Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wilgoć w domu - jak pozbyć się problemu?

Wilgoć w domu to problem, z którym zmaga się wiele osób. Może przedostawać się z zewnątrz, ale w dużej ilości jest także wytwarzana wewnątrz budynku, jako efekt codziennych czynności domowników. Bez względu na to skąd się bierze, nadmiar wilgoci jest bardzo niekorzystny i może prowadzić do rozwoju grzybów. Jakie jest źródło problemu i jak mu zaradzić? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Wilgoć w domu - jak pozbyć się problemu?

Duża wilgotność często kojarzy się tylko z niepożądanymi zjawiskami w domu, takimi jak zaparowane szyby, trudno schnąca podłoga i pojawianie się pleśni. Są to uciążliwe efekty nadmiernej wilgoci, jednak bardziej powinniśmy przejmować się innym aspektem - jest ona szkodliwa dla zdrowia.

Nadmierna wilgoć - jakie może mieć konsekwencje?

Duża wilgotność w mieszkaniu lub domu może bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu i skutecznie pogarszać samopoczucie. Do najczęstszych jej skutków można zaliczyć:

  • astmę;
  • ogólne problemy z oddychaniem;
  • zawroty głowy;
  • alergie;
  • infekcje błon śluzowych;
  • infekcje skóry;
  • ogólne pogorszenie samopoczucia.

Ponadto mykotoksyny wytwarzane przez grzyby i pleśnie są bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu i podejrzewa się je między innymi o przyczynianie się do powstawania raka.

Poza konsekwencjami zdrowotnymi, nadmierna wilgoć odbija się negatywnie na stan naszego domu i jego wyposażenie. Może niszczyć meble i drewniane przedmioty, książki, sprzęt elektroniczny, a także powodować korozję części metalowych. Wpływa niekorzystnie również na rośliny. Jak widać, wilgoć w mieszkaniu jest zjawiskiem bardzo niepożądanym. Po czym poznać, że ten problem również nas dotyczy?

Objawy nadmiernej wilgoci

Często zaparowane okna, problemy z wysychaniem prania i podłogi oraz nieschnące ręczniki w łazience to typowe oznaki dużej wilgotności. Jeszcze większym powodem do niepokoju powinien być nieprzyjemny zapach stęchlizny oraz czarne lub zielone plamki pojawiające się na ścianach i suficie - to niezbity dowód na obecność grzybów i pleśni.

Niektóre osoby przebywając w takim środowisku skarżą się na nieprzyjemne uczucie "lepiącej" skóry, podobne do tego, gdy są spocone. Zdarzają się także wysypki skórne i inne reakcje alergiczne. Jaki w takim razie jest odpowiedni poziom wilgotności, aby mieszkać zdrowo i komfortowo?

Optymalna wilgotność - czyli jaka?

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu powinna mieścić się w zakresie 30-65%, a najlepszy dla samopoczucia będzie poziom 40-60%. Odchylenia od tych wartości, zarówno w dół, jak i w górę, są bardzo niekorzystne. Zbyt niska wilgotność (30-40%) może powodować trudności w oddychaniu i suchość oczu, a także przyczynia się do zwiększonej ilości kurzu w powietrzu. Zbyt duża, jak wspomniano wyżej, przyczynia się do rozwoju grzybów i pleśni, co wpływa negatywnie na zdrowie i stan domu. Warto wspomnieć, że istotna jest także temperatura. Powinna ona wynosić 20-22˚C, a w sypialni 18˚C.

Jak prawidłowo ocenić wilgotność? Użyć higrometru. Bez niego nie jesteśmy w stanie przeprowadzić odpowiedniej oceny, ponieważ na nasze odczucia wpływają takie czynniki, jak temperatura (ciepłe powietrze wydaje się być bardziej wilgotne) i ruch powietrza (im bardziej intensywny, tym większe wrażenie suchości). Pomiarów należy dokonywać w różnych miejscach domu, najlepiej w każdym pomieszczeniu, a zwłaszcza tam, gdzie powstaje para wodna, tzn. w łazience i kuchni. Warto pamiętać, że wilgotność powietrza pochodzącego z zewnątrz jest zmienna i zależy od pory roku. Zazwyczaj latem jest wyższa, a zimą spada. Skąd jeszcze może ona pochodzić?

