Strefa przestanie być pusta? Jest pierwszy inwestor
Polski inwestor z branży przemysłowej i nowych technologii planuje zakup działki na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Wodzisławiu Śląskim.
WODZISŁAW ŚL. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała pierwsze sześć miesięcy 2017 roku. Wyniki są bardzo dobre. 24 zezwolenia na prowadzenie działalności, deklarowane nakłady inwestycyjne o wartości ponad 1,66 mld zł, związane z powstaniem co najmniej 1037 nowych miejsc pracy. Połowa przyznanych zezwoleń została udzielona przedstawicielom sektora Małej i Średniej Przedsiębiorczości, w tym ośmiu reprezentującym krajowy kapitał.
Jest decyzja
Te dane skłoniły nas do sprawdzenia, co dalej z wodzisławską strefą ekonomiczną. Przypomnijmy, że działki przy ul. Olszyny zostały włączone do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Okazuje się, że jest szansa na to, że pusta dotąd strefa ekonomiczna w Wodzisławiu wreszcie ożyje.
Przedstawiciele KSSE poinformowali nas, że na dziś jest decyzja polskiego inwestora z branży przemysłowej i nowych technologii (m.in. obróbka metali, automatyzacja produkcji) o realizacji nowej inwestycji na terenie Wodzisławia Śląskiego.
Inwestor ten planuje zakup nieruchomości w IV kwartale tego roku i realizację inwestycji w latach kolejnych.
Przed podziałem
W przypadku Wodzisławia Śląskiego do KSSE włączono ponad 24 ha. Statusem KSSE objęta została część terenu przemysłowego w Olszynach, na którą składa się kilka nieruchomości będących własnością Agencji Nieruchomości Rolnych. - Teren "Olszyny" w Wodzisławiu jest przedmiotem bieżącej oferty inwestycyjnej KSSE, jest on oferowany i przedstawiany inwestorom - informuje Piotr Sikora, specjalista ds. Rozwoju z KSSE.
Aktualnie do komercjalizacji gotowe są dwie działki z terenu strefy. Te, które znajdują się przy wybudowanym łączniku drogowym ulic Młodzieżowa-Olszyny. Z prostego powodu - jest do nich zapewniony dojazd. Pozostały teren nie został jeszcze podzielony na działki. To ma się jednak zmienić. - Bardzo ważnym aspektem jest konieczność uzbrojenia terenu. Główna, około 20-hektarowa część, oczekuje na doprowadzenie dróg oraz infrastruktury technicznej i realizację podziału geodezyjnego, dzięki czemu inwestorzy uzyskają skonkretyzowaną wiedzę odnośnie harmonogramu tego przedsięwzięcia i możliwość zsynchronizowania z nim własnych planów inwestycyjnych – mówi Piotr Sikora z KSSE.
Drogi wybuduje miasto
Za przygotowanie koncepcji układu drogowego i za wykonanie inwestycji odpowiada wodzisławski urząd miasta. - Kiedy teren przy ul. Olszyny został włączony do KSSE, miasto zobowiązało się do kilku działań. Pierwszym była budowa łącznika. To się udało. Teraz przed nami kolejne zadanie, czyli zaprojektowanie i wykonanie infrastruktury drogowej. Miasto wyłoniło już firmę, która zajmie się projektowaniem. Termin uzyskania pozwolenia na budowę to sierpień lub wrzesień 2018 r. Wtedy rozpocznie się budowa - mówi prezydent Mieczysław Kieca. Włodarz wyjaśnia, że projektowanie jest ważnym etapem, bo wtedy jeszcze potencjalni inwestorzy mogą zgłaszać swoje uwagi. Większe firmy mogą mieć inne potrzeby komunikacyjne, mniejsze firmy inne.
Prezydent Kieca mówi, że do niego również zgłaszają się potencjalni inwestorzy - Było już kilku potencjalnych inwestorów. Zasada jest jednak taka, że przekierowujemy ich do przedstawicieli KSSE, bo to oni odpowiadają za rozmowy z inwestorami - zaznacza prezydent.(mak)