Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zatruta Odra jak te płonące kilka lat temu śmietniska

23.08.2022 00:00 red

Co łączy ostatni kryzys ekologiczny na Odrze z palącymi się kilka lat temu jak ogromne stogi siana wysypiskami śmieci? Systemowa słabość instytucji. Te najpierw były wodzone za nos przez kombinatorów, którzy na składowaniu odpadów robili biznes życia. A dziś nie są w stanie przekonująco ustalić, w jaki sposób zatruto drugą najdłuższą rzekę kraju.

Pamiętacie drodzy czytelnicy jak kilka lat temu, tu na naszym podwórku, nieznani na początku sprawcy pozbywali się nielegalnie odpadów? Tony, dziesiątki ton różnego rodzaju śmieci leżały w polach, przy drogach w Syryni. Jednych sprawców udało się ustalić i ukarać. Pamiętacie jakie kary nałożył na nich sąd? Ja pamiętam. Grzywny od 200 do 1000 zł. Za pozbycie się 150 – 200 ton odpadów, których normalna, tj. zgodna z prawem utylizacja kosztowałaby dziesiątki tysięcy złotych. Dziś koszt utylizacji odpadów przez wyspecjalizowaną firmę waha się od 350 (odpady budowlane) do 1000 zł za tonę (np. za papę czy wielkogabaryty). Niech tam w 2015 r., kiedy doszło do procederu, ceny były o połowę niższe. Czyż gra i tak nie była warta ryzyka?

Pamiętacie pewnie nie tak dawne gorejące zazwyczaj – a jakże – nocą olbrzymie stosy opon, śmieci i wszelkiego rodzaju opadów, zbieranych na prywatnych placach, w magazynach? By daleko nie szukać – w listopadzie 2018 r. płonęło składowisko opon w Żorach. Co ciekawe, służby zapewniały tam, że choć dym z pożaru śmierdzi, to nie truje. Według danych od początku 2016 roku tylko do połowy roku 2019 w Polsce spłonęły 622 składowiska śmieci. Temat w ostatnich latach nieco ucichnął. Może udało się sprawę ukrócić, a może temat przestał być nośny medialnie.

Teraz nośny na pewno stał sie temat rzek. Wszystko przez to, że w Odrze pojawiły się setki ton śniętych ryb. Założę się, że nagle wszyscy odkryją, że większość rzek w Polsce jest mniej lub bardziej zanieczyszczanych. Zresztą dziś Dziennik Gazeta Prawna podał, że poważnie brana pod uwagę przez władze hipoteza dotycząca zatrucia Odry zakłada splot niefortunnych zdarzeń, tj. suszę na Dolnym Śląsku, która wpływa na małą ilość wody i jej wyższą temperaturę. W efekcie to, co jest regularnie wpuszczane do Odry przy normalnym stanie wód i niższej temperaturze, dziś powoduje masowe śnięcie ryb. To samo obserwujemy w rzece Ner, czyli dopływie Warty, czy niemieckiej Łabie. GDP pisze, że odpowiednie służby powinny wcześniej zareagować i np. wstrzymać... wydawanie pozwoleń wodnoprawnych uprawniających do wpuszczania ścieków do rzeki.

Niedawno podczas rozmowy usłyszałem na ten temat krótką konkluzję: „Kowalskiemu wysyła się drony nad kominy, straże miejskie do kotłowni i do sprawdzenia podłączeń do kanalizacji. Ale możnych i potężnych w tym państwie w kwestii ekologii nikt nie rusza”. I coś w tym chyba niestety jest.

Artur Marcisz

  • Numer: 34 (1581)
  • Data wydania: 23.08.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 32 (1579)
  • Data wydania: 09.08.22
  • Numer: 33 (1580)
  • Data wydania: 16.08.22
  • Numer: 34 (1581)
  • Data wydania: 23.08.22
  • Numer: 35 (1582)
  • Data wydania: 30.08.22
  • Numer: 36 (1583)
  • Data wydania: 06.09.22