100 lat temu wybuchło II Powstanie Śl.
Równo sto lat temu, w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., wybuchło II powstanie śląskie. Było to jedno z tych powstań w historii Polski, które zakończyło się sukcesem. – Dla Wodzisławia Śl. miał dość symboliczne znaczenie – zauważa prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.
POWIAT W minionym tygodniu przypadła 100. rocznica II Powstania Śląskiego, które wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r. Z okazji jubileuszu w wielu miejscowościach Górnego Śląska można było zobaczyć biało-czerwone flagi. Również w Wodzisławiu Śl. udekorowano pomnik Powstańców Śląskich znajdujący się na placu Wojciecha Korfantego.
Jakie znaczenie miało II powstanie śląskie, dla naszej ziemi i czy było ono wyjątkowe? Przede wszystkim był to pierwszy ze zrywów śląskich, który zakończył się sukcesem. Miał na celu zademonstrowanie siły polskiej ludności i dążenie do zjednoczenia z Polską, był też reakcją na prowadzony przez Niemców terror. – Drugi zryw propolsko nastawionych Górnoślązaków, który miał miejsce bezpośrednio po bitwie warszawskiej i w czasie trwającej jeszcze polskiej kontrofensywy znad Wieprza, dla Wodzisławia Śl. miał dość symboliczne znaczenie – wyjaśnia Piotr Hojka, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej i jednocześnie historyk wodzisławskiego muzeum.
Piotr Hojka dodaje, że o ile w 1919 r. w czasie I powstania śląskiego walki trwały głównie w Godowie, Gołkowicach i Pszowie, tak w II powstaniu śląskim, po raz pierwszy powstańcy śląscy zdobyli szturmem Wodzisław, a nad budynkiem magistratu (obecnie muzeum) po raz pierwszy zawisła biało-czerwona flaga. – Rok 1920 był więc okresem dość symbolicznym, kiedy to po raz pierwszy nad miastem powiewała polska flaga – najpierw w rękach uczestników manifestacji patriotycznej w wigilię 3 maja, a później po wybuchu II powstania śląskiego i zdobyciu miasta przez powstańców śląskich nad magistratem – mówi prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Zauważa, że obchodzona 100. rocznica tego ostatniego wydarzenia wpisuje się w szerszy kalendarz wydarzeń związanych ze zmianą przynależności państwowej ziemi wodzisławskiej 100 lat temu.
(juk)