Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Justyna Święty-Ersetic: biegam już bez bólu

07.11.2023 00:00 red

Zmagająca się przez parę miesięcy z kontuzją ścięgna Achilessa sprinterka z Raciborza podtrzymuje swoje aspiracje o starcie w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu. W piątek 3 listopada odwiedziła zapaśników – podopiecznych swego męża Dawida Ersetica trenera dzieci i młodzieży w MKZ Unia Racibórz. Była okazja by zadać jej parę pytań.

– Czyżby myślała pani o zmianie dyscypliny? Widziałem, jak mocuje się pani z prezesem Ryszardem Wolnym. Łączy was posiadanie medali olimpijskich.

– Zapasy to mogę zrobić na zimę, o czym powiedziałam panu Ryszardowi, jak pytał mnie żartem, kiedy wychodzę walczyć na matę. To na pewno nie jest moja bajka, tym zajmuje się mąż, który ma tu w Unii liczne grono swoich podopiecznych.

– Odkąd wróciła pani z olimpiady w Tokio powtarza pani, że marzeniem jest wyjechać na kolejne igrzyska do Paryża w 2024 roku. Czy cel wciąż jest w zasięgu?

– Jestem w ponownym treningu od września. Wyleczyłam dokuczliwą kontuzję i coraz więcej rzeczy mogę robić. Najważniejsze, że biegam bez bólu i po dość długiej przerwie udaję się na zgrupowanie. Nie mogłam się go doczekać. Naprawdę zdążyłam za tym rytmem zatęsknić. Zatem przygotowania do startu w Paryżu trwają i mam nadzieję, że będą przebiegać w zdrowiu.

– Bez pani słynne Aniołki nie radzą sobie tak wyśmienicie jak w czasach, kiedy pani była w tym gronie. Pomoże im pani? Trener Matusiński bardzo zabiega o pani powrót.

– Radzą sobie, jest zaplecze, są świetne dziewczyny. Trener Matusiński jest moim trenerem klubowym i zależy mu, żebym odbudowała formę. Zależy mu tak jak i mnie, bo chcę kolejny raz reprezentować Polskę na igrzyskach.

– Ostatnie miesiące to pani praca także z psychologiem. W kilku wywiadach przyznała pani, że przeżywała trudne chwile, zmagała się z depresją.

– Miałam już wcześniej epizody w karierze, gdy pomagał mi psycholog, ale zazwyczaj wychodziłam z założenia: sama dobie poradzę z kryzysami. W tym roku potrzebowałam wsparcia psychologicznego dużo więcej. Uważam jednak, że wszystko co się działo, wyszło mi na duży plus. Jestem teraz głodna biegania i staram się patrzeć w przyszłość w pozytywny sposób.

– Zanim dojdzie do igrzysk w stolicy Francji, będzie można panią zobaczyć w innych zawodach?

– Możliwości startu będzie wiele, przede mną np. zawody halowe, ale jeszcze się nie deklaruję na startowanie. Na pewno duży sprawdzian czeka biegaczki w okolicy przyszłorocznej majówki. To będą nieoficjalne mistrzostwa sztafet i tam odbędzie się rywalizacja o kwalifikacje olimpijskie. Są też po drodze mistrzostwa kontynentu.

– Skoro rozmawiamy w obiektach zapaśniczej Unii, to dostrzega pani jakieś podobieństwa między zapasami a swoją dyscypliną?

– To jednak dwie zupełnie inne dyscypliny. Zapasy są ogólnorozwojowe, dużo pracy jest w siłowni, do tego dużo biegania, zajęć jest wiele, ale upór, determinacja i dążenie do celu są takie same jak w moich sprintach.

– Powtarzała pani już parokrotnie, że dziś wynik 53 sekund na pani koronnym dystansie nie wystarczy by myśleć o starcie na paryskiej bieżni. O jakim rezultacie pani marzy?

– Muszę pobić swój rekord życiowy i wierzę, że stać mnie na to. Wszystko jednak zależy od zdrowia i mam nadzieję, że ono mi dopisze.

Rozmawiał Mariusz Weidner

 • Numer: 45 (1644)
 • Data wydania: 07.11.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 43 (1642)
 • Data wydania: 24.10.23
 • Numer: 44 (1643)
 • Data wydania: 31.10.23
 • Numer: 45 (1644)
 • Data wydania: 07.11.23
 • Numer: 46 (1645)
 • Data wydania: 14.11.23
 • Numer: 47 (1646)
 • Data wydania: 21.11.23