Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wspominamy tych, których pożegnaliśmy od ostatniego święta zmarłych

31.10.2023 00:00 red

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy opuścili nas liczni ludzie, których wyjątkowe osiągnięcia, niezwykły talent i poświęcenie w służbie drugiemu człowiekowi na zawsze pozostaną w pamięci mieszkańców powiatu raciborskiego. Teraz, w okresie uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, oddajemy hołd ich pamięci.

ks. Ginter Kurowski

W wieku 80 lat, 3 listopada w Radawiu k. Olesna, odszedł ks. Ginter Kurowski, wieloletni proboszcz raciborskiego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu (do 2017 roku).

Piotr Stochmiałek

16 listopada w Raciborzu odszedł nestor Cechu Rzemiosł Różnych – Piotr Stochmiałek. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP i Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego” został dożywotnio wybrany starszym raciborskiego CRR.

Jan Kuchciński

W sobotę 26 listopada zmarł Jan Kuchciński – wieloletni kierownik restauracji „Raciborskiej” w Raciborzu. Pan Jan całe swoje życie związał z gastronomią, zaczynając w 1972 roku od stanowiska kelnera w „Raciborskiej”, gdzie już jako uczeń miał praktyki.

Tadeusz Koral

Tadeusz Koral był radnym gminy Kuźnia Raciborska w latach 2006 – 2018. Przez wiele lat był również członkiem zarządu OSP w Budziskach. Zmarł 18 grudnia 2022 r. Miał 69 lat.

Marek Plura

W wieku 52 lat zmarł Marek Plura. Z ziemią raciborską (gmina Kornowac) był związany przez 20 lat. Od urodzenia chorował na zanik mięśni. Poruszał się na wózku. W latach 2007 – 2014 był posłem, w latach 2014 – 2019 europosłem, a od 2019 senatorem. Dążył do uznania Ślązaków za mniejszość etniczną.

ks. Ludwik Ślęzak

21 lutego, w wieku 90 lat, zmarł dziekan honorowy ksiądz Ludwik Ślęzak, były proboszcz parafii w Sławikowie w gminie Rudnik.

Hubert Kania

Hubert Kania był sołtysem Rud w latach 1990 – 1998, zmarł 19 lutego 2023 roku w wieku 78 lat.

Wilibald Pawlasek

Wilibald Pawlasek niewątpliwie był wielką postacią pietrowickiej piłki. Zawsze był miły dla wszystkich dookoła, nigdy obok nikogo nie przechodził obojętnie. – Jak wiadomo, ogrom czasu poświęcił na to, aby nasza społeczność miała gdzie się rozwijać sportowo. Właśnie tak zostanie zapamiętany, jako serdeczny przyjaciel naszej pietrowickiej sportowej rodziny – podkreślali sportowcy LKS START Pietrowice Wielkie. Zmarł 28 lutego w wieku 59 lat.

Robert Duda

12 kwietnia zmarł tragicznie właściciel firmy Duda-Bud i członek Cechu Rzemiosł Różnych Robert Duda. Pan Robert, jako jedyny z trójki braci, poszedł w ślady ojca Manfreda i został cieślą. O swojej pracy mówił, że ma w życiu wiele szczęścia, bo kocha to co robi, a robi tylko to co kocha.

ks. Henryk Staniek

Duchowny zmarł w środę 19 kwietnia w 75. roku życia i w 42. roku kapłaństwa. Parafia pw. św. Wacława w Krzanowicach była drugą dla ks. Stańka, w której posługiwał po przyjęciu święceń.

ks. Joachim Solga

Ksiądz jako neoprezbiter został mianowany wikariuszem w parafii św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej, gdzie posługiwał w latach 1977 – 1980. Zmarł w środę 19 kwietnia w 73. roku życia i w 46. roku kapłaństwa.

Henryk Grzesiczek

23 kwietnia zmarł Henryk Grzesiczek, nauczyciel przedmiotów elektronicznych i elektrycznych w raciborskim „Mechaniku”. – Był szanowanym, lubianym i życzliwym nauczycielem, przyjacielem młodzieży i wspaniałym kolegą – wspominano w placówce. Miał 53 lata.

ks. Bonifacy Madla

Ks. prałat Bonifacy Madla był wieloletnim proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i kustoszem sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach. Miał 84 lata. Zmarł 17 maja.

ks. Teofil Cyrys

W środę 17 maja zmarł ks. Teofil Cyrys, który w przeszłości był związany z parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu. Miał 87 lat.

