Spod jej ręki wyszło wielu harcerzy
Janina Szkudlińska, nauczyciel, wychowawca, harcerka została honorową obywatelką Pszowa
PSZÓW W dowód wdzięczności za działalność wychowawczą wśród dzieci i młodzieży oraz społeczną na rzecz kilku pokoleń mieszkańców Pszowa, Janina Szkudlińska otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Pszów.
Nadanie tytułu odbyło się 3 czerwca, podczas XXII Dni Pszowa. Ze względu na stan zdrowia pani Janiny delegacja przybyła do mieszkania nowej honorowej obywatelki. Oficjalnego wręczenia aktu dokonała burmistrz Pszowa Katarzyna Sawicka-Mucha oraz przewodniczący rady miasta Czesław Krzystała. – Słów brakuje, by wyrazić to, co teraz czuję. Jestem wzruszona i wdzięczna, że mogę dostąpić zaszczytu bycia Honorowym Obywatelem Miasta Pszów – mówiła z przejęciem Janina Szkudlińska.
W dowód wdzięczności
Wnioskodawczyniom nadania tytułu Janinie Szkudlińskiej była radna Elżbieta Idziaczyk. – Nadanie tego tytułu pani Janinie jest uwieńczeniem wieloletniej pracy zawodowej i społecznej na rzecz lokalnego środowiska. Ale również dowodem wdzięczności – nas, którzy byliśmy jej wychowankami – wyjaśnia radna. Dodaje, że dzięki pani Janinie pokochała historię. – Cieszę się, że pani Szkudlińska jako pierwsza kobieta znalazła się w gronie naszych Honorowych Obywateli – przyznała z radością burmistrz.
Chorzowianka zakochana w Pszowie
Janina Szkudlińska urodziła się 4 sierpnia 1923 r. w Chorzowie. Od 1949 r. mieszka w Pszowie. Przez 29 lat pracowała jako nauczycielka historii w dwóch pszowskich podstawówkach. Za swoją działalność otrzymała nagrody m.in. Wojewódzkiej
Rady Narodowej w Katowicach w 1958 r. oraz Ministra Oświaty i Wychowania w 1971 r. Została również kilkukrotnie odznaczona, m.in. Złotą Odznaką Zasłużonych w Rozwoju województwa katowickiego w 1973 r. oraz Złotą Odznaką ZNP w 1970 r. W 2004 r. Pszów wręczył jej Odznakę Honorową. Janina Szkudlińska wolny czas poświęcała pracy z młodzieżą, prowadząc liczne zespoły artystyczne w szkole oraz przy Domu Kultury KWK Anna. Ponad 20 lat kierowała szkolnym zespołem teatralny. W latach 1949-1951 prowadziła kursy dla analfabetów. Była opiekunką samorządu szkolnego i szczepu harcerskiego. Dzięki jej pracy ponad 70% młodzieży szkolnej należało w tym czasie do Związku Harcerstwa Polskiego.
(juk)