Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy Nędzy zapłacą mniej za śmieci. Jakim cudem to się udało?

19.12.2023 00:00 red.

Mieszkańcy gminy Nędza wraz z nowym rokiem zapłacą mniej za śmieci. Miejscowi radni przegłosowali już w tej sprawie uchwałę. Ile wyniesie stawka?

Jest 36 złotych miesięcznie od mieszkańca, od 2024 roku będzie o 3 złote mniej. – Mamy od niepamiętnych czasów obniżkę stawki za śmieci – skomentował przewodniczący rady Gerard Przybyła. – Chciałoby się powiedzieć, że pierwszy raz – dorzuciła wójt Anna Iskała. Jeszcze bardziej obniżkę odczują ci, którzy kompostują odpady komunalne w kompostowniku przydomowym. Zwolnienie wynosi 1,20 zł, czyli o 20 groszy więcej niż wcześniej.

Skąd bierze się obniżka opłat? Z zauważalnego trendu w samorządzie, gdzie mieszkańcy przyczyniają się do redukcji odpadów, bo tych po prostu produkują mniej, także poprzez inwestycje w ekologiczne rozwiązanie, w efekcie z gminy wywozi się mniej popiołu.

Przewodniczący Przybyła wskazuje, że od 2016 roku zauważalny był coroczny przyrost ilości odpadów oscylujący w granicach 150 – 200 ton. – W tej chwili pierwszy raz jest tendencja spadkowa. To jest na plus – mówi.

Kluczowa jest jednak cena zaproponowana przez oferenta w przetargu. Ta jest mniejsza o ponad 420 tys. złotych w porównaniu do zeszłego roku. Wywóz śmieci ponownie będzie realizowała firma PreZero Recycling Południe Sp. z o.o. z Knurowa (dawniej Komart), czyli ta, która od lat obsługuje tę gminę. To roczny kontrakt opiewający na 2 036 527,92 zł.

Cena oferenta jest jednak mniejsza, bo w samorządzie szacują, że śmieci będzie mniej. Z dokumentów przetargowych wynika, że przy konstrukcji przetargu, którego realizacja ciągle obowiązuje, szacowano, że mieszkańcy wyprodukują 3200 ton śmieci. Przy ogłoszeniu kolejnego, którego cena obniżyła stawkę, wyliczono, że odpadów będzie 2550 ton, czyli o 650 ton mniej.

(mad)

 • Numer: 51/52 (1650/1651)
 • Data wydania: 19.12.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 49 (1648)
 • Data wydania: 05.12.23
 • Numer: 50 (1649)
 • Data wydania: 12.12.23
 • Numer: 51/52 (1650/1651)
 • Data wydania: 19.12.23
 • Numer: 1 (1652)
 • Data wydania: 02.01.24
 • Numer: 2 (1653)
 • Data wydania: 09.01.24