Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radny Frączek chce nadzorować pomoc dla ukraińskiego miasta

06.12.2022 00:00 red.

Na sesji powiatowej członek opozycji z klubu PiS podzielił się swymi wątpliwościami przy darach samorządu dla miasta Horiszni Plawni. – Największą korupcję notuje się przy wysyłaniu darów do merów miast – przestrzegł starostę. Wspomniał, że towary z darów można później kupić na targowisku.

Radnym zaproponowano przekazanie Ukraińcom z budżetu powiatu darów o wartości 40 000 zł. Frączek chciał wiedzieć, w jaki sposób będą przekazane te dary. Starosta Grzegorz Swoboda odparł, że Powiat chciałby podjąć akcję pomocową właśnie na święta, bo ma partnera długoletniego w Ukrainie. Miasto Horiszni Plawni przed wojną z Rosją organizowało dla młodzieży z powiatu raciborskiego obozy wakacyjne. – Nasza młodzież wtedy 3 tygodnie tam była. Patrzę na przyszłość, kiedy wojna się skończy. Ja cenię sobie tę współpracę i stale jestem na łączach z merem ukraińskiego partnera. Oni są blisko frontu, a my nie wyobrażamy sobie tej tragedii jaka się tam teraz dzieje – tłumaczył rajcy włodarz powiatu.

Ale tam jest wojna

Starosta wyjaśnił, że aktualnie Ukraińcom potrzebna jest pomoc, nawet najbardziej podstawowe produkty. – Poprzednim razem ta woda, jaką wysłaliśmy, okazała się niezbędna, bo u nich jej nie było. Trzeba pomóc człowiekowi w potrzebie i środki przekazać. Wiem, że sami mamy problemy, ale tam jest wojna – mówił na sesji G. Swoboda.

Szef zarządu powiatu wyjaśnił, że nie ma teraz chętnych firm, które chciałyby pojechać do Ukrainy. – Jest ryzyko i nie wiem, czy się uda wysłać transport. Zamierzamy wysłać dary: jedzenie długoterminowe, środki opatrunkowe, tym właśnie zapełnić busa. To nie są już u nas tanie rzeczy, ale trzeba wspomóc na wojnie, w święta. Wszyscy liczymy na koniec wojny, ale widzimy, jak to wygląda. Oni znajdują się w okolicach Dniepru, a tam się źle dzieje – kontynuował włodarz powiatu. Na koniec stwierdził, że partnera ma się na dobre i na złe.

Ludzie szemrają

Frączek przypomniał, że był jednym z pierwszych, którzy udali się za wschodnią granicę, by nieść pomoc. – To nie jest tak, jak w mediach jest pokazywane, jak te dary trafiają. Jest nieprawda tam. Trzeba pomagać faktycznie tam, gdzie jest wojna. Horiszni Plawni jest na wschodniej Ukrainie. Wielkością miasto przypomina Racibórz. Tylko ludzie szemrają o różnych sprawach, jakie się dzieją z pomocą. Jedna rzecz to pomoc i miłosierdzie, ale inna to fakt, że trzy razy nam Ukraina zadała ciosy ostatnio – opowiadał na posiedzeniu rady radny Frączek.

Rajca z Oblicz zauważył, że 11 listopada rząd ukraiński udostępnił zaledwie jedną z wnioskowanych przez Polskę ekshumacji. – Do dziś nie przeprosił nas za ten wybuch, co zabił ludzi przy granicy. Oni 200 000 Polaków w przeszłości wymordowali i ich to kłamstwo wciąż trwa. Tylko Niemcy zaprotestowali, gdy padło na forum międzynarodowym, że to Polacy mordowali Ukraińców. Oni wciąż szanują banderowców, bandytów, a my żyjemy w nieświadomości. W swoim hymnie mają zwrotkę ze słowami o kraju od Donu do Sanu. Mną targają emocje. Bo wschodnia Ukraina nie stawia pomników Banderze, ale na zachodniej to robią. Oni mordowali Polaków, a my robimy rzecz wielką, oddajemy życie dla Ukrainy. Ja chcę pomóc tym ludziom, ale chcę wiedzieć, w jaki sposób trafiają tam nasze pieniądze – mówił Frączek z przejęciem.

Uważać na merów

Jego zdaniem, największa korupcja jest notowana, przy wysyłaniu darów do merów miast. – Znam to z faktów. Należy kierować albo na kościele placówki zarządzane przez Polaków, albo na instytucje charytatywne. Jak pojechałem na ukraińskie targowisko, to tam puszki z darów były sprzedawane – relacjonował R. Frączek.

Uważa, że w zachodniej Ukrainie widać jeszcze nienawiść do Polski. – My musimy żyć w prawdzie, bo za jakiś czas nie będziemy wiedzieli, czy jesteśmy jeszcze w Polsce – przestrzegał radny Frączek. Na koniec swojej wypowiedzi oznajmił, że sam chętnie pojedzie z tym transportem darów i sprawdzi na miejscu, czy trafią one do ludzi potrzebujących.

Starosta Swoboda wyjaśnił, jak wyglądały poprzednie transporty z darami dla Ukraińców. – Przekraczaliśmy granicę polsko-ukraińską, następowało rozładowanie transportu, który był przejmowany przez stronę ukraińską i zawożony pod wskazany adres. Na miejscu był kręcony film z przywozu darów, który przekazywano nam. Tam miejscowe społeczeństwo rozładowywało ten transport. To nigdy nie była gotówka, a rzeczy konkretne. Szczegółami zajmują się już nasze referaty, a ja nie wnikam w to, czy jedzie tam makaron, czy ryż – podsumował Grzegorz Swoboda.

Zaszłości historyczne

Głos zabrał jeszcze radny Piotr Olender. Zaznaczył, że wojna trwa w całej Ukrainie. – Ja nie widzę związku tego, co mówił pan Frączek, z obecnie kierowaną pomocą. To są niezwiązane ze sobą rzeczy, zaszłości historyczne. Nasza pomoc jest dla samorządu. Wyrażam ubolewanie, że na naszej sesji te słowa padły. Jest mi z tego powodu przykro – stwierdził P. Olender.

Ostatni w dyskusji zabrał głos R. Frączek. – Piotrze, jeśli w Polsce milczy się o 200. tysiącach wymordowanych Polaków, którzy zginęli w sposób okrutny, a ludzie by się rozpłakali, gdybym o tym zaczął opowiadać i wielu z naszych rodzin mordowano, to o niestosowności można mówić, że ta jest w mediach. Bo dziś wszyscy milczą, a kraj jest okłamywany. To gdzie mam o tym mówić jak nie na sesji? W knajpie? Właśnie tu jest to miejsce, żeby o tym opowiedzieć. Zwracam się w ten sposób do tysięcy raciborzan z Kresów. To oni są bohaterami, bo, mimo że mordowano nasze rodziny, że się kłamie, to my wciąż pomagamy – stwierdził Ryszard Frączek.

(ma.w)

  • Numer: 49 (1596)
  • Data wydania: 06.12.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 47 (1594)
  • Data wydania: 22.11.22
  • Numer: 48 (1595)
  • Data wydania: 29.11.22
  • Numer: 49 (1596)
  • Data wydania: 06.12.22
  • Numer: 50 (1597)
  • Data wydania: 13.12.22
  • Numer: 51/52 (1598/1599)
  • Data wydania: 20.12.22