Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (1522) Data wydania: 06.07.21
Czytaj e-gazetę

Układ z wierzycielami jest prawomocny. Rosną szanse, że Rafako nie zginie!

Uprawomocnienie układu Rafako z wierzycielami oznacza, że firma z Raciborza może wrócić do normalnej działalności biznesowej. Układ przewiduje m.in. umorzenie części zadłużenia Rafako, rozłożenie płatności na raty, zamianę części zadłużenia na akcje nowej emisji.

Nowe otwarcie

Na wiadomość o uprawomocnieniu układu Rafako z wierzycielami czekano od pół roku. Co prawda już 13 stycznia Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o zatwierdzeniu układu, jednak część wierzycieli złożyła zażalenia na to postanowienie. 29 czerwca Sąd Okręgowy w Gliwicach odrzucił te zażalenia. Tym samym układ stał się prawomocny.

Główną przyczyną kłopotów Rafako był brak rentowności na wielu kontraktach, m.in. na budowie elektrowni w Wilnie. W przetargach nie doceniono możliwości znacznego wzrost kosztów materiałów budowlanych i usług. W efekcie kolejne kontrakty, które miały przynieść Rafako kokosy, stały się kulą u nogi, która ciągnęła spółkę na dno.  

Wyboista droga

Już samo zawarcie układu z wierzycielami było sukcesem. Przeciwko takiemu rozwiązaniu (a więc na niekorzyść Rafako) głosowała m.in. część spółek z udziałem Skarbu Państwa (Po

limex, Gaz-System, spółki z grupy Energa). Takie postępowanie wywołało sprzeciw wielu polityków, którzy interweniowali w Ministerstwie Aktywów Państwowych. To właśnie ten resort sprawuje nadzór nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa.

Jeszcze w styczniu dla spraw Rafako udało się pozyskać wsparcie senator Ewy Gawędy (PiS). Senacka interwencja odbiła się szerokim echem w kołach rządowych. Wkrótce zainteresowanie sprawami Rafako zaczęli przejawiać kolejni politycy, m.in.: Marek Krząkała i Mirosława Nykiel z Koalicji Obywatelskiej oraz Maciej Kopiec z Lewicy. Posłanka Gabriela Lenartowicz doprowadziła do podjęcia tematu Rafako podczas obrad sejmowej podkomisji ds. energetyki.

Sprawami Rafako żywo interesował się również poseł i wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, który podjął działania sprawdzające, czy w przeszłości w Rafako nie doszło do popełnienia przestępstwa na szkodę Rafako. Obecnie prokuratura prowadzi dwa postępowania. Jedno dotyczy ewentualnej niegospodarności w związku ze sprzedażą e-busa, drugie – wyrządzenia szkody majątkowej w Rafako sięgającej 57 mln zł. W tej drugiej sprawie zarzuty przedstawiono 10 osobom.

To już nie to samo Rafako

– Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, Rafako to dziś zupełnie inne firma niż przed rokiem, podjęliśmy w ostatnich miesiącach szereg działań naprawczych. Zoptymalizowaliśmy zatrudnienie i strukturę organizacyjną, wypowiedzieliśmy nierentowne kontrakty i przygotowaliśmy Rafako do pozyskania inwestora. Teraz nadszedł dla inwestorów idealny czas, bo spółka, która zawsze miała duży potencjał, zyskała także nowe otwarcie – mówi dziś Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Rafako SA

W kwietniu w spółce zakończył się proces zwolnień grupowych. W ciągu kilku wcześniejszych miesięcy pracę straciło około 400 osób. Obecnie Rafako zatrudnia około 1000 pracowników. 

Poszukiwanie inwestora

Jednocześnie Rafako poszukuje inwestora. Nieoficjalnie mówi się, że może nim być jeden z podmiotów Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (zobacz również: PFR zainwestuje w Rafako?). Głównym akcjonariuszem Rafako SA pozostaje PBG SA Obecnie PBG jest zarządzane przez nadzorcę ustanowionego przez sąd (ma chronić interesy wierzycieli PBG SA). Wspomniany nadzorca już w maju zeszłego roku ogłosił, że pakiet 33% akcji Rafako jest na sprzedaż.

W kuluarach mówiło się, że już w kwietniu będzie wiadomo, kto zainwestuje w Rafako. Tak się jednak nie stało. – Realizujemy harmonogram, który pozwoli nam w czerwcu albo wykluczyć pojawienie się inwestora, albo skonkretyzować ten proces – powiedział 2 czerwca prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki. Od tego czasu nie pojawiły się żadne nowe informacje w tej sprawie.

Czy Rafako może przetrwać bez inwestora? To jedno z pytań, które zadaliśmy wiosną tego roku prezesowi Rafako. – W konwencjonalnym modelu bez inwestora będziemy musieli się skoncentrować na obsłudze zobowiązań układowych i liczyć się z ograniczonym dostępem do kapitałów. Ten scenariusz jest oparty na przeskalowaniu w dół, czyli ograniczeniu działalności i dalszej redukcji zatrudnienia. Rafako skupi się na modernizacjach i serwisie obiektów energetycznych, a także świadczeniu usług produkcyjnych przez naszą wytwórnię. Przyjście dużego inwestora branżowego byłoby o wiele lepsze, bo zapewniłoby spółce rozwój – powiedział wówczas R. Domagalski-Łabędzki.

Wojciech Żołneczko