Ekonowiny: Szkoda zdrowia na smog
Rozpoczął się sezon grzewczy i problem smogu wraca ze zdwojoną siłą. Jak walczyć z niską emisją i chronić zdrowie rozmawiali uczestnicy warsztatów „Śląskie bez smogu!”
„Śląskie bez smogu!” to kontynuacja zapoczątkowanego w ubiegłym roku procesu partycypacji społecznej w regionie. Urząd Marszałkowski organizuje cztery tematyczne warsztaty subregionalne, które obok Katowic odbędą się jeszcze w Rybniku, Częstochowie i Żywcu, we współpracy z redakcją jednego z ogólnopolskich dzienników. W spotkaniach udział wezmą eksperci z dziedziny ekologii, zdrowia, przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy regionu.
Pierwsze spotkanie przebiegało pod hasłem „Szkoda zdrowia. Jak nie dać się smogowi” i dotyczyło oddziaływania smogu na długość i jakość naszego życia. „Mamy uchwałę antysmogową dla regionu, przepisy lokalne, ale przed nami długa droga, by to powietrze, którym oddychamy, było czystsze i zdrowsze. Smog rodzi się w głowach i naszym wspólnym celem jest dotarcie do ludzkich umysłów i zmiana myślenia o tym niebezpiecznym zjawisku. Stąd idea tych spotkań, chcemy wypracować wspólne rozwiązania, czerpać z waszej wiedzy i doświadczeń, żeby przekonać ludzi, że robimy to dla dobra nas wszystkich” – mówił w trakcie warsztatów w Katowicach marszałek Wojciech Saługa.
Podstawowym założeniem akcji jest nawiązanie dialogu z mieszkańcami, wymiana wiedzy, pomysłów i doświadczeń w obszarze skutecznej walki z niską emisją. Uczestnicy przez kilka godzin rozmawiali o tym, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie, jak edukować lokalne społeczności, aby dbały o czyste powietrze i czy ekologiczny transport ma szansę powodzenia w naszym regionie. Przybliżono też założenia przyjętej jednogłośnie przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwały antysmogowej dla regionu.
Spotkanie zorganizowane w formie warsztatów miało także praktyczny charakter. Zadaniem uczestników było opracowanie konkretnych pomysłów na projekty edukujące mieszkańców w zakresie walki ze smogiem. Podczas każdego warsztatu wybrani zostaną subregionalni liderzy, którzy swoimi pomysłami dadzą impuls do podjęcia działań na rzecz czystego powietrza w regionie, proponując rozwiązania mające szansę na realizację.
(eco)