Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydenci na Płoni: remont Rybnickiej jest kontrolowany co środę

31.10.2023 00:00 red

Prezydent Polowy i jego zastępca Konieczny musieli bronić się na spotkaniu dzielnicowym przed uwagami na temat remontu ulicy Rybnickiej. Padła nawet propozycja zakładu o 20000 zł, że PRD nie zdąży oddać drogi w terminie.

– Pan chyba nie wierzy w to co mówi – zwrócił się do włodarza w piątkowy wieczór mieszkaniec Płoni, gdy Polowy zapewniał tam, że z końcem grudnia nastąpi finisz prac na odcinku rondo Piaskowa – most na Uldze. – Roboty trwają już 3 miesiące, rozkopane jest pół drogi, nawet nie są w połówce. Do tej pory było tak wolno, a teraz będzie tak szybko? – dziwił się raciborzanin z Płoni.

Zwrócił uwagę, że na placu budowy dominują firmy podwykonawcze, a PRD tylko asfalt kładzie. – Widziałem taką sytuację, że ułożyli krawężniki, okazało się, że są za wysokie, choć obok stała paleta tych krawężników co miały być w tym miejscu. Później poprawiali. Dopiero wyskoczą problemy – prognozował uczestnik spotkania. Przyznał, że był już w magistracie ze swoimi spostrzeżeniami – w sierpniu spotkał się tam z wiceprezydentem Dominikiem Koniecznym. – Mówił pan wtedy, że trzeba poprawić komunikację z mieszkańcami. To ile razy pan był na budowie drogi? Z kim pan tam rozmawiał? Weźcie się za to, zejdźcie ze stołków, idźcie pooglądać – apelował w piątek 27 października w sali gimnastycznej ZSP 3.

Środowe narady

Dominik Konieczny stanowczo zaznaczył, że pojawia się na budowie regularnie, co tydzień. – Jestem na tej drodze, spotykam mieszkańców, ustalamy różne rzeczy. Zazwyczaj jest to środa o 12. Jeśli pan chce sprawdzić, to zapraszam między 12 a 13. Jest tam wtedy także przedstawiciel wykonawcy, inspektor nadzoru i kierownik budowy – podkreślił drugi zastępca prezydenta miasta.

Dodał, że to nic złego, że na inwestycji wykonywanej przez PRD pracują wynajęci podwykonawcy, bo to praktyka wielu firm. – Nasza spółka kupuje asfalt z Orlenu, tłuczeń z kopalń, transportem zajmuje się inna firma, a kanalizacją też inna. PRD kładzie powierzchnię bitumiczną – tłumaczył zebranym.

Konieczny oznajmił, że PRD ma „ogromny portfel zamówień na 100 mln zł”. – Kilka lat temu ten portfel opiewał na 20 mln zł i proszę nie ironizować na temat PRD, nie wypowiadać się o spółce z lekceważeniem, bo oni robią dobrą robotę. Inspektorzy nadzoru tego pilnują i jak podwykonawca coś zrobił źle, to musi poprawić, żeby było zgodnie z dokumentacją – przekazał wiceprezydent.

Nie byłoby ani taniej, ani szybciej

Na koniec zastępca Polowego przyznał, że sam widzi na Rybnickiej dużo rzeczy do poprawy i nie będzie jego zgody na fuszerkę przy tym remoncie

Remont tej ulicy – dotąd drogi wojewódzkiej, a po zakończeniu inwestycji – nowej drogi miejskiej – zaplanowano na kwiecień 2024 roku.

Na uwagi, że przebudową drogi powinna była się zająć firma Strabag, która wykonała obwodnicę, prezydent Polowy zwrócił uwagę, że oferta tej firmy opiewała na kwotę o 5 mln zł wyższą niż zwycięska w przetargu, w którym wszyscy startujący oferowali ten sam termin zakończenia robót. W ten sposób włodarz uciął dywagacje, że Strabag wykonałby Rybnicką szybciej i nie byłby droższy od PRD.

(ma.w)

 • Numer: 44 (1643)
 • Data wydania: 31.10.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 42 (1641)
 • Data wydania: 17.10.23
 • Numer: 43 (1642)
 • Data wydania: 24.10.23
 • Numer: 44 (1643)
 • Data wydania: 31.10.23
 • Numer: 45 (1644)
 • Data wydania: 07.11.23
 • Numer: 46 (1645)
 • Data wydania: 14.11.23