Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Porozumienie bez Przemocy, czyli metoda na dobre relacje

22.11.2022 00:00 red

Komunikacja opierająca się na empatii i współczuciu. Brzmi dobrze? Poznać tę metodę mogli uczestnicy warsztatów komunikacji, które odbyły się w październiku z inicjatywy Fundacji Nasze Dzieci.

Warsztaty poprowadziły psychoterapeutki współpracujące z Fundacją – Magdalena Kleczyńska i Jolanta Brodaczewska. Cytując słowa twórcy Porozumienia Bez Przemocy, Marshalla Rosenberga, prawdziwa współpraca jest możliwa wtedy, gdy wszyscy uczestnicy rozmowy wierzą w to, że inni z szacunkiem przyjmą ich potrzeby i system wartości.

Metafora domu

Magdalena Kleczyńska komunikację między ludźmi porównała do domu. Zapraszając gości, oczekujemy od nich dostosowania się do zasad panujących w naszym domu i nie odpowiadałoby nam, gdyby obce osoby „wchodziły nam z butami” w naszą przestrzeń. Według Kleczyńskiej to właśnie metafora słuchania.

– W dobrej komunikacji tak naprawdę najważniejsza jest umiejętność słuchania. Dobry słuchacz jest czujny i czeka, aż rozmówca zaprosi go do swojego domu – tłumaczyła podczas warsztatów.

Czym jest Porozumienie bez Przemocy?

Nazywane jest „językiem serca”. To sposób komunikowania się, w którym przyczyniamy się do poprawy jakości życia zarówno swojego, jak i innych. Podstawową potrzebą każdego człowieka jest zaspokojenie potrzeb.

Istotą Porozumienia bez Przemocy jest nastawienie na obserwację, nazywanie swoich uczuć i uzewnętrznianie potrzeb, a także poszukiwanie najlepszej drogi ku temu, aby zaspokajać potrzeby swoje i innych.

Nawiązanie autentycznych relacji

Język życia Marshalla Rosenberga pozwala ujrzeć siebie w nowym świetle, a drugiego dostrzec tak, jakbyśmy go spotkali po raz pierwszy w życiu. W takiej rzeczywistości łatwiej nawiązać bliskie relacje,a także lepiej poznać i zrozumieć samego siebie. Łatwiej prawdziwie usłyszeć swoje dziecko, rodzica czy partnera. Ten sposób komunikacji z jednej strony pozwala wyrażać się szczerze i bez obawy, że kogoś zranimy, a z drugiej podchodzić do innych z empatią i zrozumieniem.

Agata Paszek


Jak porozumiewać się bez przemocy? 4 praktyczne kroki:

1. Obserwuj. Pytaj rozmówcę o konkretne wydarzenia, nie osądzaj ani nie krytykuj.

2. Nazywaj uczucia. Pytaj o konkretne uczucia twojego rozmówcy i mów, co ty czujesz.

3. Wyrażaj swoje potrzeby, które stoją za nazwanymi uczuciami, czyli odpowiedz sobie na pytanie: „Czego potrzebuję?”.

4. Formułuj prośby, czyli wskazuj na działania, które można podjąć w danej sytuacji.

  • Numer: 47 (1594)
  • Data wydania: 22.11.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 45 (1592)
  • Data wydania: 08.11.22
  • Numer: 46 (1593)
  • Data wydania: 15.11.22
  • Numer: 47 (1594)
  • Data wydania: 22.11.22
  • Numer: 48 (1595)
  • Data wydania: 29.11.22
  • Numer: 49 (1596)
  • Data wydania: 06.12.22