Ekonowiny: Jeszcze o wycince drzew
Ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r., pozwala prywatnym właścicielom nieruchomości na wycięcie bez zezwolenia drzewa lub krzewu na ich posesjach.
Konieczny do spełnienia jest jednak warunek, że działanie to nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podobnie rzecz ma się z usuwaniem drzew i krzewów w celu przywrócenia gruntów nieużytkowych do użytkowania rolniczego. W tym przypadku także wycinka nie wymaga zezwolenia. Koniecznie jednak trzeba pamiętać, że nowa ustawa nie zwalnia z przestrzegania przepisów dotyczących ochrony gatunkowej. Jeśli drzewo przeznaczone do wycięcia jest zasiedlone przez ptaki, czyli znajdują się na nim gniazda lub dziuple, to wycinka musi być poprzedzona uzyskaniem stosownego zezwolenia, wydawanego przez właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Nie będzie to zezwolenie na wycięcie drzewa, ponieważ regionalny dyrektor ochrony środowiska nie ma takich kompetencji, a zgoda na niszczenie siedliska gatunku chronionego. Dlatego do RDOŚ trzeba się zwrócić z wnioskiem o wyrażenie zgody na odstępstwa od zakazów, obowiązujących w stosunku do gatunków podlegających ochronie prawnej. I nie ma znaczenia czy drzewo chcemy wyciąć okresie lęgowym, czyli pomiędzy 1 marca a 15 października, czy też poza nim. Gatunki i siedliska podlegają ochronie przez cały rok. Jeżeli zgoda zostanie wydana, dopiero wówczas można wyciąć drzewo zgodnie z prawem. Może się także zdarzyć, że regionalny dyrektor wyrazi zgodę pod określonymi warunkami.
Uzyskanie wspominanego zezwolenia nie jest wymagane wyłącznie w przypadku usuwania, w terminie od 16 października do końca lutego, gniazd ptasich z obiektów budowlanych i terenów zieleni, kiedy wynika to ze względów bezpieczeństwa lub względów sanitarnych.
(eco)