Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Seniorzy z granicy mają nowe szefostwo koła emerytów

21.06.2022 00:00 red

Aktywność, zaangażowanie i uczestnictwo w projektach to cechy seniorów z Chałupek, o czym powiedziała na ostatnich wyborach Krystyna Loch z PZERiI. Dojrzałe grono z honorami dokonało zmiany warty w funkcji przewodniczącego koła, który przez ostatnie 22 lata nim kierował.

Zabełkowska restauracja Nad strumykiem wypełniła się w ten dzień po brzegi. Z jednej strony było to okolicznościowe spotkanie seniorów, z drugiej – wybory nowych władz i pożegnanie długoletniego przewodniczącego.

Kołem Chałupki w Oddziale Rejonowym w Raciborzu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów kierował nieprzerwanie przez 22 lat Henryk Biada. Żegnając się oficjalnie podkreślił udaną współpracę z Grzegorzem Utrackim, aktualnym wójtem gminy, a wcześniej szefem ważnej dla seniorów instytucji – GZOKSiT-u z Tworkowa.

Do koła w Chałupkach należą nie tylko mieszkańcy tego sołectwa ale i miejscowości: Rudyszwałd, Zabełków, Olza. Są tu również mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego.

Młodość i dojrzałość

Najważniejsze w działalności kół seniorskich są integracyjne wycieczki i okolicznościowe spotkania. Ponadto członkowie otrzymują paczki świąteczne, są odwiedzani w czasie choroby i pamięta się o ich urodzinach oraz jubileuszach.

Krystyna Loch, która przewodzi oddziałowi rejonowemu PZERiI przyjechała na wybory, żeby zacząć swą przemowę nawiązując do słów poety. – W życiu można wyznaczyć granice między młodością a starością, bo młodość to egoizm, a senior robi coś dla innych. Słowa te są prawdziwe w Chałupkach – podkreśliła.

Związkowa emerytura

Henryk Biada nie krył lekkiego wzruszenia żegnając się ze swą funkcją. – Dziękuję wszystkim za naprawdę dobrą współpracę i uczciwość. Przy okazji przepraszam, jeśli w tym czasie komuś się naraziłem – mówił w Zabełkowie.

Ustępującemu zarządowi przekazała gratulacje w imieniu swoim i zarządu związku Krystyna Loch. Henrykowi Biadzie przekazała list gratulacyjny z zarządu okręgowego. – Pan Henryk udaje się na związkową emeryturę, ale na pewno będzie pomagał. Wiem, że chodzi o powody zdrowotne. To wielka szkoda dla naszego środowiska, że tak zasłużony działacz nie może być już tak aktywny jak dotąd – zaznaczyła K. Loch.

Początkowo speszony

Biada przypomniał sobie jak zaczynał swoje przewodniczenie w 2000 roku. – Zaczynało się nowe milenium. Czułem się nieco speszony tą funkcją – mówił Nowinom.

– Jednak kiedyś trzeba skończyć, a ja przyznam, że przez tyle lat się po prostu, po ludzku wypaliłem. Poza tym wiek i zdrowie robią swoje. Dłużej nie mogę już tego ciągnąć z takim zaangażowaniem jak dotąd – oznajmił Biada.

Szef koła powiedział, że jego działalność skupia się co roku na cyklicznych imprezach. – Jest masa wycieczek. My objeździliśmy już całą Polskę i pół Czech, powoli nie ma już gdzie jechać, gdzie jeszcze nie bylibyśmy w ostatnich latach – kontynuował pan Henryk.

Z miejsc, gdzie seniorom szczególnie się spodobało, przewodniczący wymienił Pragę, święto kwiatów w Ołomuńcu (wiosenne i jesienne) oraz Sudety po czeskiej stronie.

Młodzi emeryci

W regionie koło w Chałupkach wyróżnia się partnerstwem z Czechami z Szylerzowic. Umowę z nimi zawarto w 1998 roku. Od tamtej pory na wszystkich imprezach są delegacje z obu stron granicy. Reprezentacje są liczne, – średnio po 25 osób. – Oni zapraszają nas, a my ich. Jeździmy razem na wycieczki – mówił nam H. Biada.

Jego następcą został dotychczasowy skarbnik, pełniący tę funkcję przez 10 lat. – Wie o co w tym wszystkim chodzi, gdzie i jak się poruszać. Wie jak to ugryźć, bo zjedliśmy we dwóch zęby na tym. Można być pewnym tej osoby – zapewniał Henryk Biada.

Zanim został seniorem pracował na kolei w Chałupkach jako teletechnik. – Po czeskiej stronie też sporo przepracowałem, takie moje całe życie, toczy się z Czechami uśmiechał się pan Henryk.

Opuścił zarząd koła przy stanie liczebnym 80 członków. – Mieliśmy 8 lat temu ich 120, ale niestety w ostatnim czasie, pandemicznym sporo osób zmarło. W pewnym momencie było nas już tylko 72, ale nowy narybek poprawił sytuację. Choć w okolicy jest dużo emerytów, to twierdzą, że są wciąż za młodzi by wstąpić do nas – zauważył Henryk Biada.

(ma.w)

  • Numer: 25 (1572)
  • Data wydania: 21.06.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 23 (1570)
  • Data wydania: 07.06.22
  • Numer: 24 (1571)
  • Data wydania: 14.06.22
  • Numer: 25 (1572)
  • Data wydania: 21.06.22
  • Numer: 26 (1573)
  • Data wydania: 28.06.22
  • Numer: 28 (1575)
  • Data wydania: 28.06.22