Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na dziurawym przejeździe wciąż tylko łaty

07.11.2023 00:00 red

W Studziennej zgłaszano prezydentowi Polowemu trudności z przejazdem przez tory na drodze krajowej nr 45 w dzielnicy.

Przed rokiem postulowano przywrócenie tam znaku „Stop” dla poprawy bezpieczeństwa. Aktualnie ruchem pociągu kieruje drużyna konduktorska. – Ja panu powiem, jak to wygląda. Pociąg bardzo zwalnia, wychodzi maszynista, idzie i kieruje ruchem, pokazując, by się zatrzymać i wsiada z powrotem do lokomotywy – opisał jeden z miejscowych. Włodarz usłyszał narzekania, że przejazd wciąż jest w złym stanie. – Stosuje się tylko zasypywanie dziur przy torach. Wysypują coś z wiaderka i wygląda to jak wygląda. Mieszkam tu 12 lat i wciąż jest tak samo. Gdyby te wszystkie nakłady zebrać do kupy i raz solidnie wyremontować, to byłoby jak na przejeździe przy Rafako, z gumami w drodze – komentował mężczyzna. Obawia się, że obecny, już zły stan przejazdu jeszcze się pogorszy zimą, gdy zaczną się mrozy. Znak „Stop” uznano za zbędny, zwłaszcza, że obok doświetlono przejście dla pieszych. Dotąd tonęło w mrokach.

Dariusz Polowy wyjaśnił, że samorząd nie może wydatkować budżetowych pieniędzy na cudzym terenie, a to obszar podległy PKP. – Nie mam mocy sprawczej, by wpłynąć na dyrekcję PKP – rozkładał ręce. – A była choć jakaś interwencja? – dopytywano w Studziennej. – Tak, regularnie wysyłamy monity. Teraz też wyślemy, ale niczego wyegzekwować nie umiemy – przyznał Polowy.

Mieszkańcy dodali, że jakość napraw kolejowych widać obok torowiska, gdzie wciąż nie uprzątnięto uszkodzonych płyt betonowych. – Leżą, zarosły trawą – wskazywano. Wiceprezydent Dominik Konieczny poinformował, że cała linia kolejowa w tym kierunku ma być remontowana i prace projektowe trwają. 18 mln zł kosztuje sam projekt przebudowy. Chodzi o rewitalizację linii kolejowej do Głubczyc i dalej. Żeby możliwy był nią ruch pasażerski. Miasto dokłada się do tych nakładów w kwocie pół miliona złotych.

(ma.w)

 • Numer: 45 (1644)
 • Data wydania: 07.11.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 43 (1642)
 • Data wydania: 24.10.23
 • Numer: 44 (1643)
 • Data wydania: 31.10.23
 • Numer: 45 (1644)
 • Data wydania: 07.11.23
 • Numer: 46 (1645)
 • Data wydania: 14.11.23
 • Numer: 47 (1646)
 • Data wydania: 21.11.23