Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Do urzędu w Raciborzu dotarły sądowe nakazy zapłaty za lodowisko. Na kwotę 5,4 mln zł. Kolejne faktury już w drodze

19.12.2023 00:00 red.

– Musimy je zapłacić – poinformowała radnych z komisji oświaty skarbniczka Maria Wieczorek-Juzwiszyn. Do tego Miasto już musi pokryć koszty postępowania sądowe w kwocie ponad 60 tys. zł. Pieniędzy od magistratu domaga się też inspektor nadzoru na budowie lodowiska przy Zamkowej.

Pani skarbnik podała radnym, że w magistracie są już wyliczone faktury za budowę części lodowiska (RCAIS – Raciborskie Centrum Aktywnej Integracji Społecznej) na ponad 5 mln zł. Doliczono do nich odsetki. – Jak taki nakaz zapłaty wpływa z sądu, to Gmina musi zapłacić i ponieść koszty sądowe – tłumaczyła radnym Maria Wieczorek-Juzwiszyn. Koszty postępowania sądowego wyniosły 60 000 zł. Miasto spodziewa się kolejnych nakazów sądowych. Ma 30 dni od wpływu, by zapłacić te należności. Do tego dochodzą jeszcze faktury od inspektora nadzoru budowy lodowiska. Tu też trzeba je zapłacić, również podwyższone o koszty postępowania sądowego.

To faktury za prace już wykonane. Wykonawca ma prawo domagać się zapłaty na podstawie umowy zawartej na wybudowanie lodowiska. Do magistratu wpłynęło 6 faktur od wykonawcy plus dokumenty od inspektora nadzoru. Jeden rachunek zapłacono, 2 są przewidziane do zapłaty, a 3 kolejne w realizacji. Czy to wszystko? – dopytywał skarbniczkę Leon Fiołka. Ta odparła, że jeśli z winy zamawiającego (czyli urzędu miasta) nastąpi rozwiązanie umowy na budowę, to wykonawcy przysługuje do wypłacenia jeszcze 2,4 mln zł kary umownej. Jak podała Wieczorek-Juzwiszyn, do końca realizacji inwestycji pozostały prace wycenione na kwotę 3 mln zł. Zauważyła, że to suma zbliżona do kary za zerwanie umowy i niedokończenie inwestycji na terenie OSiR.

Długotrwały spór o lodowisko

Przypomnijmy, że budowa lodowiska to kość niezgody między prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym, a radnymi z klubów Razem dla Raciborza i Niezależni Michała Fity. Włodarz zaproponował mniejszy obiekt, wzorowany na już istniejącym w Ostrowie Wielkopolskim. Z Raciborza pojechała tam grupa radnych i oglądała go na miejscu. Większość w radzie optowała za lodowiskiem o większych rozmiarach. Dokonano ustaleń z Polowym, ale ten w przetargu zamówił wykonanie obiektu na wzór z Ostrowa. Choć rajcy wyraźnie artykułowali brak zgody na wydawanie pieniędzy budżetowych na tą inwestycję, prezydent – opierając się na wpisach w budżecie miasta na 2022 rok – doprowadził do zawarcia umowy na budowę RCAIS przy Zamkowej. Jeszcze w 2022 roku dokonano pierwszych zakupów na mocy umowy i w 2023 prowadzono prace budowlane. Na terenie ośrodka stoi szkielet lodowiska, latem wstrzymano prace, bo wykonawca nie otrzymywał zapłaty za przeprowadzone roboty. Drogą sądową domaga się ich zapłaty. D. Polowy informował radę, że przed należnościami nie da się uchylić, a dojdą jedynie koszty sądowe i odsetki. Radni nie zmienili zdania. Sprawę zgłosili w prokuraturze, bo ich zdaniem prezydent Polowy wydatkował środki publiczne bezprawnie, bez wymaganej zgody rady miasta.

(ma.w)

 • Numer: 51/52 (1650/1651)
 • Data wydania: 19.12.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 49 (1648)
 • Data wydania: 05.12.23
 • Numer: 50 (1649)
 • Data wydania: 12.12.23
 • Numer: 51/52 (1650/1651)
 • Data wydania: 19.12.23
 • Numer: 1 (1652)
 • Data wydania: 02.01.24
 • Numer: 2 (1653)
 • Data wydania: 09.01.24