Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kiedyś za 100 złotych można było kupić wiele, dzisiaj zaledwie kilka rzeczy. Wiele rodzin z powiatu raciborskiego dostało nadzieję na lepsze jutro

20.12.2022 00:00 red

– To będą najpiękniejsze święta – powtarzała jak mantrę pani Justyna, którą ją i jej rodzinę odwiedzili wolontariusze Szlachetnej Paczki. Przyjechali też darczyńcy, którzy postanowili wspólnie z rodziną i przyjaciółmi obdarować mieszkańców Krowiarek (gm. Pietrowice Wielkie). Z Rydułtów i Rybnika, bo tam prowadzili zbiórkę darów, przywieźli około 30 paczek.

Ktoś pomagać musi

Na czele raciborskiego magazynu (obejmującego całą Raciborszczyznę, poza Krzanowicami i Krzyżanowicami, gdzie działał osobny magazyn) stanął Filip Pelc. Debiutował w tej roli, ale ze Szlachetną Paczką związany jest już dłużej. – Myślę, że warto pomagać, ktoś musi to robić – podkreśla.

Pytany jakie rzeczy potrzebujący wymieniali najczęściej, odpowiedział, że była to żywność o długim terminie przydatności do spożycia, chemia oraz ubrania. Nie brakowało też próśb o sprzęty AGD, ale i opał, tak bardzo potrzebny, ale z dostępnością, którego jest trudno. – Wśród darczyńców są osoby prywatne, ale i wiele firm, w tym mój szef z ostrog.NET. Dziękuję wszystkim za pomoc, w tym wolontariuszom, bez których to wszystko by się nie udało – dodał w rozmowie z Nowinami.

Akcja napawa energią

W działania zaangażowało się 15 wolontariuszy, którzy odwiedzali potrzebujących, a tych było niemało, bo do tegorocznego projektu włączono około 70 rodzin. Wśród zaangażowanych po raz piąty była Ilona Nowak, której jedną z rodzin odwiedziły Nowiny przy wręczaniu prezentów. – Ja nie potrafię nie pomagać, stąd moje zaangażowanie – uśmiechnęła się, kiedy zapytaliśmy, co ją skłoniło do takiego kroku. – Napawa mnie to energią, chęcią do działania. Uważam, że jeśli możemy dzielić się czymś, czego mamy więcej niż inni, to powinniśmy – odpowiedziała z kolei na pytanie co jej daje takie działanie.

Nadmienia, że do tegorocznego projektu włączono bardzo dużo rodzin zmagających się ze skrajną biedą. – Ludzie jeszcze bardziej zubożeli, co mogę ocenić na podstawie moich wcześniejszych wolontariatów w Paczce. Żywność i chemia – to teraz podstawa, o którą prosiły rodziny. Dzięki naszemu zaangażowaniu, ale przede wszystkim darczyńców, te prośby mogliśmy zrealizować – zaznacza. Wyjaśnia, że w pomoc zaangażowało się także wiele firm i osób prywatnych, nie tylko w przygotowanie podarunków, ale w finał, tzw. Weekend Cudów. Zauważa, że m.in. posiłkiem wolontariuszy wspomogli: Michał Fita ze stowarzyszeniem „W służbie mieszkańcom” oraz restauracja Kolorowa. Busy do rozwożenia prezentów udostępniła z kolei spółka Eko-Okna, z którą zresztą związana jest zawodowo; w działania zaangażowali się też inni pracownicy największego pracodawcy Raciborszczyzny. – W tej akcji ważna jest współpraca wielu podmiotów, co po raz kolejny się udało, a to ogromnie satysfakcjonuje – dodaje.

Historie, które uwrażliwiają

Weekend Cudów, to moment, kiedy do potrzebujących trafiają dary ufundowane przez dobrodziejów. W tym roku w przekazaniu uczestniczyły również Nowiny. Wcześniej darczyńcy – Ola i Paweł z Rydułtów mówili nam, że po raz pierwszy włączyli się w akcję. – Mamy to szczęście, że nam niczego nie brakuje i stwierdziliśmy, że w tym roku kogoś wesprzemy, by te święta miał lepsze – powiedzieli zgodnie.

Podarunków nie przygotowywali samotnie, bo kiedy dowiedziała się o tej inicjatywie ich rodzina i przyjaciele, to pomogli wszyscy; łącznie zaangażowało się 13 osób. – Dlatego też udało się zebrać dosyć dużo rzeczy – tłumaczy rydułtowianka. Całość, jak wylicza, kosztowała około 5 tysięcy złotych, którą rozłożono na około 30 paczek. Te do mieszkańców Krowiarek trafiły w sobotę 10 grudnia.

