja, która m.in. wypełnia rurkę szklanego termometru, jest niebezpieczna dla otoczenia. Jej opary są silnie trujące. Zgodnie z przyjętą przez Polskę cztery lata temu dyrektywą Unii Europejskiej o wycofaniu z obrotu rtęciowych termometrów i zastąpieniu ich elektronicznymi, od 3 kwietnia 2009 r., termometry rtęciowe są wycofane ze sprzedaży.
Termometry rtęciowe należy wyselekcjonować oraz dostarczyć do wybranego z poniższych punktu odbioru:
- Apteka „Św. Mikołaja”, ul. Londzina 36tel. 415 89 38
- Apteka „Na Katowickiej”, ul. Katowicka 4tel. 417 63 12
- Apteka „ABC-Ocicka”, ul. Ocicka 51Atel. 415 56 20
- Do PSZOK
Jeśli rozbijesz termometr, należy jak najszybciej i bardzo dokładnie zebrać srebrne kulki rtęci, umieścić je w słoiku wypełnionym wodą, szczelnie zamknąć i zanieść do punktu odbioru. Jeśli zdarzenie miało miejsce w pomieszczeniu należy je dobrze wywietrzyć.
ODPADY BUDOWLANE I ROZBIÓRKOWE
Odpady budowlane obejmują materiał powstający przy drobnych remontach realizowanych samodzielnie i nie wymagających pozwolenia na budowę, czyli gruz betonowy, ceglany i ceramiczny, tapety, zdemontowane elementy materiałów budowlanych lub pozostałości pomontażowe metalowe, stalowe, drewniane, betonowe, ceramiczne, szklane i inne, tłuczeń, kostka brukowa, stolarka okienna i drzwiowa itp.
Wyżej wymienione odpady pochodzące z gospodarstw domowych można dostarczyć do PSZOK w ilości 500 kg rocznie na gospodarstwo domowe. W przypadku, gdy mieszkaniec nie posiada możliwości samodzielnego przewiezienia odpadów do PSZOK, może skorzystać z dodatkowo płatnej usługi transportu odpadów.
Jeśli spodziewasz się więcej odpadów budowlanych usuwaj je wyłącznie do wcześniej zamówionych kontenerów, które na Twoje zlecenie odpłatnie podstawi i odbierze specjalistyczna firma.
Informacje o firmach podsiadających zezwolenie na transport tych odpadów możesz uzyskać w Wydziale Ochrony Środiwiska UM Racibórz lub pod numerem 32 75 50 775.