Lista pomysłów na zagospodarowanie dworca
Centrum przesiadkowe, muzeum, przechowalnia rowerów – to tylko niektóre z propozycji, jakie nadesłali uczestnicy konkursu na zagospodarowanie budynku dworca PKP w Rydułtowach.
RYDUŁTOWY Jakiś czas temu miasto ogłosiło konkurs na zagospodarowanie budynku i otoczenia dworca PKP. Warunek był taki, że w obiekcie musi znaleźć się miejsce na poczekalnię i kasę biletową oraz że obiekt musi zachować swoją zewnętrzną fasadę, bo taki jest wymóg konserwatora zabytków.
W konkursie wzięły udział 24 osoby. Niektórzy przesłali listę różnych propozycji. Inni uczestnicy przygotowali kompleksowe wizje, które szeroko opisali. Wiele propozycji ma związek z komunikacją. Jedną z częściej powtarzanych jest utworzenie centrum przesiadkowego wraz z pętlą autobusową. Ciekawe wydaje się również wykonanie ciągu pieszo-jezdnego nad tunelem w kierunku Ścieżki Powstań Śląskich z odnogami na Osiedle Orłowiec i Osiedle Ligonia. Obecnie część osób z takiego skrótu korzysta, ale nie jest on odpowiednio przygotowany. Gdyby faktycznie takie przejście powstało, a trasa była wybrukowana i bezpieczna, to Rydułtowy zyskałyby interesujący ciąg komunikacyjny. Pojawił się też postulat, by stworzyć przechowalnię dla rowerów. To by pozwalało podjechać rowerem na dworzec, zostawić jednoślad, wsiąść do pociągu, a wracając przesiąść się znów na rower i dojechać do domu. Jest też pomysł, by zadaszyć perony.
Inne propozycje to m.in. pomieszczenie dla organizacji pozarządowych, muzeum górnictwa i kolei, muzeum związane z Rydułtowami, izba pamięci, sklep z miejskimi gadżetami czy punkt informacji turystycznej.
Są też propozycje, które z finansowego punktu widzenia raczej nie będą możliwe do realizacji, jak chociażby utworzenie całodobowego klubu fitness z urządzeniami do ćwiczeń, mini zoo, parku poświęconego zwierzętom i roślinom czy pomieszczeń na akwaria z egzotycznymi rybami.
Władze Rydułtów zadecydowały, że wszyscy uczestnicy otrzymają listy gratulacyjne z podziękowaniem za udział w konkursie. Natomiast 11 osób, których propozycje zostały najwyżej ocenione, otrzymało już zaproszenie na spotkanie, które odbędzie się 23 lutego w rydułtowskim urzędzie miasta. Podczas tego spotkania konkurs zostanie podsumowany, koncepcje omówione, a laureaci otrzymają skromne nagrody.
Przypomnijmy, że PKP przekazało Rydułtowom za symboliczną złotówkę nie tylko budynek dworca, ale też tereny przyległe, na przykład parking na tyłach obiektu czy część drogi koło NOT–u. Budynek dworca jest zaniedbany. Wymaga dużych nakładów finansowych, do tego objęty jest ochroną konserwatorską.
(mak)