Pani Ola pytana, co zaskoczyło ją najbardziej wśród potrzeb rodziny, odpowiedziała, że żywność. – Nam wydaje się to oczywiste, bo kupujemy ją na co dzień, nawet nad tym się nie zastanawiając, a właśnie w przypadku tej rodziny żywność o długim terminie przydatności do spożycia była główną potrzebą – odpowiedziała. Wskazała też na opał, o który prosiła rodzina (zorganizowano grzejnik z butlą gazową), zaznaczając, że jej, jako matce może inaczej patrzy się na takie potrzeby. – To mocno uwrażliwia – podkreśla.

Doświadczeni przez życie

W mieszkaniu socjalnym w Krowiarkach mieszka pani Justyna. Przeprowadziła się tu z Niemiec, gdzie wcześniej mieszkała z mężem. Małżeństwu nie układało się. W gminie Pietrowice Wielkie na nowo ułożyła swoje życie mimo ogromnego żalu i tęsknoty za dziećmi, które zostały z ojcem. Jak wspomina, widuje się z pociechami, ale kontakt jest utrudniony. Ma nowego partnera, a owocem ich miłości jest dwójka uroczych i zdrowych chłopców. Opieka nad nimi uniemożliwia kobiecie podjęcie pracy. Czeka, aż synowie pójdą do przedszkola. Wówczas chce znaleźć zatrudnienie, bowiem ma w sobie chęć do zmiany. Pan Marcin jest bardzo pracownicy, dostał posadę i zapewnia rodzinie stałą pensję. Też jest człowiekiem doświadczonym przez życie, ale odnalazł szczęście u boku pani Justyny. Zaczynają wszystko od zera, mieszkanie wymaga solidnego remontu i zaopatrzenia w podstawowe sprzęty. Tak rodzina trafiła do Szlachetnej Paczki

Dary na wagę złota

– To będą najpiękniejsze święta – powtarzała kilkakrotnie pani Justyna, kiedy do mieszkania znoszono kolejne paczki. – Aż tyle? – pytała chwilę później, kiedy malutkie mieszkanie zapełniało się kolejnymi pakunkami.

Mówiła nam, że to pierwszy raz, kiedy u jej progu pojawili się wolontariusze Szlachetnej Paczki. Miała też okazję, co nie zdarza się zbyt często, poznać darczyńców. – Bardzo się cieszę, że zostałam tak wyróżniona, bo wiem, że są rodziny, które mają jeszcze gorzej, ale to myśmy dostali szansę na lepszy start – powiedziała. – Zapamiętam ten dzień do końca życia – dodała ze wzruszeniem. Później wolontariuszom i darczyńcom przekazała laurki.

Wyjaśniała, że najpotrzebniejsza dla jej rodziny była żywność. – Ceny poszły bardzo do góry. Kiedyś za 100 złotych można było kupić wiele, dzisiaj zaledwie kilka rzeczy – ubolewała. Cieszyło ją wszystko, ale przede wszystkim dary przeznaczone dla dzieci, m.in. ubrania czy buty. – To dary na wagę złota – tłumaczyła.

Nadal można stać się częścią Weekendu Cudów

W stowarzyszeniu Wiosna będącym organizatorem Szlachetnej Paczki zwracają uwagę, że nadal można stać się częścią Weekendu Cudów i pomóc wspierając Szlachetną Paczkę wpłatą. Przekonują, że to od wpłacających zależy to, czy Paczka w przyszłym roku się odbędzie i jak duża będzie skala jej działania.

– Nadal możesz też wesprzeć dzieci, którym pomaga Akademia Przyszłości. To dzieci, które nie wierzą w siebie. Ich niska samoocena i brak świadomości własnego potencjału przekładają się na problemy z budowaniem relacji, rozwojem emocjonalnym, nauką. 30% dzieci, którym pomaga Akademia Przyszłości, pochodzi z rodzin z trudną sytuacją materialną. Wierzymy, że dzięki wsparciu Akademii Przyszłości Szlachetna Paczka kiedyś nie będzie potrzebna – podkreśla Stowarzyszenie Wiosna. Więcej informacji na www.szlachetnapaczka.pl.

Dawid Machecki

  • Numer: 51/52 (1598/1599)
  • Data wydania: 20.12.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 49 (1596)
  • Data wydania: 06.12.22
  • Numer: 50 (1597)
  • Data wydania: 13.12.22
  • Numer: 51/52 (1598/1599)
  • Data wydania: 20.12.22
  • Numer: 1 (1600)
  • Data wydania: 03.01.23
  • Numer: 2 (1601)
  • Data wydania: 10.01.23