Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Czyste powietrze w Pogrzebieniu z senator Gawędą, wiceprezesem WFOŚiGW Lewandowskim oraz wójtem Niestrojem 

Do udziału w programie zachęcali m.in. senator Ewa Gawęda, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski i wójt Grzegorz Niestrój, a specjaliści WFOŚiGW służyli mieszkańcom fachową poradą.

Rafako i Ensol chcą budować magazyny ciepła 

Nowa oferta raciborskich przedsiębiorstw Rafako i Ensol skierowana jest do ciepłowni. To nowoczesny system wytwarzania i magazynowania ciepła pozyskanego z kolektorów słonecznych oraz systemów pomp ciepła.

Eksperci z Katowic przebadają powietrze w Raciborzu 

Wreszcie dowiemy się, czy racja w sporze o jakość powietrza w Raciborzu leży po stronie władze miasta, czy też bijących na alarm członków Raciborskiego Alarmu Smogowego.

Rybniczanie opowiedzieli w Markowicach, jak walczą ze smogiem 

Raciborski Alarm Smogowy w natarciu. Na zorganizowane w Markowicach spotkanie przyszło ponad 30 osób.

PWSZ wykona dla Raciborza mierniki jakości powietrza 

Przełom w podejściu władz Raciborza do kwestii monitorowania jakości powietrza w naszym mieście. Prezydent Mirosław Lenk jest już po słowie z dr. inż. Piotrem Kalusem z PWSZ Racibórz. Naukowcy i studenci raciborskiej uczelni jeszcze w tym...

Zielona pracownia 2016 [FILM] 

Aula Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach była miejscem, gdzie odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia Konkursu Zielone Pracownie 2016, zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

EkoPortal: Otwarcie Stacji Uzdatniania Wody w Suminie [FILM] 

To inwestycja, na którą w gminie Lyski czekano od ponad dwóch dekad. Na terenie sołectwa Sumina oficjalnie otwarto stację uzdatniania, której funkcjonowanie rozwiąże problemy mieszkańców z dostępem do wody, szczególnie w okresach suchych....

EkoPortal: Gmina z dobrą energią [FILM] 

Gmina z dobrą energią! - to nazwa modelowej kampanii informacyjno-edukacyjnej, uwzględniającej szereg działań, które skierowane są do trzech kluczowych grup: dzieci i młodzieży, dorosłych mieszkańców subregionu zachodniego oraz samorządowców....

Wacławczyk: w 8 lat możemy pozbyć się wszystkich kopciuchów 

RSS Nasze Miasto wystartowało z kampanią uświadamiającą o złej jakości powietrza w Raciborzu. Stowarzyszenie Dawida Wacławczyka chce walczyć z raciborskim smogiem i ma zakrojony na wiele lat plan działania.

EkoPortal: Zielona pracownia i pilotażowy projekt ograniczania niskiej emisji [FILM] 

W lipcu tego roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uruchomił pilotażowy program skierowany do osób fizycznych, dotyczący walki z tak zwaną niską emisją. Projekt zakończył się sukcesem, a  świadczą...

Wymień swój stary piec na kocioł gazowy. Trwa nabór wniosków o dofinansowanie  

Urząd Miasta Żory ogłasza nabór uzupełniający wniosków o dofinansowanie w ramach projektu pn. „Pozwólmy Miastu odetchnąć - wymiana urządzeń grzewczych na terenie Miasta Żory”.

Jak oddawać papier i plastik? Przypominamy zasady poprawnego recyklingu 

Papier i plastik to odpady, które mamy obowiązek segregować, by dać im szansę na drugie życie. Jednak nie zawsze są one przez mieszkańców oddawane w prawidłowy sposób.

Optymalnie dla środowiska. Jak kosi się trawniki w Jastrzębiu? 

Musi być bezpiecznie dla ludzi, ale i optymalnie dla środowiska - kwestia koszenia trawy w Jastrzębiu-Zdroju od kilku lat podlega konsekwentnie realizowanemu programowi. Dzięki temu trawniki w mieście są nieco wyższe, bogate w różnorodne gatunki traw i kwiatów, a przede wszystkim - utrzymują one odpowiedni poziom wilgotności gleby i pozwalają...

Godów: Wyjaśnią mieszkańcom zasady programu Czyste Powietrze 

Jesteś mieszkańcem gminy Godów i chcesz się dowiedzieć więcej na temat możliwości, jakie daje program Czyste Powietrze? Przyjdź na spotkanie.

Przynieś odpady, odbierz sadzonki - do wyboru kwiaty balkonowe, byliny i krzewy 

Makulatura, szkło, sprzęt agd i rtv będą wymieniane na rośliny w Żorach, w tę sobotę (11.06.).

Złożyłeś już deklarację CEEB? To twój obowiązek 

30 czerwca upływa termin złożenia deklaracji dotyczacych źródeł ciepła, które zasilą Centralną Bazę Emisyjności Budynków (CEEB). CEEB to ewidencja, w której znajdują się kompleksowe informacje, dotyczące źródeł ogrzewania budynków. Celem jej stworzenia jest poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw. "kopciuchów".

Przyjdź wymienić odpady na sadzonki 

Sezon ogrodniczy w pełni. Pomiędzy pracami na rabatach, każdy ogrodnik snuje już plany na przyszłość. W tych wyobrażeniach nie może zabraknąć nowych roślin. A te można będzie za darmo otrzymać już wkrótce, podczas akcji organizowanej przez Urząd Miasta w Żorach. Na czym polega żorska "Zielona akcja"?

Racibórz pomoże mieszkańcom w eko-inwestycjach. Ile pieniędzy i na co można dostać? 

Wysokość dotacji jest uzależniona od rodzaju nieruchomości oraz efektu ekologicznego. Najwięcej pieniędzy można otrzymać na wymianę starego kotła węglowego na pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne lub węzeł cieplny zasilany z sieci ciepłowniczej.

Ochotnicy mogą liczyć na Fundusz 

Aż 48 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa śląskiego otrzymało promesy na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Łączna kwota dofinansowania zakupu 10 ciężkich, 30 średnich i 8 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych to prawie 38 mln złotych.

Urząd Miasta w Rydułtowach informuje o zasadach postępowania z dzikimi zwierzętami 

Obecna pora roku to czas kiedy możemy spotkać dzikie zwierzęta w takich miejscach jak ogrody przydomowe, parki, lasy czy okolice zadrzewień i zbiorników wodnych.

Zobacz więcej