Zamknięte urzędy, szkoły, kina, PWSZ, bary, kawiarnie, restauracje. Racibórz wstrzymuje oddech z powodu koronawirusa
Walka z epidemią koronawirusa doprowadziła do zamknięciu szeregu instytucji oraz firm. Specjalne obostrzenia wprowadzono również w autobusach komunikacji miejskiej i powiatowej.
Sprawy urzędowe
Urząd Miasta Racibórz – jest zamknięty dla do odwołania. Przed urzędem została udostępniona skrzynka podawcza, do której można składać pisemne sprawy. Skrzynka jest opróżniana raz dziennie. W sprawach wyjątkowo ważnych urzędnicy kontaktują się z nadawcą wiadomości (dlatego proszą, aby do każdego pisma dołączyć dane kontaktowe – numer telefonu lub adres e-mail). Dante kontaktowe do UM Racibórz: poczta – ul. Króla Stefana Batorego 6, 47–400 Racibórz, telefon – 32 75 50 600, e-mail – boi@um.raciborz.pl.
Urząd Stanu Cywilnego w Raciborzu – od 16 marca pracuje w ograniczonym zakresie. Wizyty są umawiane wyłącznie telefonicznie (tel. 32 755 06 20) i tylko w przypadku spraw nie cierpiących zwłoki (rejestracja urodzeń, zgony).
Ośrodek Pomocy Społecznej – pracownicy wspomagają osoby starsze i niepełnosprawne, które w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego mogą potrzebować pomocy. Takie osoby można zgłaszać telefonicznie (500 161 425) lub mejlowo (sekretariat@ops-raciborz.pl). Kontakt telefoniczny w godzinach pracy OPS: 32 415 26 50, 32 419 06 42, 32 419 06 43.
Starostwo Powiatowe w Raciborzu – zamknięte dla klientów do odwołania. Dokumenty, wnioski, pisma, które nie wymagają urzędowego potwierdzenia, można wrzucać do pojemnika ustawionego przed wejściem do urzędu. Telefon: 32 45 97 300. Darmowa pomoc prawna jest świadczona na odległość. Warunkiem skorzystania z porady jest wcześniejsze przesłanie skanu lub zdjęcia wypełnionego i podpisanego wniosku na adres starostwa (Starostwo Powiatowe w Raciborzu, plac Stefana Okrzei 4, 47 – 400 Racibórz) lub e-mail (npp@powiatraciborski.pl). Wniosek można pobrać ze strony internetowej www.powiatraciborski.pl/download/1053.html. Po przesłaniu wniosku należy poczekać na wyznaczenie terminu porady.
Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu – kontakt wyłącznie drogą elektroniczną (kara@praca.gov.pl, sekretariat@pup–raciborz.pl), telefoniczną (32 415 45 50, 32 415 88 23, 32 419 05 02, 32 415 71 57) i poprzez pocztę tradycyjną (Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu ul. Klasztorna 6, 47–400 Racibórz).
Zakład Ubezpieczeń Społecznych – we wszystkich placówkach ZUS przygotowano specjalne strefy, w których można samodzielnie złożyć wnioski, bez kontaktu osobistego z pracownikami zakładu. ZUS zachęca również do korzystania z Centrum Obsługi Telefonicznej, które jest dostępne w dni robocze w godz. 7.00 – 18.00 (22 560 16 00). ZUS podaje również adres e-mail do zapytań ogólnych: cot@zus.pl.
Imprezy, wydarzenia kulturalne i sportowe
W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego odwołano wszystkie zaplanowane w najbliższym czasie imprezy, w tym Jarmark Wielkanocny na rynku w Raciborzu czy Eko-Wystawę w Pietrowicach Wielkich.
Wszystkie zaplanowane imprezy, wydarzenia, kursy i warsztaty odwołały również Raciborskie Centrum Kultury (do 29 marca), Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu (do 24 marca), Młodzieżowy Dom Kultury (do 25 marca) oraz Zamek Piastowski w Raciborzu (do odwołania). Zamknięte są również kina „Strzecha” i „Bałtyk”.
