Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Są trzy warianty dla budowy zbiornika Kotlarnia. Co zaproponowano?

31.10.2023 00:00 red

– Coraz bliżej budowy Zbiornika Kotlarnia – informują Wody Polskie. Są znane koncepcje dla obiektu, który miałby powstać w gminie Bierawa w województwie opolskim – miejscowości sąsiadującej z gminą Kuźnia Raciborska w województwie śląskim.

O wariantach, które za 220 170,00 zł (brutto) przygotowała Multiconsult Polska, rozmawiano 23 października w siedzibie Zarządu Zlewni Wód Polskich w Gliwicach. Konsultacje z partnerami przedsięwzięcia: spółką Kopalnia Piasku Kotlarnia SA, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach, Gminą Bierawa, Miastem Kuźnia Raciborska oraz Miastem Rybnik, prowadził dyrektor Wód Polskich w Gliwicach Mirosław Kurz.

Podczas spotkania rozpatrywano trzy warianty projektowe dla budowy planowanego zbiornika. Zakładają one m.in. powstanie zbiornika przeciwpowodziowego złożonego z dwóch mniejszych ściśle ze sobą współpracujących obiektów hydrotechnicznych tego typu (wariant 1) czy też uwzględnienie dodatkowej powierzchni zalewowej w postaci przegłębienia po wschodniej stronie drugiego z nich (wariant 3). Uważnie przyglądano się także wariantowi 2, łączącemu rozwiązanie zaproponowane w wariancie 1 z modyfikacjami wynikającymi z pełnienia przez obiekt także funkcji rekreacyjnej. Ostatni ze wspomnianych projektów zakłada złagodzenie skarp zbiornika po jego północnej stronie oraz budowę wzdłuż nich drogi dojazdowej do wyznaczonych części rekreacyjnych obiektu.

– Konsultacje poszczególnych wariantów, wynikających z nich korzyści i wyzwań, umożliwiają dalsze prace nad inwestycją. Dla przedstawionych wariantów realizacyjnych zadania inwestycyjnego wykonawca studium przygotuje wnikliwą analizę kosztów i korzyści, uwzględniającą rozwój technologii wykonania robót, odpowiednią pod względem technicznym i ekonomicznym – oświadczyły służby prasowe gliwickich Wód Polskich.

Powierzchnia planowanego zbiornika Kotlarnia będzie wynosiła ok. 900 ha, a pojemność – ok. 40 mln m3, przy rezerwie powodziowej o wielkości 24 mln m3. Obecnie jego koszt szacowany jest na ok. 180 mln zł. Zbiornik ma zabezpieczyć obszar gminy Bierawa przed powodzią, a także przeciwdziałać skutkom suszy, m.in. na leżących w jego sąsiedztwie terenach leśnych. Powstanie na terenie kopalni „Kotlarnia”, w miejscu dawnego wyrobiska piasku, stanowiąc zarazem formę rekultywacji terenów pogórniczych.

O inwestycji od lat mówi burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha. Ma nadzieję, że zbiornik, który miałby być mokry, będzie gromadził nadwyżkę wody, która w sposób destrukcyjny oddziaływała w 2010 i 1997 roku na miejscowości tej gminy, bo większość z nich jest zlokalizowana wzdłuż rzeki Ruda. Chce, aby można było tam zrzucić wyżówkę, kiedy zaszłaby taka potrzeba, co swego czasu nazwał nawet swoim „prawdziwym interesem” w dążeniach do realizacji tego zamierzenia.

Nie tak dawno w rozmowie z Nowinami burmistrz przyznał, że wierzy, że uda się to osiągnąć. Powiedział: Technicznie rzecz biorąc, Zbiornik Rybnicki jest 20 metrów wyżej od planowanego Zbiornika Kotlarnia. Ta różnica wysokości, mimo że jeszcze jest wywyższenie terenu między tzw. wododział rzek: Bierawka i Ruda technicznie jest do pokonania w każdej chwili. Mam na myśli połączenie: kanałem, lub rurociągami. Można by więc wyżówki zmagazynować w projektowanym zbiorniku (24 mln metrów sześciennych rezerwy powodziowej) i w razie potrzeby wykorzystać w okresach coraz częstszych niedoborów (susza) w celach chłodzenia elektrowni (lewarować). Woda zgromadzona poniżej mogłaby być również przepompowana do zbiornika powyżej w trakcie nadprodukcji farm fotowoltaicznych, po czym w nocy lub w sytuacji niedoboru przez turbinę wracać wytwarzając prąd. Tego typu rozwiązanie stabilizuje system dystrybucji prądu. Rzeka Odra w lecie jest coraz płytsza, a wiosenne wezbranie „złapane” w zbiornikach (również Racibórz) powinno pozwolić na alimentację w wodę i utrzymanie życia biologicznego w niej. Zmiany klimatyczne w ekstremalnym przypadku doprowadzą do okresowego charakteru rzeki. Na tej samej zasadzie w okresie nadprodukcji prądu można wodę podać dla rolnictwa, przekształcając dolinę Odry np. w winnicę, zakładając, że średnie temperatury wzrosną. Mam tu na myśli „mokry” Zbiornik Racibórz.

Co więcej, burmistrz uważa, że taki zbiornik jest odpowiednią chłodnicą dla małego reaktora jądrowego, który jego zdaniem mógłby też powstać w sąsiedztwie Zbiornika Racibórz. – To podstawa do tego, aby w naszej okolicy powstawał przemysł, bo to stabilne źródło taniej energii – mówi. Więcej w wywiadzie, który można przeczytać w naszym portalu, pod adresem: www.nowiny.pl/224886.

(mad)

 • Numer: 44 (1643)
 • Data wydania: 31.10.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 42 (1641)
 • Data wydania: 17.10.23
 • Numer: 43 (1642)
 • Data wydania: 24.10.23
 • Numer: 44 (1643)
 • Data wydania: 31.10.23
 • Numer: 45 (1644)
 • Data wydania: 07.11.23
 • Numer: 46 (1645)
 • Data wydania: 14.11.23