Śląscy powstańcy doczekają się nowego pomnika?
RADLIN Pomnik Powstańczy został odsłonięty 30 września 1928 r. Upamiętnia on 8 miejscowych młodych chłopców, którzy zginęli w powstaniach śląskich. – Pomnik musi zostać wyremontowany. To podstawowa kwestia – mówi Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrza Radlina. Prawdopodobnie jednak zamiast remontu miasto zdecyduje się na wykonanie repliki pomnika. A sam monument zostanie przeniesiony w pierwotne miejsce, czyli do parku im. Leopolda Zarzeckiego.
Powołano specjalny zespół
Zbigniew Podleśny informuje, że materiałów źródłowych o pomniku jest bardzo mało. Dlatego, aby zgłębić wiedzę na jego temat, postanowiono powołać specjalny zespół. W jego skład prócz urzędników oraz radnych weszli również eksperci: Henryk Holona i Błażej Adamczyk. Podczas spotkań ustalono m.in., że historyczna jest tylko środkowa część kolumny, a cała reszta jest dorobiona. Z kolei obecny orzeł jest już jego czwartą wersją.
Pomnik stał gdzie indzie
Podczas spotkań zespołu zweryfikowano informacje na temat miejsca, gdzie pomnik pierwotnie się znajdował. W aktualne miejsce został przeniesiony wiele lat po wojnie. – Postanowiliśmy, że pomnik zostanie przeniesiony tam, gdzie był wcześniej. Czyli w środku dzisiejszego parku im. Leopolda Zarzeckiego – mówi Zbigniew Podleśny. Dodaje, że miasto ma zamiar zbudować nowy plac zabaw obok pomnika. A w otoczeniu pomnika ma również pojawić się tablica, która będzie opowiadała o jego historii.
Zamiast napraw będzie replika?
– Służby konserwatora wojewódzkiego dopuszczają wykonanie repliki pomnika. Czyli z jednego bloku granitowego tworzymy pomnik, odtwarzamy napisy tak, jak są teraz, odtwarzamy oryginalnego orła oraz cokół zbliżony do pierwotnego – mówi Podleśny. Dodaje, że z przyczyn technicznych trudno byłoby wyremontować aktualny pomnik. Ostateczna decyzja co do wykonania repliki jeszcze nie zapadała, ale jest coraz bardziej pewna. Gdyby zdecydowano się na wykonanie repliki, to wówczas zadania zostanie zlecone wybranemu artyście. Ten musiałby wykonać nowy pomnik na podstawie zdjęć z 1928 r. - Mimo że oryginalny orzeł był odsłaniany w XX wieku, to nie miał on korony. Orzeł nie był godłem, a symbolem zrywu powstańczego. Dlatego jest w naturalnej pozie i właśnie do takiego orła będziemy chcieli wrócić – dodaje Marek Gajda z radlińskiego magistratu. Po wykonaniu repliki, obecny pomnik miałby zostać zabezpieczony. Trafiłby przeniesiony np. do izby pamięci czy muzeum.
Odsłonięcie w przyszłym roku
W 2018 r. przypada 90 rocznica odsłonięcia pomnika przy ul. Rogozina. Dlatego włodarze przychylili się do wniosków zespołu, aby ponowne jego odsłonięcie odbyło się właśnie w rocznicę tego wydarzenia.
(juk)