Zamknięte zostały również obiekty Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu. Odwołano także wszelkie imprezy sportowe.
Komunikacja autobusowa
Przedsiębiorstwo Komunalne w Raciborzu – w dni robocze autobusy kursują według sobotniego rozkładu jazdy, w soboty i niedziele autobusy kursują bez zmian. Sprzedaż biletów tylko za odliczoną gotówkę lub poprzez aplikację. Wszelkie biura PK są zamknięte dla klientów. Korespondencję można przekazać w kolekturze na dworcu PKS w Raciborzu (godz. 9.00–16.00).
Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Raciborzu – od 16 marca do odwołania autobusy kursują według rozkładu wakacyjnego.
Edukacja
Żłobki, przedszkola, szkoły, uczelnie – członkowie rządu zawiesili działalność większości placówek edukacyjnych oraz opieki nad dziećmi (za wyjątkiem tych o specjalnym charakterze, m.in. młodzieżowych ośrodków wychowawczych – w powiecie raciborskim działają takie w Kuźni Raciborskiej oraz Rudach, a także specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych – np. szkoła dla niesłyszących i słabosłyszących w Raciborzu). Obostrzenia obowiązują do 25 marca. Zajęcia odwołano również na PWSZ w Raciborzu (do 29 marca). Wszelkie spotkania z dziećmi i młodzieżą odwołała również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Raciborzu.
Gastronomia
Bary, puby, restauracje – w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego zawieszono wstęp do tych miejsc. Lokale gastronomiczne mogą jednak sprzedawać żywność na wynos oraz dowóz.
Firmy
Wodociągi Raciborskie – zamknięto biura obsługi klientów, zrezygnowano również z odczytów wodomierzy u mieszkańców. Z wodociągami można kontaktować się telefonicznie (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 15.00, tel. 32 415 30 33), listownie (Wodociągi Raciborskie Sp. z o. o. ul. 1 Maja 8; 47 – 400 Racibórz) oraz e-mailowo (wodociagi@wodociagiraciborskie.pl).
PGNiG – 14 marca do odwołania zamknięto wszystkie biura obsługi klienta. Kontakt możliwy poprzez Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta (22 515 15 15)
Tauron – stacjonarne punkty obsługi klienta są zamknięte do odwołania. Kontakt dla klientów indywidualnych: tel. 32 606 0 606 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 22.00), dom@tauron.pl. Kontakt dla firm: 555 444 333 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 22.00), firma@tauron.pl.
Służby mundurowe
Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu – stróże prawa zachęcają mieszkańców do kontaktu telefonicznego (tel. 112, 997, 32 415 25 21, 32 459 42 00). Możliwe jest również przesłanie zgłoszenia pisemnie (47 – 400 Racibórz ul. Bosacka 42), nie dotyczy sytuacji nagłych) oraz kontakt z jednostkami policji i dzielnicowym za pomocą aplikacji mobilnej „Moja Komenda”.
Zakład Karny w Raciborzu – we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych jest dokonywany profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom wchodzącym na ich teren, w tym odwiedzającym osadzonych. W przypadku stwierdzenia temperatury ciała przekraczającej 38°C osoba nie jest wpuszczana na teren jednostki.
Pozostałe
Zapisy na obóz w Pleśnej – zgodnie z planem karty zapisów miały być wydawane w Szkole Podstawowej nr 15 w dniach 16 – 18 marca. W związku z zamknięciem szkół wyznaczono wstępny termin zastępczy na wydawanie kart (30 marca – 1 kwietnia). Data ta zostanie potwierdzona na stronie Urzędu Miasta Racibórz do 25 marca.
Seniorzy – w marcu nie będzie już czynny Klub Seniora w Raciborzu. Tymczasowo zawieszono również działalność Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu.
DPS Złota Jesień – od 9 marca obowiązuje zakaz odwiedzin pensjonariuszy DPS-u.
Kwalifikacja wojskowa – szefowie MSWiA oraz MON podpisali rozporządzenie, na mocy którego tegoroczna kwalifikacja wojskowa została zakończona 13 marca. Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca 30 kwietnia straciły ważność.
(żet)