Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy kombajn może jeździć po chodniku? W Miedoni prezydent zaczął doroczny objazd po dzielnicach

31.10.2023 00:00 red

Przed rokiem było na spotkaniu więcej mieszkańców – zauważył prezydent Polowy na pierwszej z cyklu swoich wizyt dzielnicowych w 2024 roku. – Bo zorganizował je pan dopiero po różańcu – usłyszał w odpowiedzi. W tym roku spotkania organizowane są o 17.00.

Do remizy w Miedoni przyszło 13 osób, później doszły 2 kolejne. – To nasze doroczne spotkanie dzielnicowe. Staram się być w każdej dzielnicy, pomimo, że nie ma ich formalnie, to istnieją. Raciborzanie są związani przez dzielnicę ze swoim miastem, interesują się tym, co wokół nich się dzieje – mówił na początku D. Polowy.

Zaznaczył, że wpierw wygłosi „kilka słów o tym co jest ważne”, a później zaprezentuje protokół z poprzedniego spotkania i odniesie się do tematów wtedy zgłoszonych. Na koniec zapowiedział zapoznanie się z nowymi sugestiami. Nie wiadomo czy przyjedzie do Miedoni następnej jesieni, bo wiosną 2024 odbędą się wybory prezydenckie.

Z wydatków miejskich realizowanych w Miedoni wykonano remont rowu wzdłuż ulicy Miodowej oraz łącznik ulic Piotrowskiej i Górnośląskiej.

Jeśli chodzi o sprawy ogólnomiejskie, to włodarz podał, że:

• uruchomiono przedszkole w Markowicach,

• kończy się remont dworca,

• zaczyna się budowa drugiej tężni w mieście, po centrum będzie Ostróg,

• trwa rozbudowa żłobka na Słonecznej, o 80 miejsc, prace zajmą 6 miesięcy.

Co jest planowane w dzielnicy?

Chodnik wzdłuż ulicy Kwiatowej (DK45), inwestorem jest GDDKiA. Na Mieście spoczywa realizacja odwodnienia i zagospodarowania rowu. To koszt 1,2 mln zł. – Zanim będzie chodnik, potrzebne jest zaangażowanie miasta i zarurowanie rowu, żeby mieszkańcy mogli odprowadzić wody opadowe ze swoich posesji.

Co jest planowane w mieście?

Wprowadzenie nieodpłatnej komunikacji miejskiej. – Ma być tak, że wsiadamy, jedziemy, wysiadamy, biletów nie kasujemy. Zaproponuję taką pozycję do budżetu. Teraz 75% kosztów komunikacji pokrywamy z budżetu, a część jeździ z ulgami, albo bezpłatnie, dzieci czasem też jeżdżą bezpłatnie, gdy takie akcje organizujemy w wakacje czy ferie – oznajmił D. Polowy.

Obniżka opłaty śmieciowej z 21 zł do 19,50 zł. – Poprzedni rok śmieci woziło PK i wiemy, że mamy ich mniej, a mieszkańcy je segregują. Mamy uszczelniony system związany z ilością śmieci, a cały system kosztuje mniej. Na systemie nie można ani zarabiać ani doń dokładać – tłumaczył prezydent.

Zapowiedział też ogłoszenie przetargu na rozbudowę aquaparku.

Polowy przedstawił raport z poprzedniego spotkania

1. Odcinek między ulicami Miodową a Górnośląską

Tu zakres robót współfinansował marszałek województwa. Temat jest do dokończenia w przyszłym roku. Teraz można przejechać od Górnośląskiej na Starą Wieś. Miejscowi mówili, że jedzie się świetnie, ale do momentu, gdzie droga biegnie po płytach. – Tam jest słabo, a po deszczach auto do mycia – padło na spotkaniu. Ponieważ jest to droga wewnętrzna, to nie będzie przez Miasto odśnieżana. – W zimie nie ma ruchu na pole i nie stosuje się tam odśnieżania – tłumaczył wiceprezydent.

2. Ulica Wybrzeżna do Podmiejskiej

– tam mamy kłopot, gdyż nie jesteśmy właścicielami działek, kończy się na działce prywatnej, pomysł jest dobry, małymi krokami, wywłaszczyć albo nabyć grunt – mówił Dominik Konieczny. Wybrzeżna będzie jeszcze w tym roku poprawiona w technologii powierzchniowego utwardzenia. Mieszkaniec domagał się remontu od podstaw, bo „jest tłuczeń, lepik, grys i to wypada, są dziury”. – Trzeba odkrywkę zrobić i sprawdzić. 30 lat tam mieszkam, ojciec załatwiał aszę i zasypywał – narzekał raciborzanin z Miedoni. Dodał, że na Wybrzeżnej dwa auta się nie miną. Konieczny pocieszył, że do 15 listopada trwa sezon robót drogowych, ale później, o ile pogoda pozwala, też dokonuje się remontów. Prezydent oznajmił, że Miasto zrobi „odkrywkę” i podejmie decyzję. Dodał, że jak nie ma podbudowy, to robienie drogi nie ma sensu. – Jak się okaże, że nie ma, to nie będzie teraz robione? – powątpiewał uczestnik spotkania. – Jest zaplanowane, a według dokumentacji wychodzi, że nie ma problemu – wyjaśniał Konieczny. – Papiery papierami, a życie życiem – skwitował mieszkaniec.

