Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uczniowie „Mechanika” znowu zaskakują. Niejeden inżynier może być zazdrosny

19.04.2022 00:00 red

Układ sterowania oparty na falach mózgowych operatora, elektroniczna harfa, turbiny wiatrowe – to tylko część prac zgłoszonych na doroczny konkurs prac uczniowskich w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. Rozmawialiśmy z uczestnikami, którzy opowiedzieli nam o swoich pomysłach.

Ustrojstwo na głowie, laserowa harfa i oczyszczacz powietrza

Grzegorz Wojtek wykonał model turbiny wiatrowej oraz układ sterowania dostrojony do jego fal mózgowych. – To ustrojstwo, które mam na głowie, wychwytuje moje fale mózgowe. Sprawdza, jakie one są intensywne. Sygnał leci przez bluetooth do układu arduino, a następnie do programu w komputerze – mówi Grzegorz. Plan był taki, żeby w ten sposób móc sterować dronem, jednak uczeń zostawił na to sobie za mało czasu. Zamiast tego Grzegorz potrafi przesunąć podpiętą do urządzenia wskazówkę tylko o tym myśląc. – Jak się zrelaksuję, to wskazówka powinna iść w drugą stronę – mówi i pokazuje. Działa. Coś niesamowitego.

– W naszej harfie elektronicznej zastosowaliśmy fotorezystory. W momencie, gdy zasłonimy źródło światła, płytka z keyboardu wyda nam dźwięk. Upraszczając, zastąpiliśmy klawisze wiązką lasera – wyjaśnia Krzysztof Krolik, który harfę wykonał razem z Szymonem Trzęsimiechem i Mateuszem Boguszem.

Jedni wpadają na pomysł, gdy jabłko spadnie im na głowę, drudzy podczas... picia wody. W tej drugiej grupie jest Adam Niklewicz. – Pomysł narodził się dwa lata temu, na kwarantannie, piłem akurat wodę – mówi uczeń. Adam wykonał oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Woda znajduje się w kliszówce (pojemnik na kliszę fotograficzną), która została od spodu podziurawiona. Od góry do kliszówki wchodzi rurka połączona z silnikiem napowietrzacza akwarium. Gdy silnik jest uruchomiony, w kliszówce tworzy się podciśnienie, co zapobiega wyciekaniu wody z pojemnika. – Powietrze przechodzi przez dziurki w kliszówce i wodę, potem trafia do przewodu, by na koniec wyjść drugą stroną, przez wylot – oczyszczone i nawilżone.

Działo, kawasaki i rower, którego nie kupi się w żadnym sklepie

Paweł Kosiorowski to kolejny uczestnik konkursu z pierwszej klasy. – To jest działo magnetyczne. W obudowie znajdują się baterie, które po podłączeniu do prądu bardzo szybko się ładują. Po naciśnięciu przycisku rozładowują się jeszcze szybciej do elektromagnesu, który wprawia w ruch tłoczek, co pozwala wyrzucić pocisk – objaśnia działanie swojego urządzenia.

Pasją Roberta Hałasa z Grzegorzowic jest motoryzacja. – Zaczęło się od renowacji motorynki. Później kupiłem sobie romecika do zrobienia, potem przyszło do kawasaki. W tym motocyklu chcę zachować jak najwięcej oryginalnych elementów. On jeszcze nigdy nie był malowany. Niedawno kupiłem sobie jeszcze ursusa c360 i już go trochę dłubię. Trwa to już dwa lata, bo części są dość drogie – mówi Robert.

Kolejny uczestnik konkursu to Bartosz Nikodym, pasjonat MTB z Nędzy. Rowery, które można kupić w sklepach nie odpowiadają wymogom jego hobby. Dlatego postanowił przerobić rower we własnym zakresie. Skrócił przerzutkę, żeby zwiększyć napięcie łańcucha, co ma pomagać w „lataniu hopek”, czyli skakaniu na rowerze. Ponadto zmniejszył komory powietrza w amortyzatorach, umieszczając w nich plastikowe tokeny wydrukowane na drukarce 3d. Po jego modyfikacjach kierownica roweru nie ma blokady – można nią kręcić 360 stopni. Bartosz ma w planach wykonanie własnych korb do rowerów, zrobionych „pod latanie”. Na razie przedsięwzięcie jest w fazie projektu. Uczeń zbiera pieniądze na wykonanie matrycy. – Rower zaczął się w VI klasie podstawówki. Oglądaliśmy ze znajomymi filmiki na YouTube i chcieliśmy robić tak samo – dodaje Bartosz.

