Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (1466) Data wydania: 09.06.20
Czytaj e-gazetę

Wybory na rektora PWSZ odbędą się do 15 lipca

Dr Łukasz Karaś przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej PWSZ w Raciborzu przekazuje Nowinom w jaki sposób wybrany zostanie rektor uczelni na nową kadencję.

– Z uwagi na zbliżający się koniec obecnej kadencji rektorskiej oraz stan pandemii w kraju proszę o informację w jaki sposób uczelnia planuje przeprowadzenie tegorocznych wyborów na stanowisko rektora PWSZ w Raciborzu?

– Zgodnie z uchwałą nr 31/2020 Senatu PWSZ z dnia 29 maja 2020 r. w Raciborzu dokonano zmian w Statucie umożliwiając głosowanie z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość, zapewniających zachowanie tajności głosowania. Planowane jest przeprowadzenie głosowania przy użyciu jednego z ogólnopolskich portali. Co istotne, poza wyborem rektora konieczne będzie dokonanie wyboru Senatu PWSZ w Raciborzu oraz Kolegium Elektorów. Do wdrożenia głosowania w formie on-line niezbędne będzie zawarcie stosownej umowy z podmiotem zewnętrznym.

– Jakie przygotowania czynione są w tym zakresie?

– Dotychczas uchwalony został Regulamin Wyborczy, oczekujemy na zawarcie stosownej umowy z podmiotem zewnętrznym dostarczającym usługę głosowania z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość, zapewniających zachowanie tajności głosowania.

– Ile osób może wziąć udział w wyborach – chodzi mi o wszystkich głosujących i jaka to reprezentacja dla całej uczelni (pełna czy z jakimiś wykluczeniami)?

– W grupie studentów liczba osób uprawnionych do głosowania wyniesie ok. 1200 osób, nauczyciele akademiccy stanowią grupę ok. 150 osób natomiast pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi to ok. 60 osób uprawnionych do głosowania. Czynne prawo wyborcze ma każdy student lub pracownik.

– Na ile obecne warunki pandemiczne pozwalają na sprawne przeprowadzenie procesu wyborczego?

– Obecne obostrzenia związane ze stanem epidemii bardzo ograniczyły możliwość przeprowadzenie wyborów tradycyjnych podczas zebrań wyborczych. W tym celu podjęto działania umożliwiające głosowanie na odległość. Te działania wymagały zmiany Statutu oraz Regulaminu Wyborczego czego już dokonano. Obecnie trwają czynności związane z zawarciem umowy na przeprowadzenie wyborów zdalnie.

– W jaki sposób zostanie zachowana zasada tajności wyborów jeśli zostaną przeprowadzone w formule zdalnej, internetowej?

– Administrator obsługujący portal do głosowania on-line daje rękojmię zachowania zasady tajności. Jest to podstawowe kryterium wyboru partnera do współpracy przy organizacji wyborów w tym trybie.

– W jaki sposób zostanie zachowana zasada powszechności dla wyborców jeśli będzie to głosowanie w internecie (gwarancja dostępu do sprzętu, do sieci)?

– Planowane jest zorganizowanie dyżuru informatyków w pracowni informatycznej, podczas trwania głosowania, podczas którego osoby uprawnione stacjonarnie będą mogły uczestniczyć w czynnościach wyborczych.

– Czy wybory na rektora odbędą się jeszcze przed rozpoczęciem wakacji czyli w czerwcu? Jeżeli nie – dlaczego?

– Planowane jest przeprowadzenie wyborów do 15 lipca 2020 r., czyli do dnia gdy zgodnie z harmonogramem planowana jest przerwa wakacyjna.

– Czy okres wakacyjny nie spowoduje problemów (np. frekwencja, urlopy kadry) dla ich właściwego przeprowadzenia?

– Planujemy zakończyć proces wyborczy przed rozpoczęciem wakacji, co do frekwencji doświadczenia innych uczelni wskazują, iż frekwencja wyborów on-line jest bardzo wysoka nawet dochodząca do 97% osób uprawnionych do głosowania, co miało miejsce w Łodzi.

– Kto tworzy komisję wyborczą powołaną do przeprowadzenia wyborów (skład)? Czy członkowie mają doświadczenie w przeprowadzeniu wyborów uczelnianych?

– W skład Uczelnianej Komisji Wyborczej wchodzą przedstawiciele studentów, nauczycieli akademickich oraz pracowników nie będących nauczycielami akademickimi. Kilku członków Uczelnianej Komisji Wyborczej brało udział w organizacji wyborów w poprzednich kadencjach.

– Jak jest rola i skład Kolegium Elektorów w procesie wyborczym?

Kolegium Elektorów składa się z przedstawicieli nauczycieli akademickich, pracowników niebędących nauczycielami akademickimi oraz studentów. Członkowie Kolegium Elektorów dokonują bezpośredniego wyboru rektora.

– Czy w wyborach może uczestniczyć osoba, która przejdzie pozytywnie proces rekrutacji i ma od 1 października rozpocząć studia jako student I roku?

– Nie, taka osoba nie posiada jeszcze czynnego prawa wyborczego.

– Jak w kontekście udziału w wyborach traktowani są studenci, którzy obronią pracę w okresie wakacyjnym?

– Absolwenci po obronie nie posiadają już czynnego prawa wyborczego.

Pytał Mariusz Weidner