Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy Empol dostanie zgodę Miasta na rozbudowę instalacji na Dębiczu?

19.12.2023 00:00 red.

Mieszkańcy dzielnicy Raciborza zawnioskowali o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie, gdzie znajduje się składowisko odpadów i RIPOK firmy Empol. Prezydent Polowy wspiera ich w powstrzymaniu zakusów do rozbudowy tej instalacji. Sprawę omawiano w komisji gospodarki.

Wątek podjął były prezydent Mirosław Lenk, mówiąc, że nie wyobraża sobie rozbudowy RIPOK-a, ale chciał wiedzieć, czy włodarz rozmawiał w tej sprawie z przedstawicielami Empolu. Odpowiadał mu wiceprezydent Dominik Konieczny. Zwrócił uwagę na to, że wpłynął wniosek z firmy, urzędnicy go analizowali i działając w zgodzie z KPA, zawiesili postępowanie. – Pojawił się w międzyczasie wniosek o zmianę w planie zagospodarowania. Ja nie wyobrażam sobie jakichś negocjacji w takiej sytuacji. Albo akceptujemy wniosek, albo go odrzucamy. My tu się nie dogadujemy, tylko działamy w oparciu o przepisy prawa – tłumaczył D. Konieczny. Lenka ucieszyła „zasadniczość w tej kwestii”, jednak zwrócił uwagę, że Empol to partner miasta w prowadzeniu gospodarki odpadami i zasugerował, że do rozmów powinno dojść.

Konieczny wskazał, że w umowie Miasta z Empolem nie ma mowy o możliwości zmian wydajności w okresie jej obowiązywania. – Nasze niepokoje budzą próby wpłynięcia na tę sprawę. Tę umowę da się zerwać, choć są konsekwencje. Ta zmiana planu jest zabezpieczeniem interesu mieszkańców. Takie jest też nasze stanowisko: nie ma możliwości rozbudowy – przyznał D. Konieczny.

Mirosław Lenk zwrócił uwagę, że to „biologia jest aktualnie najistotniejszym elementem instalacji i im szybciej zostanie zmodernizowana, tym lepiej dla wszystkich”. Pytał kiedy Empol wystąpił do Miasta z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy (tu urząd go wydał, bo takie jest prawo). – Około dwa miesiące temu, ale my wcześniej komunikowaliśmy, że nie wydamy zgody na rozbudowę instalacji – stwierdził wiceprezydent. Tamten wniosek dotyczy rozbudowy umożliwiającej przetwarzanie większej liczby odpadów – aż o 100%. Ponieważ magistrat oponował, to zawnioskowano o wydanie warunków zabudowy i tu urząd musiał się zgodzić, bo prawo nie daje innych możliwości.

Henryk Mainusz oświadczył, że po tym zobaczył i usłyszał na sesji specjalnej na temat tzw. odorów z Brzezia, uważa, że obecne władze nie traktują Empolu jako partnera. – Z faktów na sali przytoczonych, w debacie publicznej tak wynika. Ja się tylko spytam, czy te ciężarówy co jeżdżą na Dębicz, będą dalej zasypywały nasze wysypisko? Mówią, że po 10 dziennie ich tam jeździ. A ten smród co się rozprzestrzenia, to uważacie nadal, że jest po stronie Empolu? Konieczny odparł: zdecydowanie tak. – A my naszej winy nie widzimy? – pytał jeszcze Mainusz. – Jak pan widzi swoją winę, to może pan ją wyznać – drwił wiceprezydent. Mainusz odparł, że od tego ma księdza i dyskusja w komisji zakończyła się.

(ma.w)

 • Numer: 51/52 (1650/1651)
 • Data wydania: 19.12.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 49 (1648)
 • Data wydania: 05.12.23
 • Numer: 50 (1649)
 • Data wydania: 12.12.23
 • Numer: 51/52 (1650/1651)
 • Data wydania: 19.12.23
 • Numer: 1 (1652)
 • Data wydania: 02.01.24
 • Numer: 2 (1653)
 • Data wydania: 09.01.24