Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tam, gdzie prezydent mówi dobranoc. Awantura o śnieg na komisji gospodarki

19.12.2023 00:00 red.

Dużo krytycznych słów na temat źle odśnieżonego miasta musiał wysłuchać od radnych wiceprezydent Dominik Konieczny. Radny Rycka porównywał Racibórz z ziemią opolską i wystawiał swemu miastu niską ocenę. Urzędnik odparł, że wygląda na to, że opozycja wini prezydenta Polowego za to że spadło za dużo śniegu.

O zaśnieżonych Ocicach zaczął mówić Mirosław Lenk. Mówił, że ostatni opad był trudny do ogarnięcia, naliczył na swojej ulicy 50 cm pokrywy śnieżnej w ciągu dwóch dni. Chwalił sąsiadów z ul. Kołłątaja, bo ci wywiązali się wzorowo w odśnieżaniu i wykonali sporą pracę nieprzypisaną do ich obowiązków. – Mają takie przyzwyczajenia, szanują porządek – podkreślał.

Zauważył jednak, że wielu zarządców nieruchomości w Raciborzu nie do końca zna swoje obowiązki, bo zaniedbało udrożnienie chodników w zabudowie wielorodzinnej. – W jednorodzinnej zabudowie większych problemów nie było, może trochę na nowych ulicach – oceniał Lenk.

Na osiedlach blokowisk, czy przy kamienicach widział katastrofę. Śnieg stał tam do połowy tygodnia i dłużej. – Dotyczyło to głównych ciągów komunikacyjnych. Ulica Długa na przykład. Tamtędy nie można było przejść. Dotyczy to również terenów przy obiektach gminnych. Tymczasem przy swoich domach jednorodzinnych ludzie szuflowali. 3 razy w sobotę i poprawka w niedzielę rano. Tak odkopaliśmy się. Wielu raciborzan jednak tak nie podeszło do sprawy. Kto płaci czynsz oczekuje porządku od zarządcy. I tu stan był katastrofalny. Nie szukam winy u prezydenta, ale przed następnym takim atakiem, trzeba uświadomić ludziom ich obowiązki. Ja sobie nie wyobrażam żebym sam nie odśnieżał, u mnie to nawet sąsiedzi odśnieżali innym – relacjonował Mirosław Lenk.

Przewodniczący komisji Piotr Klima sugerował, by PK użyczało odpłatnie małe pługi do odśnieżania. Byłaby to oferta dla starszych mieszkańców, którzy sami nie odśnieżą chodnika pod domem.

Paweł Rycka wskazał, że zimą trzeba się spodziewać śniegu. Uznał, że Dariusz Polowy zawiódł jako gospodarz miasta jeśli chodzi o jego odśnieżanie. Podał za przykład ulicę Chopina, teren przy RCK, gdzie jest strefa płatnego parkowania. Ta była długo nieodśnieżona. – Widziałem porównanie z Opolszczyzną, tam pługi jeździły jeden z drugim już w niedzielę, a u nas w ciągu tygodnia jeszcze był śnieg. Dlatego mam pretensje – skwitował.

Na te uwagi słuchający radnych Dominik Konieczny odparł, że obwiniają prezydenta za to, że spadło dużo śniegu. – Jest już późno, dobranoc – powiedział i opuścił obrady, mimo apeli rajców, by z nimi jeszcze chwilę został.

Michał Kuliga powiedział jeszcze, że Konieczny bardzo spłycił problem ze śniegiem. Powiedział, że prezydent tego nie dopilnował, że były problemy z przejściem przez ulice, bo były zaspy, że drogi do szkół i przedszkoli były nieodśnieżone. Mirosław Lenk przypomniał sobie jak za jego kadencji też był intensywny opad i śnieg był wywożony z miasta wywrotkami. – Nasze spółki to robiły. Za naczelniczki Sobocińskiej nie wyobrażam sobie tak zaśnieżonych dróg, jakie mieliśmy teraz – skomentował były włodarz miasta.

Rycka oświadczył, że Konieczny dał się ponieść emocjom, a przecież pracuje dla mieszkańców, których reprezentują radni.

Opozycjoniści mówili, że prezydent nie ma problemu z wywieszaniem nowych banerów, z konferencją prasową z zastępcami o radnych hamulcowych, ale ze śniegiem sobie nie poradził. – Miasto nie mogły być odśnieżone, bo wszystkie służby pod urzędem usuwały śnieg do kostki – podsumował dysksuję Henryk Mainusz.

(ma.w)

 • Numer: 51/52 (1650/1651)
 • Data wydania: 19.12.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 49 (1648)
 • Data wydania: 05.12.23
 • Numer: 50 (1649)
 • Data wydania: 12.12.23
 • Numer: 51/52 (1650/1651)
 • Data wydania: 19.12.23
 • Numer: 1 (1652)
 • Data wydania: 02.01.24
 • Numer: 2 (1653)
 • Data wydania: 09.01.24