Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kornowac ma swój komiks. Opowiada o Garno i Wacu, czyli o powstaniu gminy

12.04.2022 00:00 red

Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu wraz z Mateuszem Świstakiem zaplanowali przygotowanie 10 odcinków opowiadających o gminie Kornowac. Bohaterami rysunków są Garno i Wac, czyli bracia, od których według podania, ma wywodzić się nazwa gminy (mawia się, że nazwa Kornowac może też pochodzić od słowa koronaciec – w kształcie korony).

Komiks to historia obrazkowa, często z dodanym tekstem. Takiej formy doczekał się Kornowac. – Całość jest przedstawiana w śmiesznym stylu. Bohaterowie przypominają Asteriksa i Obeliksa. W ten sposób przemycamy historię z przymrużeniem oka i zabawę – mówi Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu.

Jeden mały, drugi duży

Za przygotowanie materiałów zabrał się Mateusz Świstak – animator kultury, współpracujący z kilkoma ośrodkami kultury na Śląsku. Autor bloga, basnienawarsztacie.pl oraz artykułów w prasie specjalistycznej.

Na początek zaplanowano emisję 10 odcinków na facebooku Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. Historie będą publikowane co poniedziałek. – Pomysł zrodził się podczas jednej z rozmów z Mateuszem. Zastanawialiśmy się wtedy, jak ci bohaterowie powinni wyglądać i uznaliśmy, że jeden powinien być mały i gruby, drugi wysoki i chudy – uśmiecha się dyrektor GOK-u.

Odległa historia

Katarzyna Chwałek-Bednarczyk przyznaje, że przed opublikowaniem pierwszego materiału towarzyszyły jej pewne obawy, jak zostanie przyjęty. – To trochę szarpanie świętości, ale ci bohaterowie nie są obciążeni. To tak odległa historia, że właściwie nic o nich nie wiadomo, więc mogliśmy sobie pozwolić na fantazjowanie na ich temat – tłumaczy.

Wyjaśnia, że pierwszy komiks został przyjęty pozytywnie. Zdaniem pani dyrektor taki styl z przymrużeniem oka robi dużo dobrego. – Historię łatwiej można zapamiętać właśnie przez taką formę, niż wertując kolejne tomy książek – uważa.

(mad)

  • Numer: 15 (1562)
  • Data wydania: 12.04.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 13 (1560)
  • Data wydania: 29.03.22
  • Numer: 14 (1561)
  • Data wydania: 05.04.22
  • Numer: 15 (1562)
  • Data wydania: 12.04.22
  • Numer: 16 (1563)
  • Data wydania: 19.04.22
  • Numer: 17 (1564)
  • Data wydania: 26.04.22