Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (462) Data wydania: 09.12.08

Matki, żony i kochanki

Kto pamięto, że na wilijo piykło sie kołocz z gruszczanymi pieczkami? - pytał w Marklowicach Marek Szołtysek.

Popularny gawędziarz, historyk i autor silesianów przyjechał na zaproszenie Marklowickiego Stowarzyszenia Kobiet. Sala wypełniona była do ostatniego wolnego miejsca. O „Matkach, żonach i kochankach” po śląsku przyszły posłuchać nie tylko kobiety, ale także panowie.
 Marek Szołtysek kolejny raz udowodnił, że Ślązacy to naród pracowity, szporobliwy (czyli oszczędny) i z poczuciem humoru. – Jak już ludzie się mają wadzić przy stole, to niech się powadzą nie o polityka, ale o to to, kiere kluski są śląskie. Biołe, szare, czorne czy trzyte? – żartował gość spotkania. Jak się okazało, kuchnia śląska to temat–rzeka. Marek Szołtysek podzielił ją na dwa okresy: przed– i pokartoflany. – W śląskich domach zawsze sie godało: Jak to ni ma co jeść, jak kartofle są uwarzone? – śmiał się gawędziarz.

Jedli pieczki na wilijo
 Z minuty na minutę nastrój spotkania stawał się coraz bardziej świąteczny, bo Marek Szołtysek opowiadał też o tym, jak to kiedyś, kiedy jeszcze nie było ziemniaków, Ślązacy, żeby przetrwać zimę, niemal wszystko suszyli. Jabłka, gruszki, śliwki, a nawet agrest i poziomki. I wszystkie te „pieczki” wyciągali na wigilijny stół. – Kto pamięto, jak na wilijo piykło się kołocz z gruszczanymi pieczkami? – pytał gość spotkania. Wspominał też kompoty z suszonych owoców i bryję, czyli dzisiejszą moczkę, z której słynie śląska kuchnia.

Merty nie chcą rosnąć
 Taką to drogą, przez żołądek, Marek Szołtysek dotarł do śląskich kobiet. Opowiadał o chustkach – pupurkach i o koralach, które wcale nie musiały być czerwone. – Korale, czyli koralowce, mają różne kolory. W okolicach Radzionkowa nosiło się żółte. Nazywano je rzigloki, nie pytom sie czamu – śmiał się gawędziarz. Mówił też o tym, że do trumny zmarłej Ślązaczce zakładano strój ze ślubu i że teraz mało kto hoduje w doniczce mirt, bo w domach jest za ciepło dla tej rośliny. Na zakończenie każdy mógł kupić książki Marka Szołtyska z autografem autora.

Piękny stół na wigilię
 Kolejne ciekawe spotkanie w Marklowicach odbędzie się jeszcze przed świętami, 17 grudnia, o godz. 17.00. Również na zaproszenie kobiecej organizacji gościem będzie Ilona Kamińska – dekoratorka wnętrz, która opowie o robieniu świątecznych stroików i o świątecznej dekoracji stołu.

Marklowickie Stowarzyszenie Kobiet już niedługo będzie obchodzić pierwszą rocznicę założenia tej organizacji. Przez ten rok wiele się wydarzyło. Panie pojechały do jankowickiej Studzienki, były też na kręglach w Amadeusie, na spektaklu w Krakowie, spotykały się z kosmetyczkami, dietetykiem oraz członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich. Wraz z innymi organizacjami z powiatu wodzisławskiego Marklowickie Stowarzyszenie Kobiet zaprotestowało przeciwko likwidacji mammografu w rydułtowskim szpitalu. Wspólnie z Fundacją Ośka z Warszawy sprzeciwiło się dyskryminacji kobiet w Somalii.

Iza Salamon