Maszynka do tatuażu, silniki i turbiny wiatrowe

Zofia Stachera wykonała prototyp rotacyjnej maszynki do tatuażu. – W tym stanie jest to zabawka. Ludzi nie można tym dotknąć, bo można byłoby im zrobić krzywdę. Bardziej chodzi o przedstawienie działania maszynki rotacyjnej. Kiedyś takimi maszynkami rotacyjnymi wykonywano tatuaże w więzieniach. Ma silniczek, który wprawia w ruch druty, one prowadzą do igły, która zaczyna przesuwać się w płaszczyźnie góra – dół. Dzięki temu możemy tatuować – mówi Zofia. Warto podkreślić, że uczennica „Mechanika” łączy w sobie pasje do techniki oraz sztuki – potrafi projektować własne wzory tatuaży.

Piotr Białas chwali się regeneracją silnika z fiata bravo 1.2. – Silnik wziąłem od znajomego mechanika. Zalegał mu pod schodami – stary, zardzewiały, zatarty. Rozebraliśmy go, wypiaskowaliśmy, wyczyściliśmy, założyliśmy nowe uszczelki, rozrząd, paski, wyczyściliśmy filtr – mówi uczeń. We właściwej prezentacji pracy pomógł mu Szymon German, który wykonał stojak na silnik. – Kupiłem profile, przymierzyliśmy to, pospawałem całość – mówi Szymon.

Dominik Gendek, Mateusz Nowak, Krzysztof Matuszek, Marek Błaszczok i Oskar Chmura wykonali model silnika Wankla. Zaprojektowali go, a następnie wydrukowali na drukarce 3d. – Mazdy rx7, mazdy rx8 miały takie silniki. Nie było to łatwe, ale udało się – mówią młodzi technicy mechanicy.

Kolejni uczestnicy konkursu to Marcin Jaśkowiak, Oliwier Twardzik i Marek Pendzich. Uczniowie pierwszej klasy wzięli udział w konkursie „PGE. Turniej maszyn wiatrowych”. Zajęli 1. miejsce w szkole i 13. miejsce w kraju. – Nie jest najgorzej, mogło być lepiej. Myślę, że w przyszłym roku się poprawimy – mówią uczniowie.

Fabian Wolny przygotował na konkurs model automatycznego otwierania i zamykania rolety. Jedna taka roleta, sterowana pilotem, jest już u niego w domu. Kolejną zamierza zamontować w jednej ze szkolnych klas.

– To jest moja pierwsza praca. Chciałem jakąś zacząć. Nie było to trudne do zbudowania. Generator jest zasilany trzema „paluszkami”. Wyświetlacz pokazuje napięcie i amperaż przepływający do cewki, która generuje wysokie napięcie około 30 000 V – mówi Piotr Szczucki. Uczeń osadził generator w obudowie z klocków lego. Przyznaje, że gdy był dzieckiem, uwielbiał zabawę klockami. Zamiłowanie do techniki jest dziedziczne w jego rodzinie. – Dziadek był mechanikiem, tato jest elektrykiem, a ja jestem informatykiem – mówi Piotrek, który do raciborskiego „Mechanika” dojeżdża z Kietrza.

(żet)

  • Numer: 16 (1563)
  • Data wydania: 19.04.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 14 (1561)
  • Data wydania: 05.04.22
  • Numer: 15 (1562)
  • Data wydania: 12.04.22
  • Numer: 16 (1563)
  • Data wydania: 19.04.22
  • Numer: 17 (1564)
  • Data wydania: 26.04.22
  • Numer: 18 (1565)
  • Data wydania: 03.05.22