Źródła wilgoci w domu

Woda może przenikać do domu z zewnątrz, a także mogą ją wytwarzać domownicy podczas codziennych czynności. W tym pierwszym przypadku często powodem są różne nieszczelności dachu, okien, a nawet podłogi, jeśli nie jest ona odpowiednio zabezpieczona. Przyczyną mogą być także zapchane rynny, które nie odprowadzają odpowiednio deszczówki i zalewa ona mury. W starszych domach często ma miejsce również podsiąkanie kapilarne z gruntu, spowodowane brakiem odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Z kolei w nowych budynkach problem może stanowić niedostateczne wyschnięcie powierzchni po pracach budowlanych. Bardzo ważne jest używanie w trakcie budowy odpowiednich, przepuszczających parę materiałów oraz właściwa izolacja termiczna sufitu oraz ścian zewnętrznych na ostatniej kondygnacji budynku, gdyż zimna powierzchnia sprzyja skraplaniu pary wodnej.

Wilgoć powstająca wewnątrz domu związana jest z codziennymi czynnościami, które wykonujemy - gotowaniem, praniem, kąpielami, a nawet oddychaniem. Jest to normalną rzeczą i w przypadku sprawnie działającej wentylacji i regularnego wietrzenia mieszkania nie sprawia większych problemów. Kłopot pojawia się dopiero w momencie, gdy powstająca para wodna nie jest systematycznie usuwana z pomieszczenia na zewnątrz. Więcej o znaczeniu odpowiedniej wentylacji możesz przeczytać tutaj.

Zwiększona wilgotność powietrza niekiedy może być także efektem awarii, np. wilgoć na ścianie w postaci mokrych plam może świadczyć o uszkodzeniu rur instalacji wodnej. Niezależnie od źródła, duża wilgotność w domu stanowi problem i należy podjąć odpowiednie działania, aby się jej pozbyć.

Wilgoć w domu - jak pozbyć się jej nadmiaru?

Podstawowym działaniem w walce z wilgocią jest odpowiednia wentylacja i częste wietrzenie pomieszczenia, nawet zimą. Szczelne, plastikowe okna, które są zamknięte przez cały dzień skutecznie uniemożliwiają właściwą wymianę powietrza i sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni. Z tego powodu warto zdecydować się na nawiewniki okienne, dzięki którym powietrze będzie doprowadzane do wnętrza nawet przy zamkniętym oknie. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to trzeba pamiętać o regularnym otwieraniu okien kilka razy dziennie, nawet na kilka minut. Duże znaczenie mają także pozornie drobne elementy, takie jak otwory w drzwiach łazienkowych, przez które znajduje ujście powstała w pomieszczeniu para wodna. Podczas gotowania należy pamiętać o włączaniu wentylacji w okapie kuchennym, a jeśli jest taka możliwość, warto otworzyć lub rozszczelnić okno. Pomocna będzie również tak prosta czynność, jak przykrywanie garnków.

Trzeba pamiętać, że do utrzymania wilgotności na odpowiednim poziomie niezbędna jest właściwa temperatura - min. 20°C. Z tego powodu należy ogrzewać każde pomieszczenie, nawet to, w którym nie przebywamy często. Warto pomyśleć o zainstalowaniu na grzejnikach specjalnych automatycznych regulatorów temperatury, które dostosowują jej poziom do pomieszczenia.

O zabezpieczeniu przed wilgocią należy zawsze myśleć już na etapie budowy domu. Trzeba wtedy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak odpowiedni drenaż, zabezpieczenie ścian, termoizolacja oraz właściwie zaprojektowana wentylacja. Warto zastanowić się nad instalacją wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli systemu rekuperacji. To doskonały sposób na zapewnienie dobrej jakości powietrza w domu. Rekuperator zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń, co uniemożliwia rozwój grzybów i pleśni. Skutecznie usuwa także nieprzyjemne zapachy, dwutlenek węgla i parę wodną, przy jednoczesnym oszczędzaniu energii cieplnej. Więcej o korzyściach płynących z montażu systemu rekuperacji można przeczytać tutaj.

