Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zapytaj prawnika. 15 listopada wchodzą w życie nowe regulacje w prawie spadkowym

14.11.2023 00:00 red

Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.

Tego dnia wchodzi w życie kilka ważnych zmian dotyczących prawa spadkowego począwszy od określenia kręgu spadkodawców, poprzez zmiany dotyczące składania oświadczeń woli w imieniu małoletnich dzieci o odrzuceniu spadku, po zmiany w definicji osoby niegodnej dziedziczenia. Z punktu widzenia spadkodawców to duża nowelizacja, zmieniająca istniejące od lat zasady.

Dziś skupię się na podstawowej zmianie, a mianowicie ograniczeniu kręgu spadkodawców. Przypomnieć należy, że w sytuacji gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały jego spadek przypada dziadkom spadkodawcy, którzy dziedziczą w częściach równych. Oczywiście mowa tu o sytuacji gdy spadkodawca nie sporządził testamentu, czyli o tzw. dziedziczeniu ustawowym. Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Ten zapis pozwalał do tej pory na praktycznie niekończące się postępowania o stwierdzenie nabycia spadku i poszukiwania dalekiej rodziny, z którą często najbliżsi zmarłego nie utrzymywali kontaktu. To rodziło oczywiście problemy, trudno było wskazać dalszych spadkobierców oraz ich adresy. Najczęściej poszukiwano ich gdy w spadku były same długi i wszyscy poprzednicy prawni odrzucili spadek. Nagle osoby te dowiadywały się, że będą dziedziczyć po nieznanym wujku wysokie długi. Od 15 listopada krąg spadkobierców ulegnie skróceniu. Od tego dnia wchodzi w życie przepis mówiący o tym, że jeżeli dziecko któregokolwiek z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Dziedziczą więc dzieci dziadków lub wnuki dziadków i na tym krąg spadkobierców ustawowych się wyczerpuje i dziedziczy gmina.

 • Numer: 46 (1645)
 • Data wydania: 14.11.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 44 (1643)
 • Data wydania: 31.10.23
 • Numer: 45 (1644)
 • Data wydania: 07.11.23
 • Numer: 46 (1645)
 • Data wydania: 14.11.23
 • Numer: 47 (1646)
 • Data wydania: 21.11.23
 • Numer: 48 (1647)
 • Data wydania: 28.11.23