Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (370) Data wydania: 10.12.13

Po co komu wolontariat?

Wolontaryjna praca na rzecz organizacji ciągle budzi sporo kontrowersji. Zwłaszcza, kiedy wolontariuszami są młode osoby, które decydują się na tę formę pracy, żeby zdobyć doświadczenie zawodowe. Wiele osób tę formę aktywności  utożsamia np. z bezpłatnymi praktykami lub stażami w prywatnych firmach. Jakie znaczenie mają wolontariusze dla organizacji, tłumaczą przedstawicieli lokalnych NGO.

Z potrzeby serca

Wolontariat ma wiele twarzy. Różne są też motywacje, którymi kierują się ludzie, żeby włączyć się w działania organizacji. Zdarza się, że chodzi o zdobycie doświadczenia zawodowego, możliwość poszerzenia swojego CV, ale spora grupa osób ciągle jeszcze pomaga z potrzeby serca, co wcale nie oznacza, że nie mogą jednocześnie realizować swoich pasji.

Łączenie pożytecznego z przyjemnym bez wątpienia jest możliwe w rybnickim Centrum Promocji Sportu Active, które co roku organizuje ok. 30 wydarzeń sportowych, takich jak Tour de Rybnik, Bieg Barbórkowy, czy mecze TS Volley Rybnik.  – Wolontariuszem w stowarzyszeniu może zostać każdy, kto jest otwarty na nowe wyzwania, posiada poczucie humoru i potrafi współpracować z grupą – mówi Grzegorz Wróbel, prezes Stowarzyszenia Active. Osoby chętne do pomocy, organizacja pozyskuje poprzez ogłoszenia na swojej stronie internetowej, facebooku, czy dzięki najlepszemu kanałowi, jakim są przyjaciele i znajomi. – Dzięki temu możemy mieć pewność, że informacja o konkretnej akcji dotrze do dużej ilości odbiorców – mówi Wróbel.

Wynagrodzeniem wdzięczność

Wdzięczność to podstawowa forma wynagrodzenia za ofiarowaną pracę.  – Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z mocy słowa „dziękuję”. Kiedy sam byłem wolontariuszem, ten wyraz był bardzo ważny. Zawsze dbamy też o to, żeby nasi wolontariusze pracowali w jak najlepszych warunkach – mówi Wróbel. Dzięki pracy wolontariuszy działa też żorskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych, prowadzące „Hospicjum im. Jana Pawła II”. – Opieka jest bezpłatna, dlatego gdyby nie pomoc wolontariuszy, z pewnością taki ośrodek nie mógłby istnieć. Ich działanie opiera się nie tylko na akcjach charytatywnych, takich jak „pola nadziei”, ale zajmują się oni także zbiórkami pieniędzy, z czego największym przedsięwzięciem jest „kwesta cmentarna”, do której co roku włącza się sporo wolontariuszy – tłumaczy Wioletta Kurzydem, która w stowarzyszeniu zajmuje się wolontariatem. „Akcyjnych” ochotników, którzy pomagają w organizowanych przez Hospicjum akcjach, jest prawie 300 osób, natomiast pomocników medycznych jest około 30. – Wolontariusze akcyjni najczęściej uaktywniają się w trzeciej klasie gimnazjum, gdy trzeba zdobyć dodatkowe punkty do świadectwa. Jednak nawet taka pomoc może zdziałać wiele dobrego. Brakuje nam natomiast koordynatorów i opiekunów, którzy zajęliby się motywowaniem i kierowaniem całą grupą – tłumaczy Kurzydem.  W działania włączają się natomiast także osoby starsze, będące na emeryturze lub dzielące się swoimi umiejętnościami w wolnym czasie, do ich zadań należy głownie rozliczanie podatków PIT, sprzątanie, mycie okien, itp. – Najważniejszą nagroda jest uśmiech chorego i pozwolenie mu na chwilową ucieczkę od ciężkiej codzienności, mimo, że ta praca jest naprawdę trudna i nie dla każdego – mówi Wioletta Kurzydem.

Coraz większa baza

Osoby, które chciałyby zostać wolontariuszami, mogą się też zgłosić do Centrum Wolontariatu przy CRIS, które działa od 2010 roku. – Jest to baza organizacji, które poszukują wolontariuszy oraz miejsce dla osób chcących udzielać się w konkretnym projekcie – mówi  Anna Pytlik z CRIS. Baza wolontariuszy cały czas się rozrasta. – Olbrzymią zaletą wypływająca z bezinteresownej pomocy,  jest poznanie nowych osób. To szansa na spotkanie nowych znajomych, przyjaciół, czy nawet drugiej połówki, bo  i takie przypadki się zdarzyły – dodaje Anna Pytlik.

Chociaż wolontariat w organizacji, może przynieść podobne korzyści co staż czy praktyki w korporacji, pracy wolontaryjnej nie można zmierzyć tylko wpisem w CV, bo to znacznie więcej. Chociaż zdecydowanie, doświadczenie zdobyte w takim środowisku, jest nie do przecenienia.

(opr.pm)


Kto może być wolontariuszem

Praktycznie każda osoba powyżej 13. roku życia. Oczywiście do pewnego rodzaju prac wolontariackich trzeba mieć odpowiednie predyspozycje lub kwalifikacje (np. praca w szpitalu), jednak każdy może znaleźć dla siebie wolontariat, w którym będzie się mógł sprawdzić.

Gdzie można odbywać wolontariat

Wolontariuszem można być w organizacjach pozarządowych (fundacjach, stowarzyszeniach), a także instytucjach publicznych (np. urzędy, MOPS, muzea, biblioteki). Nie można natomiast odbywać wolontariatu w firmach.

Co można robić jako wolontariusz

Prawie wszystko. Przykłady: można pomagać dzieciom w nauce, towarzyszyć osobom starszym, opiekować się zwierzętami, organizować koncerty i imprezy sportowe, projektować materiały graficzne, tłumaczyć teksty, pomagać w pracach biurowych, administrować stronę internetową... Zgłoś się do nas, a na pewno znajdziemy coś, co odpowiada Twoim kwalifikacjom i zainteresowaniom.