Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (462) Data wydania: 09.12.08

Górnicy o swojej patronce nie zapominają

Jak co roku w Łaziskach szczególnie uroczyście obchodzono górnicze święto

Organizatorem Barbórki było jak co roku Stowarzyszenie Świętej Barbary, które zrzesza 250 członków – byłych i obecnych górników. Aktywnie dba o kultywowanie górniczych tradycji. Organizacja obchodów barbórkowych należy do najważniejszych zadań stowarzyszenia. – Co roku wychodzi nam to coraz lepiej. Oczekujemy, że na tradycyjnym kufelku piwa zjawi się około 200 górników – mówi Bolesław Świętek, prezes Stowarzyszenia Świętej Barbary.
 Zanim górnicy mieli okazję skosztować barbórkowego piwa, najpierw obejrzeli akademię, przygotowaną przez uczniów podstawówki. Ze szkoły w procesji udali się do miejscowego kościoła parafialnego na mszę w swojej intencji. Po jej zakończeniu przenieśli się do remizy strażackiej. Tutaj rozpoczęto biesiadowanie.
 Podobnie jak w ubiegłym roku, stowarzyszenie zorganizowało wystawę górniczych pamiątek. Poświęcona była głównie atrybutom górniczej władzy – szpadom i kordzikom. Ważnym jej elementem były wyrzeźbione w węglu rzeźby św. Barbary. Ktoś, kto widzi je pierwszy raz, nie jest w stanie stwierdzić, że jako materiał do ich stworzenia posłużył węgiel. Wyglądają raczej jak odlane z żelaza. – Bo też nie robi ich się ze zwykłego węgla. Do ich wykonania używa się specjalnego twardego kamienia – wyjaśnia Bolesław Świętek.
 Górnicy ze szczególnym namaszczeniem patrzą na swoją patronkę. Wierzą, że ich ochroni i nie opuści w trudnych chwilach. Praca górnika mimo postępu techniki w dalszym ciągu jest niebezpieczna i bardzo uciążliwa. – Dziś górnicy mają o wiele lepszy sprzęt do dyspozycji niż 20-30 lat temu. Pracują jednak w gorszych warunkach, bo na znacznie głębszych pokładach, sięgających kilometra. A tu oprócz zapylenia i wilgoci górnikom towarzyszy jeszcze gorąco – wyjaśnia Bolesław Świętek.

(art)