Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Obowiązek względem historii, powinność wobec Ojczyzny.

19.12.2023 00:00 red.

Co roku do Raciborza ma wprowadzić się rodzina z Kazachstanu

– Zrobimy wszystko, aby każdego roku wzbogacić społeczność miasta o rodzinę repatriantów z Kazachstanu – zapowiedział na posiedzeniu komisji oświaty wiceprezydent Dawid Wacławczyk. Powołał się na ustalenia ze swoim szefem – Dariuszem Polowym.

Od stycznia przebywa w mieście kazachska rodzina. – Wspólnie z prezydentem Polowym zrobimy wszystko, żeby taką jedną w roku, rodzinę Polaków, repatriantów sprowadzić i osiedlić w Raciborzu. To są nasi rodacy, nasz wspólny obowiązek wobec historii i Ojczyzny – mówił radnym na listopadowym posiedzeniu.

Zdaniem wiceprezydenta ta napływowa rodzina świetnie się zaadaptowała w raciborskim środowisku. Mężczyzna jest budowlańcem z wykształcenia, szybko zyskał uznanie jako ceniony fachowiec. Podjął pracę w Miejskim Zarządzie Budynków. – 11 listopada zgłosił się na ochotnika do delegacji MZB, szedł z wieńcem pod pomnik arcybiskupa Gawliny. Jego żona podczas tegorocznego jarmarku na rynku sprzedawała ozdoby świąteczne. Mamy tu dobre doświadczenia – opowiadał radnym D. Wacławczyk.

Dodał, że to też pewna forma walki z depopulacją Raciborza, choć to tylko symboliczne działanie. Miasto złoży 1 stycznia wniosek do urzędu wojewódzkiego o dotację na remont i wyposażenie mieszkania dla repatriantów. Wytypowano 2 – 3 lokale do tego remontu.

Przewodniczący komisji oświaty Michał Kuliga ocenił jako poprawne, działanie urzędu wobec rodaków, którzy chcą wrócić do kraju.

(ma.w)

 • Numer: 51/52 (1650/1651)
 • Data wydania: 19.12.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 49 (1648)
 • Data wydania: 05.12.23
 • Numer: 50 (1649)
 • Data wydania: 12.12.23
 • Numer: 51/52 (1650/1651)
 • Data wydania: 19.12.23
 • Numer: 1 (1652)
 • Data wydania: 02.01.24
 • Numer: 2 (1653)
 • Data wydania: 09.01.24