Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

EKONOWINY: Produkcja mocy z OZE wzrosła prawie o 1/4. Dużo, ale... wciąż za mało

05.12.2023 00:00 red

Produkcja mocy z wiatru i słońca w Polsce wzrosła w ostatnim roku o 27% – „to najwyższa stopa wzrostu w badanych krajach” – wynika z raportu Stowarzyszenia Association for Renewable Energy and Clean Technology (REA) opracowanego we współpracy z firmą Eaton. O tegorocznej edycji Energy Transition Readiness Index (ETRI), która objęła 14 krajów, w tym Polskę, pisze portal Energetyka24.com.

Autorzy raportu, których cytuje portal Energetyka24.com podali zarazem, że udział OZE w rocznym zużyciu energii elektrycznej w naszym kraju wyniósł w 2022 r. 21% (w 2021 r. było to 17%) i nadal jest to najniższy odsetek ze wszystkich badanych krajów. Dla porównania w krajach skandynawskich z OZE pochodzi aż 80% energii.

Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski, do 2030 r. 32% zużycia energii elektrycznej ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Autorzy cytowanego raportu wkazali, że może to wymagać zwiększenia produkcji energii wiatrowej i słonecznej o 69%.

Co ciekawe, zgodnie z unijną dyrektywą RED III do 2030 r. co najmniej 42,5% energii wykorzystywanej w UE powinno pochodzić z OZE, z aspiracją do 45%. Tak wskazano z kolei w raporcie Forum Energii „Zrozumieć cele OZE”. Według wyliczeń Forum Energii, o których pisze Energetyka24.com tak ustawiony unijny cel przekłada się na polski wkład w wysokości 31,5% OZE w całej gospodarce w 2030 r.

W raporcie zaznaczono jednak, że wskaźnik ten nie reprezentuje polskich możliwości i „pozostawia nas na przedostatnim miejscu w UE pod względem rozwoju OZE do końca obecnej dekady”. Autorzy raoportu twierdzą, że przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii jest niezbędne, bo koszty energii elektrycznej i cieplnej opartej na węglu są coraz wyższe, a polska energetyka „stanie wkrótce przed widmem luki generacyjnej”.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

 • Numer: 49 (1648)
 • Data wydania: 05.12.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 47 (1646)
 • Data wydania: 21.11.23
 • Numer: 48 (1647)
 • Data wydania: 28.11.23
 • Numer: 49 (1648)
 • Data wydania: 05.12.23
 • Numer: 50 (1649)
 • Data wydania: 12.12.23
 • Numer: 51/52 (1650/1651)
 • Data wydania: 19.12.23