Strzybniczek – krótka historia Friedrichshof
Strzybniczek to dziś integralna część sołectwa Strzybnik. Warto przypomnieć, że dawniej był to folwark majątku Silberkopf o nazwie Friedrichschof. Folwark funkcjonował praktycznie do lat 80-ych. Obecnie po zabudowaniach folwarcznych nie ma praktycznie śladu. To jeden z najwyższych punktów widokowych w powiecie raciborskim.
Przed wojną było tu duże gospodarstwo wraz z zabudowaniami mieszkalnymi dla robotników folwarku. Mieszkały tu przed wojną i po wojnie rodziny Cichoń i Briks. W okresie frontu II wojny światowej stacjonowały tu wojska radzieckie, a Strzybniczek wymieniony został kilka razy w radzieckich raportach wojskowych. Obecnie w tym miejscu znajduje się 6-8 studni głębinowych, maszt telefonii komórkowej, nieczynna wieża ciśnień i czterorodzinny budynek mieszkalny.
W połowie lat siedemdziesiątych utworzono w tym miejscu stację uzdatniania wody. Przy stacji wybudowano, według pionierskiego węgierskiego projektu, 50-ciometrową wieżę ciśnień. Nieopodal zabudowań dawnego folwarku Friedrichshof wybudowano mieszkania pracownicze dla obsługi. Stacja zaopatrywała w wodę pitną gminę Pietrowice Wielkie, Racibórz Ocice oraz sołectwa Gamów i Strzybnik. W latach 1998 – 1999, kiedy wójtem gminy Rudnik był Hubert Miczko, a prezydentem Raciborza Adam Hajduk, ujęcie wody zostało sprzedane miastu, które jest właścicielem tego obiektu do dnia dzisiejszego. Obecnie z ujęć wody na Strzybniczku zaopatruje się w wodę pitną praktycznie cały Racibórz. W to miejsce można dojechać utwardzoną drogą asfaltową, przy której kilka lat temu posadzono aleję lipową.
Oprac. (woj) na podstawie przekazu Kariny Lassak