Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (462) Data wydania: 09.12.08

Już wiadomo ile w Wodzisławiu jest azbestui

Miasto opracowało wieloletni plan usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest

Osiemdziesięciostronicowy dokument jest kompendium wiedzy na temat procedur związanych z usuwaniem azbestu oraz prognoz dotyczących całkowitego pozbycia się tego niebezpiecznego materiału. Przypomnijmy, że ma on zniknąć z budynków do 2032 r.
 – Opracowany przez nas program pokazuje m.in. jak należy z azbestem postępować – mówi Tadeusz Dragon, kierownik Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Wodzisławiu. – Demontaż powinny przeprowadzać jedynie wyspecjalizowane firmy posiadające zezwolenie starosty na usuwanie materiałów niebezpiecznych. Ostatecznie azbest powinien trafić na składowisko odpadów niebezpiecznych. Najbliższe jest w Knurowie. Może on także być czasowo przetrzymany na posesji, w ramach wykonywanych prac demontażowych, pod warunkiem, że jest odpowiednio zabezpieczony – dodaje kierownik Dragon.  

Na osiedlach najgorzej
 W Wodzisławiu jest ponad 107 tys. m2 materiałów zawierających azbest, co stanowi ok. 1,6 tys. ton. Na budynkach należących do osób fizycznych jest ich 35,7 tys. m2, na miejskich 5,6 tys. m2, natomiast na innych budynkach, jak chociażby bloki administrowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, aż 66 tys. m2. Wiemy to dzięki inwentaryzacji przeprowadzonej przez firmę zewnętrzną na zlecenie miasta.  
 Najwięcej niebezpiecznego dla zdrowia materiału znajduje się w dzielnicy XXX-lecia – Piastów – Dąbrówki (51%). Sporo jest go także w dzielnicy Nowe Miasto (13,7%), natomiast najmniej, bo zaledwie 0,38%, na osiedlu Jedłownik. Na tle województwa Wodzisław wypada nie najgorzej. Na kilometr kwadratowy powierzchni przypadają 32,6 tony azbestu, natomiast średnia wojewódzka to 58,7 ton.

Masz azbest, to go zgłoś 
 Akcja dofinansowania do utylizacji azbestu ruszyła w Wodzisławiu w 2003 r. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na zrzucenie tego materiału ze swoich budynków mogą liczyć na 80- procentowe dofinansowanie. 40% pochodzi z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska, natomiast drugie tyle z funduszu powiatowego. Dofinansowanie osób fizycznych w tym zakresie przewidziano także w Planie Gospodarki Odpadami dla Miasta Wodzisławia Śl.
 Do dzisiaj usunięto 371 ton tego materiału. Z prognoz Urzędu Miasta wynika, że azbest z budynków należących do osób fizycznych zniknie do 2024 r. Spółdzielnie mieszkaniowe, właściciele innych budynków oraz miasto, posiadające przecież sporą ich część, deklarują usunięcie azbestu do 2032 r.
 Warto przypomnieć, że właściciele nieruchomości, nie będący osobami fizycznymi, zobowiązani są do złożenia informacji o posiadanych materiałach zawierających azbest do tzw. bazy azbestowej prowadzonej przez Urząd Marszałkowski. Właściciele domów prywatnych dokonują takiego zgłoszenia w Urzędzie Miasta. (raj)