Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Lenartowicz na konferencji podsumowującej kampanię: odsłonimy kulisy obietnic na tabliczkach. Na koszt obywateli zaciągnięto wieloletnie długi

31.10.2023 00:00 red

Posłanka Platformy Obywatelskiej, zdobywczyni mandatu w nowej kadencji Sejmu zaprosiła media do swego raciborskiego biura. Tu podsumowała minioną kadencję w parlamencie i zapowiedziała, czym zajmie się ona i jej partia w najbliższym czasie.

Gabriela Lenartowicz mówiła, że dokonała się zmiana ku Polsce praworządnej, zamożnej, korzystającej ze środków europejskich.

Podsumowała poprzednią kadencję

– Skupiałam się na wsparciu i pomocy indywidualnej, na ludziach, którzy zwracali się do mnie. To były sytuacje związane z życiowymi problemami, na tyle intymne by nie nagłaśniać ich szeroko. Podejmowałam interwencje w poszczególnych organach władzy publicznej, Stawałam po stronie ludzi i po stronie środowiska – mówiła pani poseł.

Zasiadała w komisjach: środowiska i zasobów naturalnych i leśnictwa; komisji klimatu i komisji mniejszości narodowych. – Zajęłam się sprawą szykanowania dzieci, pozbawionych nauki języka ojczystego – podkreśliła.

Co do kwestii zmian klimatu, PO ma dużo rozwiązań legislacyjnych. – Oby były one do wdrożenia, gdyż wcześniej te propozycje odrzucano z uwagi na to, że pochodzą, z opozycji – stwierdziła posłanka.

Opowiadała mediom o bandyckich, jej zdaniem, wywłaszczeniach pod budowę CPK. – Starano się rugować ludzi z ich własności. Udało się to zablokować – zaznaczyła.

Przypomniała temat planów reformy szpitali powiatowych, gdzie miało dojść do pozbawienia Powiatów nadzoru nad opieką medyczną dla mieszkańców.

– Mamy rozwiązania prawne, które pozwolą odzyskać lasy państwowe dla obywateli, bo stały się własnością kacyków partyjnych, miały miejsce bandyckie wycinki lasów – powiedziała pani poseł.

Co zamierza?

Według Lenartowicz, pilna do załatwienia jest naprawa finansów publicznych, bo wyprowadzono poza kontrolę konstytucyjną ogromne pieniądze, nawet 1/3 budżetu. – W kampanii deklarowano rzeczy na koszt, na przyszłe zobowiązania obywateli. Wypisywano je na plastikowych tabliczkach w kampanii wyborczej. Nigdy nie mieliśmy do czynienia z taką kampanią, kiedy za pieniądze obywateli kupowało się ich głosy w wyborach. Na szczęście Polki i Polacy zrozumieli, wybrali drogę jasnych, przejrzystych finansów, a nie oddawania władzy innym – powiedziała na briefingu prasowym.

Wspomniała, że deklaracje te były na ogromną skalę. – Krok po kroku będziemy odsłaniać co za tymi tabliczkami się kryje, jakie i skąd są to pieniądze. To ważne argumenty przed wyborami samorządowymi, odsłonimy kulisy tych inwestycji.

Niektóre długi zaciągnięte na te obietnice to obligacje z wykupem 20-letnim – oznajmiła pani poseł.

(ma.w)


Zapytaliśmy posłankę, czy wejdzie do nowego rządu. W przeszłości, gdy rządy przejął PiS, typowano ją w tzw. gabinecie cieni na szefa resortu środowiska. Bardzo pochlebną opinię wystawiła Lenartowicz jedna z liderek Koalicji Obywatelskiej – Katarzyna Lubnauer która gościła na Zamku Piastowskim z akcją Kobiety na wybory. Mówiła, że liderka raciborskiej PO najlepiej z członków całej partii w skali kraju zna się na zagadnieniach z zakresu ochrony środowiska oraz energetyki odnawialnej. Oto co powiedziała nam pani poseł:

– W tej chwili skupiamy się na niestabilnej sytuacji międzynarodowej, dużych trudnościach budżetowych, finansowych, w jaki rabunkowy sposób został zostawiony budżet przed wyborami, ile wynosi dług publiczny, jak najszybciej powołać rząd, by złożyć wniosek do KPO. Personalia nie są jeszcze obiektem rozmów. W koalicyjnym rządzie znajdą się najbardziej kompetentne osoby do realizacji planów.

Padło pytanie o osobiste ambicje – czy dotyczą nadal pracy parlamentarnej, czy bardziej sfery wykonawczej jeśli chodzi o sprawowanie władzy? Lenartowicz wyjaśniła, że nie na tym to polega, że stanowiska są rozdzielane według klucza: kto ma jakie ambicje. – Wiem, że dziennikarzy interesują najbardziej personalia, ale ja nie działam na zasadzie plotek. Nam chodzi o stabilny rząd, a tam, gdzie zostanę zaproszona, to do tego będę się przymierzała – podsumowała Gabriela Lenartowicz.

 • Numer: 44 (1643)
 • Data wydania: 31.10.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 42 (1641)
 • Data wydania: 17.10.23
 • Numer: 43 (1642)
 • Data wydania: 24.10.23
 • Numer: 44 (1643)
 • Data wydania: 31.10.23
 • Numer: 45 (1644)
 • Data wydania: 07.11.23
 • Numer: 46 (1645)
 • Data wydania: 14.11.23