Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niech żyje Polska! Tak krzyczano na rynku 11 listopada

14.11.2023 00:00 red

Pod pomnikiem generała arcybiskupa Józefa Gawliny przemawiał prezydent Raciborza Dariusz Polowy. Mówił m.in., że tego jak dobrze żyje się teraz w Polsce, zazdrości 80% krajów na świecie. – Stoimy przed wielkimi wyzwaniami historii – podkreślił.

Zanim delegacje partii, instytucji i stowarzyszeń złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem, zebrani wysłuchali przemówienia głowy miasta.

Dariusz Polowy zaczął od słów, że świętuje Polska, Polacy. – To nasze święto – oznajmił.

– Co roku gdy przychodzi moment, że mówimy, myślimy o tym święcie, rodzi się refleksja, zmienia się liczba lat od dnia kiedy Polska odzyskała niepodległość, to już 105 lat. Niezmienne że w tym dniu przychodzimy tutaj pod pomnik wielkiego syna narodu polskiego generała arcybiskupa Józefa Gawliny świętować odzyskanie niepodległości, podkreślę – odzyskanie. Był taki moment w naszej historii, gdy nasi przodkowie musieli czuć gorycz utraty niepodległości – przemawiał Polowy.

– Dziś możemy cieszyć się Polską, sukcesem, jaki Polska osiągnęła przez ostatnie 30 lat. Ponad 80% ludzi na świecie zazdrości nam tego jak my żyjemy. Jest niewiele krajów, które możemy wymienić, w których żyje się lepiej niż w Polsce. I to jest nasza zasługa, te ostatnie 30 lat, to jest wykorzystana szansa, jesteśmy symbolem sukcesu na świecie i w najbliższej Europie. Żeby się przekonać, jak dobrze się nam żyje, można pojechać i przekonać się jak wygląda gdzie indziej – podkreślił włodarz.

– Można pojechać w Polskę i się rozejrzeć. Można po prostu pospacerować po Raciborzu. Spojrzeć jak wyglądają nasze domy, jak funkcjonują nasze rodziny – stwierdził prezydent.

– Bardzo dobrze, że jesteśmy symbolem sukcesu i mamy tego świadomość, a zwłaszcza, że tę świadomość ma młode pokolenie. To ludzie bez kompleksów, podchodzący odważnie do wyzwań, potrafią cieszyć się życiem – usłyszli zgromadzeni na rynku.

– Nic nie jest dane raz na zawsze, także niepodległość, wolność, zasobność. Nawet w tych najmniejszych sprawach to są nasze zadania i one spadają na nas, my je musimy wypełniać – zaznaczył włodarz Raciborza.

– Stoimy przed wielkimi wyzwaniami historii. One się odzywają coraz wyraźniej. Niektóre już nas dotknęły. Zdaliśmy egzamin – powiedział Dariusz Polowy.

– Jestem pewien, że każdy z nas będzie rzetelnie wypełniał obowiązki i wykorzystamy te zadania jako nasze szanse i będziemy cieszyli się z naszego sukcesu. Cieszmy się naszym świętem, naszą wspólnotą, naszą Polską – oświadczył prezydent.

Zawołał na koniec: Niech żyje Polska! Uczestnicy uroczystości odpowiedzieli tym samym okrzykiem.

(ma.w)

 • Numer: 46 (1645)
 • Data wydania: 14.11.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 44 (1643)
 • Data wydania: 31.10.23
 • Numer: 45 (1644)
 • Data wydania: 07.11.23
 • Numer: 46 (1645)
 • Data wydania: 14.11.23
 • Numer: 47 (1646)
 • Data wydania: 21.11.23
 • Numer: 48 (1647)
 • Data wydania: 28.11.23