Mariola Grądowska-Szymańska

– Pani Mariola miała świetny kontakt z uczniami, była otwarta na ich potrzeby, taktowna. Potrafiła zapobiegać konfliktom, szukała zawsze najlepszych rozwiązań, wspierała uczniów i ich rodziców – wspominali w raciborskim „Mechaniku”, gdzie pracowała od 2007 roku. Wcześniej była związana z innymi placówkami, systematycznie podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe. Na Uniwersytecie Opolskim ukończyła kolejno kierunki: terapię pedagogiczną i pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą oraz socjoterapię na PWSZ w Raciborzu. Zmarła w środę 24 maja, miała 56 lat

Klara Radecka

Klara Radecka (z domu Jastrzębska) była mamą księdza Aleksandra Radeckiego, który wywodzi się z raciborskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zmarła 10 czerwca, miała 103 lata.

Krystian Okręt

Krystian Okręt urodził się 12 sierpnia 1959 roku w Nędzy. W 1982 roku ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W tym samym roku rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej w Adamowicach jako nauczyciel języka polskiego, a w latach 1999 – 2001 pełnił funkcję dyrektora tej szkoły. Od 2001 roku nauczyciel języka polskiego Szkoły Podstawowej w Nędzy, z którą był związany do przejścia na emeryturę w 2020 roku. W latach 1999 – 2023 radny Rady Gminy Nędza. W tym czasie pełnił także funkcję zastępcy przewodniczącego Rady Gminy oraz przewodniczącego Komisji Oświaty Rady Gminy. Był zakochany w swojej małej ojczyźnie, którą opisywał w licznych publikacjach. Zmarł w niedzielę 25 czerwca w wieku 63 lat.

Szymon Lampka

Szymon urodził się w marcu 2012 r. w Raciborzu. Był zdrowym chłopcem, uwielbiającym sport, najbardziej tenis i zapasy. Po swoich 10. urodzinach nagle zachorował. Podczas pobytu w szpitalu po długotrwałych badaniach na oddziale neurologii i intensywnej terapii stwierdzono u niego zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Chłopiec pokazał, jak można jednoczyć się w trudnych chwilach. Niestety przegrał walkę z chorobą. Zmarł 13 lipca, miał zaledwie 11 lat. Pochodził ze Sławikowa.

Jerzy Jary

Od 2010 roku pełnił funkcję prezesa Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Krokus” w Kuźni Raciborskiej. Na wielu dożynkach gminnych i powiatowych reprezentował z koroną żniwną, którą także przygotowywał, Kuźnię Raciborską. Zmarł w niedzielę 16 lipca w wieku 62 lat.

Jerzy Baron

W wieku 83 lat zmarł Jerzy Baron – wieloletni pracownik Działu Historii Muzeum w Raciborzu i dyrektor tej placówki w latach 1976 – 1986. Związany był z Towarzystwem Miłośników Ziemi Raciborskiej, którego był prezesem od 1981 do 1983. Wchodził także w komitet odbudowy Zamku Piastowskiego w Raciborzu, a także był inicjatorem wzniesienia pomnika Matki Polki.

Urszula Chudoba-Krężel

Znana raciborska laryngolog zmarła 16 sierpnia. – Babcia Ula była osobą wielkiej fantazji i wyobraźni. Nikt nie potrafił tak opowiadać bajek jak ona – powiedział podczas uroczystości pogrzebowej Maciej Krężel, kleryk w Seminarium Duchownym w Opolu, wnuk śp. Urszuli Chudoby-Krężel. Miała 84 lata.

Joachim Halfar

Zmarł w poniedziałek 28 sierpnia, w wieku 81 lat. Pogrzeb zorganizowano trzy dni później – 31 sierpnia w kościele w Nędzy. J. Halfar znany był w całej gminie. W przeszłości był sołtysem Nędzy, wypełniał także mandat radnego gminy. Mocno związany ze strażą pożarną. – Z głębokim żalem informujemy, że na wieczną służbę odszedł nasz wieloletni prezes, ale przede wszystkim nasz przyjaciel, nauczyciel, doradca – napisała jednostka z Nędzy na swojej facebookowej stronie.

bp Jan Wieczorek

W środę 13 września w godzinach wieczornych do Pana odszedł pierwszy biskup gliwicki – Jan Wieczorek. W trakcie swej służby podjął decyzję m.in.: o przejęciu od Skarbu Państwa i odbudowie Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach. Duchowny miał 88 lat.

 • Numer: 44 (1643)
 • Data wydania: 31.10.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 42 (1641)
 • Data wydania: 17.10.23
 • Numer: 43 (1642)
 • Data wydania: 24.10.23
 • Numer: 44 (1643)
 • Data wydania: 31.10.23
 • Numer: 45 (1644)
 • Data wydania: 07.11.23
 • Numer: 46 (1645)
 • Data wydania: 14.11.23