Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dzieci śpiewają sercem. Kolędy, pastorałki na konkursie w Wojnowicach

19.12.2023 00:00 red.

– Po pięciu latach organizacji tego wydarzenia, jesteśmy już doświadczeni organizacyjnie. Ja czuję się pewnie, wiem kto, czym się zajmie, zdobywamy patronaty, których udzielają nam starosta Grzegorz Swoboda i burmistrz Andrzej Strzedulla – mówiła Róża Buchcik. Konkurs, który ma zasięg powiatowy, może wspiąć się o szczebel wyżej i stać się konkursem kuratoryjnym, co nada mu dodatkowego prestiżu.

To już 5 lat odkąd Róża Buchcik zaczęła kolędować z dziećmi w wojnowickiej szkole. Doświadczenie w organizacji imprezy rośnie z każdą edycją. Przyjeżdżają nań początkujący wokaliści, jak i tacy, którzy wygrali szkolne konkursy. – Mieszanka jest przeróżna, ale ważna jest idea. Te dzieci wykształcone profesjonalnie, z mocniej wyrobionym głosem sprawdzają się gdzie indziej, a u nas jest dużo miejsca dla tych mniej zauważanych. Bo chcemy by i dla nich była szansa, niech śpiewają. Niech połkną bakcyla muzycznego, bo tak się wyławia utalentowane perełki. Komuś się nie wydaje, że ma do tego zacięcie, a jednak coś się obudzi – mówiła nam pani Róża.

Organizatorka stara się, by jury pod każdym kątem spojrzało na występującego – na jego muzykalność, emisję głosu, ekspresję, ale i z perspektywy wychowawczej. – Bo trzeba dostrzec rozwój, ten błysk w oku. To jury jest trochę jak mama, ale sprawiedliwa, bo trzeba zasłużyć na to, by zostać laureatem – podkreśliła R. Buchcik.

Co jest przebojem świątecznym takiego przeglądu? Od dwóch lat na pierwszym miejscu jest niewątpliwie pastorałka „Od serca do ucha”. – To jest hit na ten czas, ale są także kolędy tradycyjne, „Gwiazdo

Betlejemska”, „Zaśnij dziecino”, „Pasterze mili”. Ja obserwuję powrót do klasyki – zapewniała Buchcik.

W przewadze wśród występujących są dziewczęta. Męskich głosów jest tu mniej. – Jednak jest narybek do śpiewania, jest się z czego cieszyć. Po pierwszym konkursie jak przyjechał 25, to teraz mamy prawie dwa razy tyle – cieszyła się organizatorka.


Wyniki 5. Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Wojnowicach:

KATEGORIA KLASY 1 – 3

1 MIEJSCE: Karolina Tchórz – ZSP nr 4 Racibórz, Jacek Galda – Szkoła Podstawowa w Bieńkowicach

KATEGORIA KLASY 4 – 6

1 MIEJSCE: Maria Thym – Społeczna Szkoła Podstawowa w Raciborzu, Zofia Raciak – Szkoła Podstawowa w Krzanowicach

KATEGORIA KLASY 7 – 8

1 MIEJSCE: Kalina Tomaszewska – Społeczna Szkoła Podstawowa w Raciborzu, Renata Bedrunka – Raciborskie Ognisko Muzyczne

NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI zdobyła Renata Bedrunka.

(ma.w)

 • Numer: 51/52 (1650/1651)
 • Data wydania: 19.12.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 49 (1648)
 • Data wydania: 05.12.23
 • Numer: 50 (1649)
 • Data wydania: 12.12.23
 • Numer: 51/52 (1650/1651)
 • Data wydania: 19.12.23
 • Numer: 1 (1652)
 • Data wydania: 02.01.24
 • Numer: 2 (1653)
 • Data wydania: 09.01.24