Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (880) Data wydania: 26.09.17
Czytaj e-gazetę

Radny chce uderzać po kieszeni za palenie mułem i flotem

Samorządy dopłacają do wymiany pieców, wykładają pieniądze na kolejne kampanie edukacyjne. – A na jakim poziomie będzie dofinansowanie do leków osobom, które z powodu smogu cierpią na choroby układu oddechowego? – zapytał Roman Szamatowicz, wiceprzewodniczący wodzisławskiej rady miasta.

WODZISŁAW ŚL. Od dłuższego czasu w kontekście smogu trwają burzliwe dyskusje: ile dokładać do wymiany pieców, czy to wystarczy, czy zasady dofinansowywania są odpowiednie, co robić, żeby mieszkańcy nie wrzucali śmieci do pieców, w jaki sposób egzekwować, by nie spalali flotu czy mułu? Lista pytań jest długa. Wiceprzewodniczący wodzisławskiej rady miasta Roman Szamatowicz postanowił zadać dość przewrotne pytanie. – Na jakim poziomie będzie dofinansowanie do leków i wizyt lekarskich dla osób, które z powodu smogu cierpią na choroby układu oddechowego? Obecnie jest na poziomie „zero”. Jakoś nad tym nikt się nie zastanawia – powiedział stanowczo wiceprzewodniczący podczas obrad miejskiej komisji strategii i ochrony środowiska.

To powinien być obowiązek!

Radny jest zdania, że owszem – edukacja jest niezbędna, na jej efekty potrzeba czasu i najpewniej stopniowo będzie przynosić pozytywne skutki. Ale trzeba też wziąć pod uwagę, że od wielu, wielu lat gminy wykładają pieniądze na edukacje. A mimo wszystko dane dotyczące stanu powietrza są coraz bardziej alarmujące. Nie można więc zapominać, że jest też „tu i teraz”, że wdychamy truciznę i to odbija się na naszym zdrowiu. – Proszę pojechać do ośrodków zdrowia i porozmawiać z lekarzami. Zapytajcie, jak drastycznie wzrosła liczba pacjentów, którzy mają kłopoty z przewodem oddechowym. A my się ciągle zastanawiamy, ile dać dofinansowania, jakie to drogie, czy musi być wkład kominowy, czy nie. Szanowni państwo, to powinien być obowiązek! – podkreślał wiceprzewodniczący.

Konsekwencje od a do z

Po zakrojonych na szeroką skalę kampaniach informacyjnych już chyba nie znajdzie się mieszkańca, który by nie wiedział, że nie wolno palić śmieci albo że obowiązuje zakaz palenia flotem i mułem. – To właściciel decyduje o rodzaju kotła i o tym, co będzie nim spalał. Moim zdaniem powinien ponosić wszelkie konsekwencje płynące z tego rodzaju decyzji – argumentował Roman Szamatowicz.

Propozycja

Na koniec wiceprzewodniczący zaapelował do radnych, by wreszcie wypracować taki model działania, oczywiście zgodny z przepisami prawa, by realnie wpływać na stan powietrza „tu i teraz”. – Spróbujemy uruchomić takie mechanizmy działania, żeby tym wszystkim świadomym właścicielom, którzy bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że nie wolno palić flotem czy mułem, poszło w pięty. A dokładnie w kieszeń – zwrócił się do radnych i urzędników. (mak)