Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bogusław Siwak zarzucił prezydentowi, że naraża mieszkańców na 2 mln zł kary za wstrzymaną budowę lodowiska

14.11.2023 00:00 red

Miłośnik przyrody znany w Raciborzu z częstego krytykowania włodarza i jego zastępców przyszedł na spotkanie dzielnicowe do SP4. Tam na koniec zadał głowie miasta pytanie o inwestycję na Zamkowej. Budowę lodowiska wstrzymano, bo wykonawca nie otrzymuje zapłaty. Radni nie chcą się zgodzić na opłacenie faktur za roboty, bo od początku byli przeciwni tej wersji Raciborskiego Centrum Aktywnej Integracji Społecznej.

Kuliga zapowiadał, że zgody nie będzie

– Dlaczego zdecydował się pan na budowę lodowiska, skoro radni wyraźnie panu mówili, że nie poprą wydatków na ten cel? Dzień przed podpisaniem umowy, na posiedzeniu komisji oświaty, było oświadczenie przewodniczącego Michała Kuligi, że takiego poparcia nie będzie. A pan 24 godziny później robi konferencję prasową z podpisania umowy. Naraża pan teraz Miasto na kary – oznajmił Bogusław Siwak.

Nawiązał do informacji, jaką prezydent Dariusz Polowy podał na spotkaniu na Ostrogu. Tam mówił o 2. mln zł kary za naruszenie warunków umowy na wykonawstwo RCAIS. – Trzeba było czytać umowę – zwrócił się wtedy do radnego Marcina Ficy, gdy ten tłumaczył zebranym, dlaczego jest przeciwny inwestycji na Zamkowej. Rajca przyznał, że o karze nic nie wie.

Dwa lata sprzeciwu

Prezydent odpowiedział w „Czwórce” B. Siwakowi. Stwierdził, że umowę zawarto, bo w budżecie miasta były wtedy środki finansowe przeznaczone na budowę. – Opozycja mówiła, że nie da panu tych pieniędzy, a 80% wydatków przypadało na 2023 rok – nie odpuszczał pasjonat ekologii.

– Cieszę się, że przypomina pan radnego Kuligę, że oficjalnie zapowiedział blokadę budowy lodowiska – dodał D. Polowy.

Siwak stwierdził, że prezydent od dwóch lat wiedział, że radni nie zgadzają się na opcję lodowiska, jaką proponuje Polowy. Ten dopowiedział, że w końcu listopada 2022 roku to rada miasta podjęła uchwałę wprowadzającą do miejskich wydatków środki finansowe na budowę RCAIS.

W budżecie nie ma podanych wymiarów obiektu

Prezydenta poparł jego pierwszy zastępca, odnosząc się do sporu o wygląd i rozmiary nowego obiektu na Zamkowej. – Rada miasta nie ma kompetencji, żeby wskazywać, jak konkretnie ma wyglądać lodowisko – oznajmił Dawid Wacławczyk.

– W budżecie miasta znalazł się zapis o budowie obiektu wraz z wyposażeniem. Nie było tam jego wymiarów. Przy budowie H2Ostróg też tego nie podawano w planie wydatków – wyjaśniał D. Polowy.

Siwak obstawał przy swoim zdaniu. – Radni blokowali ten wydatek, bo nie zgadzali się na zaproponowany przez pana obiekt – stwierdził.

– Widzę, że pan oczekuje ode mnie takiej odpowiedzi, jaką pan sobie wcześniej wymyślił. Ja mam jedną: z końcem listopada radni wprowadzili środki na realizację tego zadania, ponieważ Regionalna Izba Obrachunkowa nakazała im działać w zgodzie z prawem – podsumował prezydent Raciborza.

(ma.w)

 • Numer: 46 (1645)
 • Data wydania: 14.11.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 44 (1643)
 • Data wydania: 31.10.23
 • Numer: 45 (1644)
 • Data wydania: 07.11.23
 • Numer: 46 (1645)
 • Data wydania: 14.11.23
 • Numer: 47 (1646)
 • Data wydania: 21.11.23
 • Numer: 48 (1647)
 • Data wydania: 28.11.23