Jeśli nie mamy możliwości wprowadzenia dużych zmian w domu lub mieszkaniu, a wyżej wymienione sposoby nie są wystarczające do pozbycia się wilgoci z naszego lokum, możemy sięgnąć po ostateczne rozwiązanie, jakim jest osuszacz powietrza. Na rynku dostępne są zarówno duże osuszacze przemysłowe, jak i małe urządzenia, przeznaczone do użytku domowego, które w ciągu kilku godzin mogą wyciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody. Kupno takiego urządzenia powinno być jednak poprzedzone próbą zidentyfikowania źródła problemu (np. nieszczelności dachu) oraz poradzenia sobie z wilgocią za pomocą wcześniej wspomnianych metod, takich jak częste wietrzenie mieszkania.

Podsumowanie

Zbyt wilgotne powietrze w mieszkaniu jest bardzo niekorzystne dla zdrowia oraz może negatywnie wpłynąć na stan domu i jego wyposażenie. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy zadbać przede wszystkim o odpowiednią wentylację pomieszczeń oraz temperaturę. Na etapie budowy domu trzeba zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie podłogi i ścian przed wodą, warto także przemyśleć montaż systemu rekuperacji, który zapewni ciągłą wymianę powietrza przy jednoczesnym odzysku ciepła. Stosowanie się do wyżej wymienionych zaleceń znacząco poprawi nasz komfort i sprawi, że wilgoć w domu nie będzie już problemem.

Materiał zewnętrzny

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pinata (91.192. * .117) 03.10.2022 08:54

Nie ma potrzeby korzystać z firmy osuszającej bo wiele możemy osiąnąć samemu korzystając z osuszacza i tak zdecydowałam się drogą dedukcji kupić osuszacz marki Stadlera - oczekiwania w nim pokładane wypełnił w 100%. Solidny produkt!

~camper23 (5.184. * .230) 20.10.2020 13:29

Najlepiej skorzystać z firmy osuszającej. W przeciwnym razie możemy słono za to zapłacić. Niedośc,że wilgoć niszczy meble, ściany to dodatkowo nie działa to obojętnie na stan naszego zdrowia !! Tu przeczytacie więcje o problemie wilgoci w twoim mieszkaniu - https://osuszanie24olsztyn.pl

Herm 09.10.2020 11:08

Wentylacja i silny osuszacz/pochłaniacz wilgoci.
Są rózne rodzaje wilgoci:
1. Kapilarne podciąganie wilgoci
2. Przecieki wody lub nieszczelności rur
3. Kondensacja
Tu można więcej poczytać o problemie https://meacopolska.pl/wilgoc-w-domu-przyczyny/
Na dłuższą metę to musisz pozbyć się wilgoci na stałe, p doraźne usuwanie grzybów wcale nie jest dla Ciebie zdrowe.
Tak jak wyżej pochłaniacz wilgoci i regulujemy powietrze w pomieszczeniu. Dobrać do rozmiaru pomieszczenia i będzie po problemie jeśli jest wystarczająco mocny. No i ważne, żeby zadbać o dobra wentylację.

~Przemekfd (185.246. * .122) 03.03.2020 10:46

Ja właśnie z tym walczę i obecnie najbardziej merytoryczny artykuł znalazłem u Was i tu https://ocieplamyzycie.pl/budowa/wilgoc-w-domu-grzyb-w-domu-jak-sie-pozbyc/ Wcale nie jest tak łatwo zabezpieczyć dom jak się myśli, a trzeba to zrobić, bo konsekwencje zdrowotne mogą być straszne... Pozdrawiam

~Karolina0980 (95.40. * .200) 24.02.2020 08:25

Ja mam u siebie osuszacz powietrza https://wentsystem.com/product-pol-7023-Osuszacz-powietrza-VACO-VC1803.html i bardzo dobrze sie nadaje co prawda ja mam male mieszkanie ale i tak problem z woda na oknach mialam potezny.... osuszacz pracuje 2-3 godziny w ciagu dnia czasami nawet rzadziej...

~TomekCZCZ (89.64. * .32) 23.02.2020 20:46

W przypadku mojego domu Panowie projektanci to przewidzieli (firma DD Projekt, polecam) i nie mamy żadnych problemów z wilgocią, a jakiie tam dokładnie technologie zostały zastosowane to nie powtórze, dla mnie zbyt skomplikowane :)