3. Zające niszczą drzewka przy obwodnicy

Proszono włodarza o zabezpieczenie drzewek przy obwodnicy, bo niszczą je zające. – Sprawa jest poza naszą jurysdykcją, drzewka są we władaniu dróg wojewódzkich, ale ci co nasadzenia robili, to dają gwarancję, że 2 lata mają rosnąć i muszą poradzić sobie z zającami – nadmienił Polowy.

Mówiono również o wyczyszczeniu rowu przy ul. Rudnickiej, w którym wykonano wykoszenie i odmulenie.

Planowane jest przedłużenie ul. Rudnickiej w kierunku Miedoni. Wykonane będzie ze środków województwa, wniosek złożono na 2024 r.

Zarośnięty chodnik biegnący w stronę Kozielskiej, od Podmiejskiej podlega GDDKiA, dlatego Miasto nie może zająć się jego uporządkowaniem.

Co do zalewania posesji jednego z mieszkańców, to trzeba wymienić tam część odwodnienia, ok. 100 m rur, zwiększyć ich średnicę. – To powiatowa własność, rozmowy trwają, chodzi o ustalenia, jak rurociąg ma biec – wyjaśniał prezydent.

Poruszono też wątek zakazu jazdy rowerem po obwodnicy, postulowano, żeby zarządca drogi zgodził się na taki ruch. – Będę powściągliwy wobec takiego podróżowania. Tę drogę wymyślono tak, żeby rowerzystów tam nie było – podał Polowy, ale Dominik Konieczny dodał, że zna śmiałków, którzy wyruszają w taką trasę.

(ma.w)


Nowe zgłoszenia od mieszkańców

• Schowana ulica Ratajskiego – karetka kursuje po Miedoni, bo nie umie tam trafić. Miejscowi proszą, żeby tablicę tam ustawić.

• Zalewanie dzielnicy przez wody opadowe – aktualnie urząd zajmuje się bardziej poszkodowanymi przez nawałnice rejonami ul. Starowiejskiej oraz Ocic. – Mamy koncepcję lokalizacji zbiorników, jakie i gdzie powinny się znaleźć. Przygotowujemy się do tego w zadaniach budżetowych. W Ocicach rok zajęło wykupienie działki pod zbiornik, a przynajmniej raz w roku ten teren zalewało. Do 15 listopada ma być gotowy projekt tamtejszego zbiornika retencyjnego.

• Jak ma przebiegać budowa chodnika przy Kwiatowej? – My tego nie projektujemy, GDDKiA żyje odrębnie – przyznał Polowy. Jego zastępca wyjaśnił, że wpierw jest projekt, za niedługo otwarcie ofert na wykonanie prac i budowa ciągu pieszo-rowerowego. Przy zajęciu działek pod inwestycję obowiązuje proces odszkodowawczy: wycena, zgoda i wykup, wszystko w oparciu o operat szacunkowy.

• Kiedy będą darmowe autobusy? Jeśli budżet miasta zostanie uchwalony w grudniu i w takim kształcie, jaki zaproponuje prezydent, to takie kursy ruszą od stycznia.

• Zarośnięty chodnik z myta do Kozielskiej, miejscami jest na jedną płytkę. To nie jest miejski chodnik, tylko ciąg podlegający drogom krajowym.

• Czy kombajn może jeździć po chodniku? Bo Podmiejską tak jeździ. Oczywiście nie może, należy to udokumentować i zgłosić policji lub straży miejskiej.

• Jak będzie wyglądał parking piętrowy przy Kowalskiej w Raciborzu? Będzie miał 4 kondygnacje, na 270 pojazdów, a teraz mieści się ich tam 70. Będą miejsca dla aut elektrycznych i dla niepełnosprawnych. Z wiosną 2024 roku powinno nastąpić rozpoczęcie prac. Tu starszy mieszkaniec narzekał na brak miejsc do parkowania, na co mężczyzna obok zareagował: u nas nie jest źle, u nas jest super pod tym względem w porównaniu z innymi miastami.

• Na temat obecnego parkingu przy Kowalskiej (obok RCK) narzekano, że niektórzy zostawiają tam auto na 8 godzin, a nie po to jest ten parking. Sugerowano wprowadzić tam „zegary”. – Stoją tam nawet zarośnięte auta – usłyszał prezydent. Nie zgodził się z tym – byłem i żadnego zarośniętego nie znalazłem. Jak zaczniemy budowę, to nikt tam nie zaparkuje przez pewien czas – oznajmił D. Polowy.

• Na terenie po starej szkole ma stanąć wiata dla rowerzystów, sfinansowana albo z inicjatywy lokalnej, albo z budżetu obywatelskiego. Inicjatorem jest OSP. Strażacy chcą poprosić studentów architektury o zaprojektowanie obiektu.

 • Numer: 44 (1643)
 • Data wydania: 31.10.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 42 (1641)
 • Data wydania: 17.10.23
 • Numer: 43 (1642)
 • Data wydania: 24.10.23
 • Numer: 44 (1643)
 • Data wydania: 31.10.23
 • Numer: 45 (1644)
 • Data wydania: 07.11.23
 • Numer: 46 (1645)
 • Data wydania: 14.11.23