Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Biskup Paweł Stobrawa o Krowiarkach: to wioska zbudowana na mocnym fundamencie wiary

07.11.2023 00:00 red

Krowiarki w powiecie raciborskim świętują w tym roku jubileusz 800-lecia. Częścią obchodów była msza święta, którą odprawił emerytowany biskup pomocniczy Paweł Stobrawa z diecezji opolskiej. – Patrząc na wasze umiłowanie tej wioski i świątynię, troskę o nią, przyznam, że w tę jubileuszową uroczystość z dumą i radością patrzę na was tutaj zgromadzonych – mówił podczas homilii.

Dziedzice bogatej historii

Duchowny w homilii mówił: mieszkańcy tej ziemi bardzo dosłownie przejęli się Bożym poleceniem: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. – 800 lat temu zostały prawdopodobnie stworzone pierwsze struktury, które budowano na mocnym fundamencie według ewangelicznej przestrogi, że dom zbudowany na piasku, nie ostoi się, gdy nadejdą wichry i nawałnice – powiedział. Oceniał, że tym silnym fundamentem dla ówczesnych mieszkańców Krawarza było życie religijne skupione wokół kolejno budowanych kościołów.

– W ciągu 800 lat na pewno nie brakowało różnych nawałnic – politycznych, ideologicznych, religijnych. Zmieniały się nazwy tej miejscowości, zmieniał się język, którym się ludzie posługiwali. A ta wioska istnieje do dzisiaj, bo była zbudowana na mocnym fundamencie, na Bogu samym – mówił w krowiarecki kościele pw. Narodzenia NMP.

Biskup Stobrawa stwierdził, że jubileusz jest dobrą okazją, aby uczcić pamięć tych, którzy przez 800 lat byli związani z Krowiarkami.

Ponadto wskazał, że ta uroczystość jest wielkim wyróżnieniem. Posługując się językiem Ewangelii, powiedział: „Wielu proroków i sprawiedliwych pragnęło ujrzeć to, na co wy patrzycie, a nie ujrzeli”. – Wasze pokolenie stało się dziedzicem pięknej i bogatej historii waszej miejscowości – podkreślił duchowny.

Świętowanie w wielu odsłonach

Krowiarki po raz pierwszy pojawiły się na kartach historii w łacińskim dokumencie z 1223 roku gdzie zanotowana zostały pod staropolskimi formami „Caravar” oraz Karawar. W łacińskim dokumencie z 1228 roku wieś została zanotowana w formie Kravar wydanym przez Kazimierza I Opolskiego.

W 2023 roku z okazji 800-lecia wsi zorganizowano koncert z udziałem Krzesimira Dębskiego, a wcześniej świętowanie zainaugurowano w miejscowej szkole podstawowej. 23 października odprawiono uroczystą mszę świętą. Po popołudniu rada sołecka i rada parafialna zaprosiły na prelekcję ks. prof. dr. hab. Norberta Widoka na temat początków Krawarza (16.00). Na 17.30 zaplanowano koncert Gminnej Orkiestry Dętej Gminy Krzyżanowice. Ta część była finałową odsłoną jubileuszu.

(KuKi) (mad)

 • Numer: 45 (1644)
 • Data wydania: 07.11.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 43 (1642)
 • Data wydania: 24.10.23
 • Numer: 44 (1643)
 • Data wydania: 31.10.23
 • Numer: 45 (1644)
 • Data wydania: 07.11.23
 • Numer: 46 (1645)
 • Data wydania: 14.11.23
 • Numer: 47 (1646)
 • Data wydania: 21.11.23