Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

PSZOK bez ograniczeń. Plan urzędników wystraszył rajców opozycji

19.12.2023 00:00 red.

O zniesienie limitów w PSZOK-u na Płoni zawnioskowali zarządcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Prezydent Polowy przygotował projekt zmian prawnych po ich myśli, ale te modyfikacje napotkały opór części radnych.

Zarządcy blokowisk i kamienic chcą mieć czyste altanki śmietnikowe i zwozić odpady na PSZOK. Aktualnie obowiązują tam limity i nie każdą ilość śmieci można tam zawozić. Po analizie prawnej okazało się, że jedynym rozwiązaniem wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom spółdzielców i kamieczników będzie całkowite zniesienie limitów składowania odpadów w PSZOK.

Zdaniem pracującego teraz w branży śmieciowej Mirosława Lenk to zbyt radykalne posunięcie. – Całkowite zniesienie limitów spowoduje bałagan, chodzi o odpady budowlane i stare opony. To jest poważne zagrożenie dla działalności punktu zbiórki odpadów – ocenił. Wie, że np. utylizacja opon jest kosztowna, wynosi 700 zł za tonę i przedsiębiorcy będą korzystać z nowej furtki i zwozić opony klientów serwisów jako własne, spod adresu domowego.

Zarządca będzie bowiem przypisywał dany odpad do konkretnych mieszkańców. – Spowodujemy możliwość dostarczania odpadów pochodzących z działalności gospodarczej. Mówię to z życia – podkreślał Lenk.

Wiceprezydent Dominik Konieczny wyjaśnił, że nie ma innego sposobu prawnego, by zrealizować postulaty spółdzielni mieszkaniowych. Uspokajał, że magistrat nie przywiąże się do tych rozwiązań na całe życie.

Ustalono, że przed sesją dojdzie jeszcze do konsultacji z z zarządcami. – Żebyśmy sobie kłopotów nie narobili – mówił Lenk.

Przewodniczący rady Marian Czerner obawia się fali śmieci związanych ze sprzątaniem garaży i magazynów. – Brak granic będzie kusił do kombinowania – ocenił.

(ma.w)

 • Numer: 51/52 (1650/1651)
 • Data wydania: 19.12.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 49 (1648)
 • Data wydania: 05.12.23
 • Numer: 50 (1649)
 • Data wydania: 12.12.23
 • Numer: 51/52 (1650/1651)
 • Data wydania: 19.12.23
 • Numer: 1 (1652)
 • Data wydania: 02.01.24
 • Numer: 2 (1653)
 • Data wydania: 09.01.24