Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (1031) Data wydania: 25.08.20
Czytaj e-gazetę

100 lat temu wybuchło II Powstanie Śl.

Równo sto lat temu, w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., wybuchło II powstanie śląskie. Było to jedno z tych powstań w historii Polski, które zakończyło się sukcesem. – Dla Wodzisławia Śl. miał dość symboliczne znaczenie – zauważa prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

POWIAT W minionym tygodniu przypadła 100. rocznica II Powstania Śląskiego, które wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r. Z okazji jubileuszu w wielu miejscowościach Górnego Śląska można było zobaczyć biało-czerwone flagi. Również w Wodzisławiu Śl. udekorowano pomnik Powstańców Śląskich znajdujący się na placu Wojciecha Korfantego.

Jakie znaczenie miało II powstanie śląskie, dla naszej ziemi i czy było ono wyjątkowe? Przede wszystkim był to pierwszy ze zrywów śląskich, który zakończył się sukcesem. Miał na celu zademonstrowanie siły polskiej ludności i dążenie do zjednoczenia z Polską, był też reakcją na prowadzony przez Niemców terror. – Drugi zryw propolsko nastawionych Górnoślązaków, który miał miejsce bezpośrednio po bitwie warszawskiej i w czasie trwającej jeszcze polskiej kontrofensywy znad Wieprza, dla Wodzisławia Śl. miał dość symboliczne znaczenie – wyjaśnia Piotr Hojka, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej i jednocześnie historyk wodzisławskiego muzeum.

Piotr Hojka dodaje, że o ile w 1919 r. w czasie I powstania śląskiego walki trwały głównie w Godowie, Gołkowicach i Pszowie, tak w II powstaniu śląskim, po raz pierwszy powstańcy śląscy zdobyli szturmem Wodzisław, a nad budynkiem magistratu (obecnie muzeum) po raz pierwszy zawisła biało-czerwona flaga. – Rok 1920 był więc okresem dość symbolicznym, kiedy to po raz pierwszy nad miastem powiewała polska flaga – najpierw w rękach uczestników manifestacji patriotycznej w wigilię 3 maja, a później po wybuchu II powstania śląskiego i zdobyciu miasta przez powstańców śląskich nad magistratem – mówi prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Zauważa, że obchodzona 100. rocznica tego ostatniego wydarzenia wpisuje się w szerszy kalendarz wydarzeń związanych ze zmianą przynależności państwowej ziemi wodzisławskiej 100 lat temu.

(juk)